Shavkat Mirziyoyev Markaziy bank boshqaruvi raisi lavozimiga Timur Ishmetov nomzodini koʻrsatdi. Ishmetov hozirda prezidentning iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish boʻyicha maslahatchisi birinchi oʻrinbosari lavozimida faoliyat yuritmoqda.
Shavkat Mirziyoyev Markaziy bank boshqaruvi raisi lavozimiga Timur Ishmetov nomzodini koʻrsatdi. Bu haqda prezident matbuot kotibi Sherzod Asadov xabar berdi.
Ishmetov hozirda prezidentning iqtisodiyot tarmoqlari, investitsiyalar va tashqi savdo boʻyicha maslahatchisi birinchi oʻrinbosari lavozimida ishlab kelmoqda. Yangi lavozimda u 2017-yildan beri tartibga soluvchi organni boshqarib kelgan Mamarizo Nurmuratov oʻrnini egallaydi.
Timur Ishmetov (1979-yilda tugʻilgan) Toshkent moliya institutini (2000-yil), Birmingem universitetini (2005-yil) va Toshkent davlat yuridik institutini (2007-yil) tamomlagan. U 2000-yildan beri Markaziy bankda ishlagan.
Turli vaqtlarda u Markaziy bankning Monetar operatsiyalar departamenti, Xalqaro zaxiralarni boshqarish departamenti, Ichki valyuta bozoridagi operatsiyalar departamenti hamda Valyutani tartibga solish va nazorat qilish departamentiga rahbarlik qilgan, 2017-yil iyunidan 2019-yil mayigacha Markaziy bank raisining birinchi oʻrinbosari lavozimida ishlagan.
2019-yil may oyida Ishmetov moliya vazirining birinchi oʻrinbosari etib tayinlandi, 2020-yil fevralida esa Moliya vazirligiga rahbarlik qildi. 2022-yil dekabr oyida Moliya vazirligi va Iqtisodiy taraqqiyot vazirligining birlashishi eʼlon qilingach, u prezident maslahatchisi oʻrinbosari lavozimini egalladi.

Шавкат Мирзиёев выдвинул кандидатуру Тимура Ишметова на пост председателя правления Центрального банка. Об этом сообщил пресс-секретарь президента Шерзод Асадов.
Ишметов сейчас занимает должность первого заместителя советника президента по развитию отраслей экономики, инвестициям и внешней торговле. На новом посту он сменит Мамаризо Нурмуратова, который возглавлял регуляторный орган с 2017 года.
Тимур Ишметов (1979 г. р.) окончил Ташкентский финансовый институт (2000-й год), Бирмингемский университет (2005) и Ташкентский государственный юридический институт (2007). Он работал в Центробанке с 2000 года.
В разное время он руководил Департаментом монетарных операций, Департаментом управления международных резервов, Департаментом операций на внутреннем валютном рынке и Департаментом валютного регулирования и контроля ЦБ, а с июня 2017 по май 2019 года занимал место первого зампреда ЦБ.
В мае 2019 года Ишметов был назначен первым заместителем министра финансов, а в фервале 2020 года — возглавил Минфин. В декабре 2022 года, после объявления о слиянии Минфина и Минэкономразвития, он получил место заместителя советника президента.