Oliy Majlis Senati “Kosmik faoliyat to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi: bu nimani anglatadi?
O‘zbekistonda shu paytgacha kosmik faoliyat tamoyillari, davlat siyosatining yo‘nalishlari, ushbu sohani tartibga solish uchun mas’ul bo‘lgan organlar, ularning vakolatlari va vazifalarini belgilaydigan qonun bo‘lmagan. Oliy Majlis Senati “Kosmik faoliyat to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi.
Foto: Illyustrativ / uzspace.uz
Oliy Majlis Senati “Kosmik faoliyat to‘g‘risida”gi qonunni ma’qulladi, deb xabar berdi “O‘zbekkosmos” kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi matbuot xizmati.
Yangi qonun loyihasi kosmik faoliyatning asosiy jihatlarini, shu jumladan maqsadlar, tamoyillar, davlat siyosatining yo‘nalishlari va mas’ul organlarning vakolatlarini tartibga soladi. Hujjatda Vazirlar Mahkamasi, Raqamli rivojlanish va kommunikatsiyalar vazirligi, “O‘zbekkosmos” hamda Mudofaa vazirligining vazifalari mustahkamlangan.
Kosmosda ilmiy tadqiqotlar olib borish, sun’iy yo‘ldoshlardan masofadan zondlash, aloqa va navigatsiya uchun foydalanish, shuningdek, kosmik raketa komplekslaridan foydalanish, kosmik obektlarni markirovkalash va utilizatsiya qilish masalalari shular jumlasidandir.
Senat ta’kidlashicha, qonun loyihasida ilm-fan, ekologiya, mudofaa, iqtisodiyot va ijtimoiy sohalardagi vazifalarni hal etishda kosmik texnologiyalarni qo‘llashga alohida e’tibor qaratilgan.
Qonun, shuningdek, kosmik faoliyatning atrof-muhitga, tabiiy resurslarga va aholi salomatligiga ta’sirini nazorat qilishni ham nazarda tutadi.
Davlat siyosatining asosiy maqsadlari orasida kosmik faoliyat sohasidagi strategik yo‘nalishlar va davlat dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirish hamda kosmik suratlarni qayta ishlash orqali iqtisodiyot tarmoqlarida qonun buzilishlarini aniqlashga ko‘maklashish kiradi.
Senatorlarning fikricha, qonun loyihasining qabul qilinishi kosmos imkoniyatlaridan qishloq xo‘jaligi, transport, geologiya, seysmik xavfsizlik va iqtisodiyotning boshqa tarmoqlarini rivojlantirish uchun foydalanish imkonini beradi.

Сенат Олий Мажлиса одобрил закон «О космической деятельности»: что это значит?
В Узбекистане до сих пор не было закона, который бы определял принципы космической деятельности, направления государственной политики, органы, ответственные за регулирование этой сферы, их полномочия и задачи. Сенат Олий Мажлиса накануне одобрил закон «О космической деятельности».
Фото: Иллюстративное / uzspace.uz
Сенат Олий Мажлиса одобрил закон «О космической деятельности», сообщила пресс-служба Агентства космических исследований и технологий «Узбеккосмос».
Новый законопроект регулирует ключевые аспекты космической деятельности, включая цели, принципы, направления государственной политики и полномочия ответственных органов. Документ закрепляет задачи Кабинета Министров, Министерства цифрового развития и коммуникаций, «Узбеккосмоса», а также Министерства обороны.
Среди других положений — вопросы проведения научных исследований космоса, применение спутников для дистанционного зондирования, связи и навигации, а также использование космических ракетных комплексов, маркировки и утилизации космических объектов.
В Сенате отметили, что особое внимание в законопроекте уделено применению космических технологий для решения задач в науке, экологии, обороне, экономике и социальной сфере.
Закон также предусматривает контроль за воздействием космической деятельности на окружающую среду, природные ресурсы и здоровье населения.
Среди основных целей государственной политики — разработка и реализация стратегических направлений и государственных программ в области космической деятельности и содействие выявлению нарушений законодательства в отраслях экономики посредством обработки космических снимков.
По мнению сенаторов, принятие законопроекта позволит использовать возможности космоса для развития сельского хозяйства, транспорта, геологии, сейсмической безопасности и других отраслей экономики.