O‘zbekiston SSR Ministrlar Soveti raisining sobiq o‘rinbosari, Kompartiyaning mafkura masalalari bo‘yicha kotibi Ra’no Abdullayeva 89 yoshida vafot etdi.
O‘zbekiston Kommunistik partiyasi Markaziy qo‘mitasining mafkuraviy masalalar bo‘yicha kotibi lavozimida ishlab kelgan Ra’no Abdullayeva 12 yanvar kuni 89 yoshida vafot etdi. Bu haqda Gazeta.uz xabar bermoqda.
Ra’no Abdullayeva 1935 yil 16 sentyabrda Buxoro viloyatining Shofirkon tumanida tug‘ilgan. 1970-1987-yillarda O‘zbekiston SSRda eng nufuzli ayollardan biri hisoblangan.
1963-yildan 1971-yilgacha O‘zbekiston Komsomolining birinchi kotibi, so‘ngra O‘zbekiston SSR Ministrlar Soveti raisining o‘rinbosari, 1987-yilgacha esa O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Komitetining mafkura masalalari bo‘yicha kotibi lavozimlarida ishlagan.
Ra’no Abdullayeva deyarli ikki yilni “paxta ishi” doirasida qamoqda o‘tkazdi va SSSR Oliy sudi qarori bilan oqlandi.
2020-yilda O‘zbekiston Milliy axborot agentligiga bergan intervyusida u “paxta ishi”, mafkuraning roli va O‘zbekiston Kompartiyasi Markaziy Qo‘mitasining birinchi kotibi Sharof Rashidov haqida gapirdi.
Marhuma hozirda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Atom energiyasi agentligi (“O‘zatom”) rahbari Azim Ahmadxo‘jayevning buvisi edi.

Рано Абдуллаева, занимавшая пост секретаря Центрального комитета Коммунистической партии Узбекистана по идеологическим вопросам, скончалась 12 января в возрасте 89 лет. Об этом сообщает Gazeta.uz.
Рано Абдуллаева родилась 16 сентября 1935 года в Шафирканском районе Бухарской области. В 1970–1987 годах она считалась одной из самых влиятельных женщин в Узбекской ССР.
С 1963 по 1971 годы она занимала должность первого секретаря Комсомола Узбекистана, затем заместителя председателя Совета Министров Узбекской ССР, а до 1987 года — секретаря Центрального комитета Компартии Узбекистана по вопросам идеологии.
Депутат Верховного Совета СССР Рано Абдуллаева (на фото справа). Кремль, 1968 год. / Фото: РИА Новости
Рано Абдуллаева провела почти два года в заключении в рамках так называемого «хлопкового дела» и была реабилитирована решением Верховного суда СССР.
В 2020 году в интервью Национальному информационному агентству Узбекистана (УзА) она говорила о «хлопковом деле», роли идеологии и Первом секретаре ЦК Компартии Узбекистана Шарафе Рашидове.
Покойная являлась бабушкой Азима Ахмадходжаева, возглавляющего ныне Агентство атомной энергии («Узатом») при Кабинете министров.