Ўзбекистон президенти ва Греция бош вазири Бокуда бўлиб ўтган CОP29ʼда ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалаларини муҳокама қилди
Шавкат Мирзиёев ва Кириакос Мицотакис сиёсий ва иқтисодий соҳалардаги ҳамкорликни ривожлантириш, шунингдек, маданий ва сайёҳлик алмашинувларини кенгайтиришга келишиб олди.
Фото: Президент матбуот хизмати
Бокуда бўлиб ўтаётган БМТнинг Иқлим ўзгариши бўйича CОP29 конференцияси доирасида Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев Греция бош вазири Кириакос Мицотакис билан учрашди.
Учрашувда сиёсий ва савдо-иқтисодий йўналишларга эътибор қаратган ҳолда мамлакатлар ўртасидаги ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди. Етакчилар товар айирбошлашни кўпайтириш, фармацевтика, электротехника, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳаларда қўшма лойиҳаларни ишлаб чиқиш зарурлигини таъкидлади.
Маданий ва сайёҳлик алмашинувларини кенгайтиришга алоҳида эътибор қаратилди. Шунингдек, келгуси йилда Афинада сиёсий маслаҳатлашувлар ва Иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссия йиғилишини Тошкентда ўтказишга келишиб олинди.

Президент Узбекистана и Премьер-министр Греции обсудили укрепление сотрудничества на COP29 в Баку
Шавкат Мирзиеев и Кириакос Мицотакис договорились развивать взаимодействие в политической и экономической сферах, а также расширять культурные и туристические обмены.
Фото: Пресс-служба президента
На полях Конференции ООН по изменению климата COP29, проходящей в Баку, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиеев встретился с Премьер-министром Греции Кириакосом Мицотакисом.
На встрече обсуждались вопросы укрепления сотрудничества между странами, с акцентом на политические и торгово-экономические направления. Лидеры отметили необходимость увеличения товарооборота и разработки совместных проектов в таких сферах, как фармацевтика, электротехника, сельское хозяйство и другие отрасли.
Особое внимание было уделено расширению культурных и туристических обменов. Также достигнута договоренность о проведении политических консультаций в Афинах и заседания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в Ташкенте в следующем году.