Oʻzbekiston sayohat uchun eng yaxshi mamlakatlar roʻyxatiga kiritildi
BBC Travel media portali Oʻzbekistonni 2025-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi 25 ta yoʻnalish roʻyxatiga kiritdi. Turistik yoʻnalishlar roʻyxatiga Italiya, Yaponiya, Marokash, AQSH, Avstraliya, Kanada ham kiritilgan.
BBC Travel media portali Oʻzbekistonni 2025-yilda sayohat qilish uchun eng yaxshi 25 ta yoʻnalish roʻyxatiga kiritdi.
Maqola mualliflarining taʼkidlashicha, Oʻzbekistonda dunyodagi eng yosh aholi istiqomat qiladi - aholining 60 foizdan ortigʻi 30 yoshgacha. Shuningdek, matnda sovet davri mozaikalari saqlanadigan badiiy muzey hisoblangan Toshkent metrosi hamda oʻzbek xalqining oʻziga xos anʼana va madaniyatini saqlab qolishga intilishi haqida soʻz boradi.
Mamlakat iqtisodiyotni rivojlantirish, yoshlarni asrab-avaylash va koʻproq sayyohlarni jalb qilish uchun yangi mehmonxonalar, temir yoʻl yoʻnalishlari, ichki aviaqatnovlar va madaniy diqqatga sazovor joylarni ochish orqali turizmga sarmoya kiritayotgani taʼkidlandi.
Oʻzbekiston oʻzining birinchi yirik xalqaro biyennalesini 2025-yil sentyabr oyida Buxoroda oʻtkazadi. Boshqa muhim madaniy voqealar orasida Tadao Ando loyihasi boʻyicha Davlat sanʼat muzeyining kengaytirilishi, shuningdek, Romanov knyazlari saroyining restavratsiyasi va qisman rekonstruksiyasi kiradi.

Медиа-портал BBC Travel включил Узбекистан в список 25 самых лучших направлений для путешествий в 2025 году.
Авторы статьи отмечают, что в Узбекистане живет одно из самых молодых населений в мире — более 60% населения моложе 30 лет. Также в тексте упоминаются ташкентское метро, которое является художественным музеем с мозаиками советской эпохи, и стремление узбекского народа сохранить свои уникальные традиции и культуру.
Отмечено, что страна инвестирует в туризм, открывая новые отели, железнодорожные маршруты, внутренние авиарейсы и культурные достопримечательности, чтобы развивать экономику, сохранять молодежь и привлекать больше туристов.
Узбекистан проводит свою первую крупную международную биеннале с Биеннале в Бухаре в сентябре 2025 года. Другие важные культурные события включают расширение Государственного художественного музея по проекту Тадао Андо, а также реставрацию и частичную реконструкцию Дворца князей Романовых.