Markaziy Osiyo mamlakatlarida aholining terroristik radikallashuvi xavfi sezilarli darajada oshdi, deb xabar berdi GCERF. Terrorchilik xavfining ortishining asosiy omillari orasida kambagʻal yoshlarning koʻpligi ham bor.
Markaziy Osiyoda terrorchilikning radikallashuvi xavfi shiddat bilan ortib bormoqda, dedi Jamiyatlar barqarorligini mustahkamlash global jamgʻarmasi (GCERF) rahbari Xolid Kosser.
“Kanada, AQSH, Yevropa Ittifoqiga aʼzo davlatlarning aksariyati, Avstraliya, Yangi Zelandiya, Yaponiya, Qatar, Markaziy Osiyo kabi donorlarimiz uchun yangi faoliyat yoʻnalishi boʻldi. Agar siz zoʻravonlik-ekstremistik terrorizmning global xaritasini taqdim etsangiz, unda Saxel, Suriya shimoli-sharqidagi lagerlar va Markaziy Osiyo ajralib turadi. Bu soʻnggi yillarda paydo boʻlgan yangi tendensiyadir. Markaziy Osiyo hozirda aksilterror agentliklari tomonidan diqqat bilan nazorat qilinmoqda”, — dedi Kosser.
GCERF rahbari Markaziy Osiyo mamlakatlarida oʻzini “huquqsiz, marginallashgan va ish bilan taʼminlanish imkoniyatidan mahrum” deb his qilayotgan yoshlarning butun bir qatlami mavjudligini taʼkidladi. Bu esa mamlakatlar ichida jiddiy siyosiy va iqtisodiy muammolarni keltirib chiqarmoqda, ulardan terroristik tashkilotlar internet orqali yollash uchun faol foydalanmoqda.
Qoʻshimcha xavf — bu Afgʻonistondan noqonuniy migratsiya boʻlib, u ham mintaqadagi beqarorlikka hissa qoʻshadi.
Kosserning tushuntirishicha, GCERF ekstremistik zoʻravonlikning oldini olishga eʼtibor qaratadi.
“Terrorizmga qarshi kurashda anʼanaviy global yondashuv, odatda, reaktivdir. Ishonchimiz komilki, odamlar radikallashuvining oldini olsak, terrorizmni toʻxtatish mumkin. Aynan shuning uchun biz yaqinda Qozogʻiston, Tojikiston, Oʻzbekiston va Qirgʻizistonda ish boshladik”, — dedi u.
Shuningdek, u GCERF Suriyaning shimoli-sharqidagi lagerlarda saqlanayotgan terrorchi jangarilarni vataniga qaytarishga yordam berish uchun Markaziy Osiyo mamlakatlariga taklif qilinganini eslatib oʻtdi. Biroq, uning soʻzlariga koʻra, mintaqaning muammolari Suriya lagerlaridagi bir necha yuz kishidan ancha kengroq.
GCERF — bu ekstremizm va zoʻravonlikning oldini olishga qaratilgan mahalliy darajadagi tashabbuslarni qoʻllab-quvvatlovchi xalqaro tashkilotdir. Tashkilot loyihalarni moliyalashtiradi va hukumatlar, fuqarolik jamiyati va xususiy sektor oʻrtasida ijtimoiy birdamlik va hamjamiyat barqarorligini mustahkamlash uchun hamkorlik qilishga koʻmaklashadi.

В GCERF заявили о росте риска терроризма в Центральной Азии
В странах Центральной Азии значительно вырос риск террористической радикализации населения, сообщил GCERF. Среди ключевых предпосылок роста террористической угрозы — большое количество бедной молодежи.
Риск террористической радикализации в Центральной Азии стремительно возрастает, сообщил глава Глобального фонда для укрепления устойчивости сообществ (GCERF) Халид Коссер.
«Для наших доноров, среди которых Канада, США, большинство государств-членов ЕС, Австралия, Новая Зеландия, Япония, Катар, Центральная Азия стала новым направлением деятельности. Если вы представите глобальную карту насильственного экстремистского терроризма, на ней выделятся Сахель, лагеря на северо-востоке Сирии и Центральная Азия. Это новая тенденция, которая появилась в последние годы. Центральная Азия сейчас находится под пристальным наблюдением антитеррористических агентств», — отметил Коссер.
Глава GCERF подчеркнул, что в странах Центральной Азии существует целый слой молодых людей, которые чувствуют себя «бесправными, маргинализованными и лишенными доступа к занятости». Это создает внутри стран серьезные политические и экономические проблемы, которые террористические организации активно используют для вербовки через интернет.
Дополнительной угрозой является нелегальная миграция из Афганистана, которая также вносит вклад в нестабильность в регионе.
Коссер объяснил, что GCERF делает акцент на предотвращении экстремистского насилия.
«Традиционный глобальный подход к борьбе с терроризмом, как правило, реактивный. Мы же уверены, что остановить терроризм возможно, если предотвратить радикализацию людей. Именно поэтому мы недавно начали работать в Казахстане, Таджикистане, Узбекистане и Кыргызстане», — отметил он.
Он также упомянул, что GCERF пригласили в страны Центральной Азии, чтобы содействовать репатриации боевиков-террористов, содержащихся в лагерях на северо-востоке Сирии. Однако, по его словам, проблемы региона значительно шире, чем несколько сотен человек в сирийских лагерях.
GCERF — это международная организация, занимающаяся поддержкой инициатив на местном уровне, направленных на предотвращение экстремизма и насилия. Организация финансирует проекты и способствует сотрудничеству между правительствами, гражданским обществом и частным сектором, чтобы укреплять социальную сплоченность и устойчивость сообществ.