Nigeriya BRIKS`ning to‘qqizinchi hamkor davlatiga aylandi
2025-yil 17-yanvarda Braziliya Nigeriyaning BRIKS guruhiga hamkor davlat sifatida qo‘shilganini e’lon qildi. Ilgari bu maqomni O‘zbekiston, Qozog‘iston, Belarus va boshqa davlatlar qo‘lga kiritgan edi. 2025-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston va Qozog‘iston rasman hamjamiyatga a’zo bo‘ldi, 2024-yil iyun oyidan esa yana olti mamlakat ishtirokchiga aylanadi.
Foto: flickr
Nigeriya BRIKS guruhining to‘qqizinchi hamkor davlati bo‘ldi. Bu haqda 2025-yil 17-yanvarda tashkilotga hozirda raislik qilayotgan Braziliya Tashqi ishlar vazirligi xabar berdi.
“Bugun Braziliya hukumati Nigeriyaning BRIKS`ga hamkor davlat sifatida rasman qo‘shilganini e’lon qiladi”, — deyiladi TIV bayonotida.
Bundan oldin guruhga O‘zbekiston, Belarus, Boliviya, Kuba, Qozog‘iston, Malayziya, Tailand va Uganda hamkor sifatida qo‘shilgan edi. 2025-yil 1-yanvardan boshlab O‘zbekiston va Qozog‘iston rasman BRIKS`ning hamkor davlatlariga aylandi, 2024-yil 1-iyundan esa Argentina, Misr, Eron, Saudiya Arabistoni, BAA va Efiopiya ham hamjamiyat a’zolari bo‘ladi.

Нигерия стала девятым государством-партнёром группы БРИКС, о чём 17 января 2025 года сообщило Министерство иностранных дел Бразилии, которая в настоящее время председательствует в организации.
«Сегодня правительство Бразилии объявляет об официальном вступлении Нигерии в качестве страны-партнёра БРИКС», — отметили в МИД.
До этого к группе в статусе партнёров присоединились Узбекистан, Беларусь, Боливия, Куба, Казахстан, Малайзия, Таиланд и Уганда. С 1 января 2025 года Узбекистан и Казахстан уже официально стали странами-партнёрами БРИКС, а с 1 июня 2024 года участниками сообщества также станут Аргентина, Египет, Иран, Саудовская Аравия, ОАЭ и Эфиопия.