Olimlarning ta’kidlashicha, 2024-yil kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yil bo‘lib, Parij kelishuvi bilan belgilangan chegaralardan oshib ketdi, deya xabar berdi BBC News Yevropa iqlim o‘zgarishi bo‘yicha Copernicus xizmatiga tayanib.
2024-yil yakunlariga ko‘ra, global o‘rtacha harorat 2023-yil ko‘rsatkichlaridan oshib ketdi, o‘shanda u 1,48 darajaga ko‘tarildi. 2024-yilda bu ko‘rsatkich 1,6 darajani tashkil etgan.
Shunday qilib, iqlimshunoslarning ta’kidlashicha, so‘nggi o‘n yillik kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yil bo‘ldi.
Buyuk Britaniya meteorologiya byurosi, NASA va boshqa iqlim tadqiqotchilari o‘z ma’lumotlarini keyinroq e’lon qiladi, ammo BBC News xabariga ko‘ra, ular ham 2024-yilni barcha kuzatuvlar tarixidagi eng issiq yil deb e’lon qilishlari kutilmoqda.

Ученые сообщили, что 2024 год стал самым жарким за всю историю наблюдений, превышая пределы, установленные Парижским соглашением, сообщает BBC News со ссылкой европейскую Службу по изменению климата Copernicus.
Средняя глобальная температура по итогам 2024 года превысила показатели 2023 года, тогда она выросла на 1,48 градуса. В 2024 году этот показатель составил 1,6 градуса.
Таким образом, как отмечают климатологи, последнее десятилетие стало самым теплым за всю историю наблюдений.
Метеорологическое бюро Великобритании, NASA и другие климатические исследователи выпустят свои данные позднее, но, как отмечает BBC News, ожидается, что они также объявят 2024 год самым теплым за всю историю наблюдений.