Бутунжаҳон чиқиндиларни иккиламчи қайта ишлаш куни: Ўзбекистон экологик технологияларга эътибор қаратмоқда
15 ноябрь — Бутунжаҳон чиқиндиларни иккиламчи қайта ишлаш куни нишонланиб, чиқиндиларни қайта ишлаш ва уларни фойдали хомашёга айлантириш муҳимлигига эътибор қаратилмоқда. Республикада маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга оширишнинг комплекс тизими яратилмоқда. 2027 йилгача бўлган узоқ муддатли дастур доирасида мамлакатнинг 11 та ҳудудида қаттиқ маиший чиқиндилардан электр энергияси ишлаб чиқариш заводларини қуриш режалаштирилган.
Фото: Экология вазирлиги репортажидан кадр
15 ноябрь — Бутунжаҳон иккиламчи қайта ишлаш куни нишонланиб, чиқиндиларни қайта ишлаш ва уларни фойдали хомашёга айлантириш муҳимлигига эътибор қаратилмоқда. Ўзбекистонда бу мавзу давлатнинг экологик модернизация соҳасидаги фаол ташаббуслари туфайли алоҳида аҳамият касб этмоқда.
Экология вазирлиги бош мутахассиси Нодир Шерқуловнинг маълум қилишича, давлатимиз раҳбари ташаббуси билан республикада маиший чиқиндилар билан боғлиқ ишларни амалга ошириш бўйича комплекс тизим яратилмоқда. Бирлашган Араб Амирликлари, Жанубий Корея ва Хитой билан ҳамкорлик доирасида чиқиндиларни электр энергиясига қайта ишлаш лойиҳалари бўйича инвестиция битимлари имзоланди. Масалан, Жанубий Кореянинг «Сеижин» компанияси «Оҳангарон» полигонида чиқиндилардан электр энергияси ишлаб чиқариш лойиҳасини ишга туширди.
Бундан ташқари, давлат-хусусий шериклик доирасида чиқиндиларни саралаш ва қайта ишлаш бўйича 66 та лойиҳа амалга оширилди. Ҳамкор корхоналар маиший чиқиндиларни йиғиш ва қайта ишлаш билан шуғулланади.
Чиқиндиларни бошқариш ва айланма иқтисодиётни ривожлантириш агентлиги маълумотларига кўра, сўнгги олти ойда 5,2 миллион тонна маиший чиқиндилардан 270 минг тоннаси қайта ишланиб, қайта ишлаш даражаси 5,2 фоизга етказилди.
Иккиламчи қайта ишлаш соҳасидаги корхоналар сони ортиб бораётгани фонида «Тошкент пласт полимер» ажралиб туради. Бу ерда кунига 50 тоннадан ортиқ чиқинди қайта ишланиб, 15 турдаги маҳсулотлар, жумладан, пластик яшиклар, тагликлар, чиқинди баклари ва автомобиль бамперлари ишлаб чиқарилмоқда. Корхона директори Дилмурод Ходжаев ишлаб чиқарилаётган маҳсулотларнинг мустаҳкамлиги ва эластиклигига алоҳида эътибор қаратилаётганини таъкидлади.
2027 йилгача бўлган узоқ муддатли дастур доирасида мамлакатнинг 11 та ҳудудида қаттиқ маиший чиқиндилардан электр энергияси ишлаб чиқариш заводларини қуриш режалаштирилган. Бундай корхоналар ҳар йили 4,7 миллион тонна чиқиндиларни қайта ишлаб, 2,1 миллиард кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқариши кутилмоқда. Бу полигонлар сонини беш бараварга қисқартириш, 152 миллион куб метр табиий газни тежаш ва 2,4 миллион тонна иссиқхона газлари ташламаларини камайтириш имконини беради. Электр энергиясини сотишдан кутилаётган фойда 97 миллион АҚШ долларини ташкил этади, шунингдек, 1200 та янги иш ўрни яратилади.
Бу чора-тадбирлар Ўзбекистоннинг экологик барқарорликка ва айланма иқтисодиётни ривожлантиришга интилишини таъкидлайди.

Всемирный день вторичной переработки: Узбекистан делает ставку на экологические технологии
15 ноября отмечается Всемирный день вторичной переработки, привлекающий внимание к важности переработки отходов и их превращения в полезное сырье. В республике создается комплексная система обращения с бытовыми отходами. В рамках долгосрочной программы до 2027 года в 11 регионах страны планируется построить заводы для выработки электроэнергии из твердых бытовых отходов.
Фото: кадр из репортажа Минэкологии
15 ноября отмечается Всемирный день вторичной переработки, привлекающий внимание к важности переработки отходов и их превращения в полезное сырье. В Узбекистане эта тема приобретает особое значение благодаря активным инициативам государства в области экологической модернизации.
Как сообщил главный специалист Министерства экологии Нодир Шеркулов, по инициативе главы государства в республике создается комплексная система обращения с бытовыми отходами. В рамках сотрудничества с Объединенными Арабскими Эмиратами, Южной Кореей и Китаем заключены инвестиционные соглашения на проекты переработки отходов в электроэнергию. Например, южнокорейская компания Seijin запустила проект по производству электроэнергии из отходов на полигоне «Ахангаран».
Кроме того, в рамках государственно-частного партнерства реализовано 66 проектов по сортировке и переработке отходов. Предприятия-партнеры занимаются сбором бытовых отходов и их переработкой.
По данным Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики, за последние шесть месяцев переработано 270 тысяч тонн из 5,2 миллиона тонн бытовых отходов, что позволило достичь уровня переработки в 5,2%.
На фоне растущего числа предприятий в сфере вторичной переработки выделяется «Тошкент пласт полимер». Ежедневно здесь перерабатывается более 50 тонн отходов, из которых производятся 15 видов продукции, включая пластиковые ящики, поддоны, мусорные баки и автомобильные бамперы. Директор предприятия Дильмурод Ходжаев отметил, что особое внимание уделяется прочности и эластичности выпускаемых изделий.
В рамках долгосрочной программы до 2027 года в 11 регионах страны планируется построить заводы для выработки электроэнергии из твердых бытовых отходов. Ожидается, что ежегодно такие предприятия будут перерабатывать 4,7 млн тонн отходов, вырабатывая 2,1 млрд кВт/ч электроэнергии. Это позволит сократить число полигонов в пять раз, сэкономить 152 млн кубометров природного газа и снизить выбросы парниковых газов на 2,4 млн тонн. Планируемая прибыль от продажи электроэнергии составит 97 млн долларов США, а также будет создано 1 200 новых рабочих мест.
Эти меры подчеркивают стремление Узбекистана к экологической устойчивости и развитию циркулярной экономики.