Kaspi Humo тўлов тизимини хусусийлаштиришда иштирок этишдан бош тортди
Kaspi Humo компаниясини хусусийлаштиришдан воз кечиб, танловнинг иккинчи босқичини якунлади. Аммо компания Ўзбекистонда ишлаш учун бошқа имкониятларни излашни давом эттиради.
Илгари Humo тўлов тизимини хусусийлаштиришга қизиқиш билдирган Қозоғистоннинг Kaspi компанияси энди бу жараёнда иштирок этмаяпти. Хусусийлаштириш давом этади, аммо Қозоғистоннинг «яккашох»исиз. Шу билан бирга, Kaspi компанияси Ўзбекистоннинг рақамли трансформациясида иштирок этиш учун имкониятларни қидиришда давом этишини маълум қилди.
Воқеалар хронологияси
Humoʼни хусусийлаштириш 2024 йил июль ойида бошланган. Август ойида Kaspi судда иштирок этиш ниятини расман эълон қилди. Сентябрь ойида Давлат активларини бошқариш агентлиги тақдим этилган саккизта аризадан олтитаси кейинги босқичга ўтганини маълум қилди.
Иккинчи босқичда компаниялар Humoʼнинг молиявий ва операцион маълумотларини, жумладан, ўз дуэ дилигенcэъини батафсил ўрганиб чиқдилар. Ушбу босқич 15 ноябрь куни якунланди, шундан сўнг Kaspi жараёндан чиқишга қарор қилганини эълон қилди.
Сабаблар ва фикрлар
Kaspi компаниясининг хусусийлаштиришда иштирок этишдан бош тортиш қарори экспертларнинг кутганларига тўғри келди. Уларнинг кўпчилиги дастлаб Humoʼнинг Қозоғистон компаниясига сотилиш эҳтимолига шубҳа билан қараган.
«Бозорда Kaspiʼнинг муваффақиятга эришиш эҳтимоли бор-йўғи 0,01 фоиз деган фикр мавжуд эди», — деди инсайдер.
Энди эътибор Humoʼнинг янги эгаси кимга айланишига қаратилган. Шу билан бирга, шаффоф ва ишончли компания харидор бўлиши муҳим, деб таъкидлашади экспертлар, Ўзбекистонда бундай битимлар билан боғлиқ муаммолар тез-тез учраётганига ишора қилишади.
Kaspi очиқлиги
Ўзбекистонда баъзилар Kaspi оммавийлигидан ҳайратда қолиб, бунда яширин мотивларни кўришади. Бироқ компаниянинг тушунтиришича, унинг очиқлиги биржа мажбуриятлари билан боғлиқ. Kaspi акциялари халқаро бозорларда сотилади ва компания ўз ҳаракатларида шаффофликка риоя қилиши керак.
Бундай очиқлик даражаси Ўзбекистон учун ҳали одатий эмас, аммо оммавий компаниялар учун стандарт ҳисобланади.

Казахстанская компания Kaspi, ранее выражавшая интерес к приватизации платёжной системы Humo, больше не участвует в этом процессе. Приватизация продолжится, но без участия «единорога» из Казахстана. При этом в Kaspi заявили, что компания продолжит искать возможности для участия в цифровой трансформации Узбекистана.
Хронология событий
Приватизация Humo началась в июле 2024 года. В августе Kaspi официально заявила о намерении участвовать в процессе. В сентябре Агентство по управлению государственными активами (АУГА) сообщило, что из восьми поданных заявок шесть претендентов перешли на следующий этап.
На втором этапе компании проводили детальное изучение финансовых и операционных данных Humo, включая собственный due diligence. Этот этап завершился 15 ноября, после чего Kaspi объявила о своём решении выйти из процесса.
Причины и мнения
Решение Kaspi отказаться от участия в приватизации совпало с ожиданиями экспертов. Многие из них изначально скептически оценивали вероятность того, что Humo будет продана казахстанской компании.
«На рынке существовало мнение, что шансы Kaspi на успех составляют всего 0,01%», — поделился инсайдер.
Теперь внимание приковано к тому, кто станет новым владельцем Humo. При этом важно, чтобы покупателем оказалась прозрачная и надёжная компания, отмечают эксперты, намекая на частые проблемы с такими сделками в Узбекистане.
Открытость Kaspi
Некоторые в Узбекистане удивляются публичности Kaspi, видя в этом скрытые мотивы. Однако, как пояснили в компании, её открытость связана с биржевыми обязательствами. Акции Kaspi торгуются на международных рынках, и компании необходимо соблюдать прозрачность в своих действиях.
Такой уровень открытости пока непривычен для Узбекистана, но является стандартом для публичных компаний.