AQSH O‘zbekistonga rekord miqdordagi migrantlarni deportatsiya qildi
2023-yil sentyabrdan 2024-yil sentyabrgacha AQSHdan O‘zbekistonga 572 kishi deportatsiya qilingan. O‘tgan yili mamlakatga atigi 88 kishi deportatsiya qilingan bo‘lib, bu o‘n yil ichidagi eng yuqori ko‘rsatkichdir.
AQSH rasmiylari 30-sentyabrda yakunlangan 2024-moliya yilida 572 nafar migrantni O‘zbekistonga deportatsiya qildi. Bu haqda AQSH Immigratsiya va bojxona xizmati (ICE) hisobotida ma’lum qilingan.
O‘tgan yili mamlakatga atigi 88 kishi deportatsiya qilingan bo‘lsa, undan oldingi yillarda bu ko‘rsatkich yanada past bo‘lgan.
2023-yil sentyabridan 2024-yil sentyabrigacha AQSH jami 271,4 ming migrantni 200 ga yaqin davlatga deportatsiya qilgan. Bu so‘nggi o‘n yildagi eng yuqori ko‘rsatkichdir. U 2014-moliya yilidan beri eng yuqori ko‘rsatkich bo‘ldi: o‘sha yili mamlakatdan qariyb 316 ming migrant chiqarib yuborilgandi.
ICYe hisobotiga ko‘ra, Qo‘shma Shtatlardan chiqarib yuborilganlarning taxminan 32 foizi jinoiy o‘tmishga ega bo‘lgan shaxslardir. Deportatsiya qilinganlarning aksariyati AQSH janubiy chegarasini kesib o‘tgan.
2023-yilda Markaziy Osiyo davlatlaridan 50 mingdan ortiq kishi AQSH chegarasini noqonuniy kesib o‘tgan, 17 mingga yaqin o‘zbekistonlik esa boshpana so‘rab murojaat qilgan.
Iyun oyida AQSH prezidenti Jo Bayden Meksikadan AQSH chegarasini kesib o‘tayotgan noqonuniy migrantlar uchun boshpana olish qoidalarini qattiqlashtirib qo‘ydi. Yangi choralar noqonuniy migrantlar soni belgilangan 2 ming 500 kishilik chegaradan oshib ketsa, yetti kun ichida ularni darhol deportatsiya qilish imkonini beradi. Cheklovlar hamrohsiz bolalar va odam savdosidan jabrlanganlarga nisbatan qo‘llanilmaydi.

Власти США депортировали 572 мигранта в Узбекистан за 2024 финансовый год, закончившийся 30 сентября. Об этом говорится в отчете Иммиграционной и таможенной службы США (ICE).
В прошлом году в страну было депортировано всего 88 человек, в предыдущие годы этот показатель был еще ниже.
Всего с сентября 2023-го по сентябрь 2024-го США депортировали 271,4 тысячи мигрантов почти в 200 государств. Это самый высокий показатель за десятилетие. Он стал самым высоким с 2014 финансового года: в тот год из страны выдворено почти 316 тысяч мигрантов.
Согласно отчету ICE, около 32 процентов из высланных из Соединенных Штатов были людьми с криминальным прошлым. Большинство депортированных пересекли южную границу США.
В 2023-м более 50 тысяч человек из государств Центральной Азии незаконно пересекли границу США, при этом около 17 тысяч узбекистанцев подали заявление о предоставлении убежища.
В июне президент США Джо Байден ужесточил правила получения убежища для нелегальных мигрантов, пересекающих границу Штатов из Мексики. Новые меры дают возможность сразу депортировать нелегальных мигрантов, если их число превышает установленный предел в 2 тысячи 500 человек в день в течение семи дней. Ограничения не распространяются на детей без сопровождения и жертв торговли людьми.