Senat 2025-yil uchun davlat byudjeti toʻgʻrisidagi qonunni maʼqulladi
Oliy Majlis Senati Oʻzbekistonning kelgusi yilga moʻljallangan byudjeti toʻgʻrisidagi qonun loyihasini maʼqulladi. Konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 431 trln soʻmni, xarajatlari 480,5 trln soʻmni tashkil etadi.
Oliy Majlis Senati Oʻzbekiston Respublikasining kelgusi yilga moʻljallangan byudjeti toʻgʻrisidagi qonun loyihasini maʼqulladi.
Qonunga muvofiq, 2025-yilda inflyatsiya darajasi iqtisodiy sharoitlarni hisobga olgan holda 7 foiz atrofida boʻlishi prognoz qilinmoqda.
Xususan, qonunda oʻrta muddatli istiqbolda konsolidatsiyalashgan budjet taqchilligini yalpi ichki mahsulotga nisbatan 3 foizdan ortiq oshirmaslik vazifasidan kelib chiqib, konsolidatsiyalashgan budjet daromadlari 2025-yilda 431 trln soʻm, xarajatlari esa 480,5 trln soʻm etib belgilandi.
Davlat byudjeti daromadlari 308,5 trln soʻmni, xarajatlari esa 344,8 trln soʻmni tashkil etadi. Davlat maqsadli jamgʻarmalarining daromadlari va xarajatlari (budjetlararo transfertlarni hisobga olmagan holda) 66,4 trln soʻm va 62,8 trln soʻm miqdorida rejalashtirilmoqda.
Qonunda kelgusi yil uchun xarajatlarning ijtimoiy yoʻnaltirilganligi ham saqlab qolinmoqda, davlat budjeti xarajatlarining 52 foizi yoki 177,7 trln soʻm ijtimoiy sohaga yoʻnaltirilmoqda.
Qonun muhokamasi chogʻida senatorlar byudjet daromadlarini koʻpaytirish, budjet mablagʻlarini maqsadli sarflashga alohida eʼtibor qaratdilar va oʻz fikr-mulohazalarini bildirdilar.
Davlat byudjetining 2025-yilga moʻljallangan xarajatlarida ekologiya va tabiatni muhofaza qilish tadbirlari uchun qonun bilan 3,6 trln soʻm, sogʻliqni saqlashga 41,3 trln soʻm ajratilishi koʻzda tutilgan boʻlib, bu 2024-yilda kutilayotgan ijroga nisbatan 19,8 foizga koʻpdir.

Сенат Олий Мажлиса одобрил проект закона о бюджете Узбекистана на будущий год, сообщили в пресс-службе парламента.
В соответствии с законом уровень инфляции в 2025 году с учетом экономических условий прогнозируется в пределах 7 %.
В частности, в законе сформулированы доходы консолидированного бюджета в 2025 году в размере 431 трлн сумов, а расходы – 480,5 трлн сумов исходя из задачи не превышать дефицит консолидированного бюджета более чем на 3% по отношению к ВВП в среднесрочной перспективе.
Доходы государственного бюджета составляют 308,5 трлн сумов, а расходы – 344,8 трлн сумов. Доходы и расходы государственных целевых фондов (без учета межбюджетных трансфертов) планируются в размере 66,4 трлн сумов и 62,8 трлн сумов.
В законе также сохраняется социальная направленность расходов на следующий год, 52% расходов государственного бюджета или 177,7 трлн сумов направляются на социальную сферу.
В ходе обсуждения закона сенаторы уделили особое внимание увеличению доходов бюджета, целевому расходованию бюджетных средств и высказали свое мнение.
В расходах государственного бюджета на 2025 год законом предусмотрено 3,6 трлн сумов на мероприятия по защите экологии и природы, на здравоохранение планируется выделить 41,3 трлн сумов, что больше на 19,8% по сравнению с ожидаемым исполнением в 2024 году.