Paynet Humo to‘lov tizimini 65 mln dollarga sotib oldi
Paynet Humo to‘lov tizimining davlat ulushini 65 million dollarga sotib oldi. Kompaniya tizim foydalanuvchilarining maxfiy (shaxsiy va bank) ma’lumotlarini himoya qilishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni amalga oshirish majburiyatini oldi.
Paynet kompaniyasi “Milliy banklararo protsessing markazi” aksiyadorlik jamiyatining egasiga 65 million dollar evaziga aylanadi, deb xabar qildi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi (Davaktiv) matbuot xizmati.
Xususiylashtirishning so‘nggi bosqichida aktivga uchta talabgor qiziqish bildirdi. Biroq Paynet eng yuqori xarid narxini taklif qildi, deya ta’kidladi Davaktiv.
“Xaridor jamiyatga tegishli Humo to‘lov tizimining barqaror va uzluksiz ishlashini ta’minlashga, shuningdek, maxfiy ma’lumotlarni himoya qilishga qaratilgan qo‘shimcha chora-tadbirlarni amalga oshirish majburiyatini oldi”, — deyiladi idora xabarida.
Paynet O‘zbekistondagi eng yirik to‘lov operatorlaridan biri bo‘lib, 18 yildan beri moliyaviy texnologiyalar (fintech) sohasida faoliyat yuritib kelmoqda. Paynet xizmati Botir Orifjonov tomonidan 2005-yilda tashkil etilgan. Keyinchalik tadbirkor kompaniyani Xalq banki nomidan davlatga sotdi va uning rahbarligidan ketdi. Tizim 1500 dan ortiq tovar va xizmat yetkazib beruvchilar uchun to‘lov imkoniyatini ta’minlaydi, oylik foydalanuvchilar soni esa 20 milliondan oshadi.
2022-yil avgust oyida Davaktiv Uzpaynetning 100 foiz ulushini sotuvga qo‘ydi. Keyingi oy davomida potensial xaridorlardan yettita ariza kelib tushdi, biroq takliflarni qabul qilish "qo‘shimcha aniqlik kiritish" bahonasida kechiktirildi.
Aprel oyida Paynet to‘lov xizmatini boshqaruvchi Uzpaynetning ta’sischisi o‘zgargani ma’lum bo‘ldi. Davlat aktivlarini boshqarish agentligi balansidagi 100 foiz davlat ulushi “New Industrial Technologies” kompaniyasiga o‘tdi. O‘shanda davlat aktivlari xususiylashtirish haqida ochiq e’lon qilmagan.
“New Industrial Technologies” MChJ 2019-yil aprel oyida ro‘yxatdan o‘tgan bo‘lib, uning ustav fondi 273,56 milliard so‘mni tashkil etadi. Aprel oyida firmaning 60% ta’sischisi xorijiy fuqaro Aleks Li (iyun oyida u yagona ta’sischi edi), 40% — Mustafo Orazbayevich Abdurahmonov edi. Abdurahmonov shuningdek, Asia Alliance Bankning asosiy aksiyadori bo‘lgan Asia Alliance Group kompaniyasining 77,6 foiziga egalik qiladi.

Paynet приобрел платёжную систему Humo за $65 млн
Paynet приобрел госдолю платёжной системы Humo за 65 млн долларов. Компания приняла обязательства по реализации дополнительных мер, направленных на защиту конфиденциальной (персональной и банковской) информации пользователей системы.
Компания Paynet cтанет владельцем АО «Национальный межбанковский процессинговый центр» за $65 млн, сообщили в пресс-службе Агентства по управлению госактивами (АУГА).
Интерес к активу на последнем этапе приватизации проявляли три претендента. Однако Paynet предложила наивысшую цену покупки, подчеркнули в АУГА.
«Покупатель принял обязательства по реализации дополнительных мер, направленных на обеспечение стабильной и бесперебойной работы платёжной системы Humo, принадлежащей обществу, а также защиту конфиденциальной», — говорится в сообщении ведомства.
Paynet — один из крупнейших платёжных операторов Узбекистана, работающий в сфере финансовых технологий (финтех) уже 18 лет. Сервис Paynet был создан Ботыром Арифджановым в 2005 году. Позднее бизнесмен продал компанию государству в лице Народного банка и ушёл из её руководства. Система обеспечивает возможность оплаты для более чем 1500 поставщиков товаров и услуг, а ежемесячное количество пользователей превышает 20 миллионов.
В августе 2022 года АУГА выставило на продажу 100% доли в Uzpaynet. За последующий месяц поступило семь заявок от потенциальных покупателей, однако приём предложений отсрочили под предлогом «дополнительного уточнения».
В апреле стало известно, что Uzpaynet, управляющей платёжным сервисом Paynet, сменился учредитель. 100% госдоли с баланса Агентства по управлению госактивами перешли компании New Industrial Technologies. Госактив тогда публично не сообщил о приватизации.
ООО New Industrial Technologies было зарегистрировано в апреле 2019 года и имеет уставной фонд в 273,56 млрд сумов. В апреле учредителем 60% фирмы был указан иностранный гражданин Алекс Ли (в июне он был единственным учредителем), 40% — Мустафа Оразбаевич Абдурахманов, который также владеет 77,6% компании Asia Alliance Group — мажоритарного акционера в Asia Alliance Bank.