2025-yilda BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrish insoniyat tomonidan alohida eʼtibor qaratishni talab qiladigan yangi tahdidlar haqida gapirdi. Ular orasida iqlim inqirozi va sunʼiy intellektning (SI) tez surʼatlarda rivojlanishi bor.
“Yadroviy qurol endi insoniyat mavjudligi uchun yagona tahdid emas. Bugun biz zudlik bilan choralar koʻrishni talab qiladigan ikkita yangi muammoga duch kelmoqdamiz — bular iqlim inqirozi va sunʼiy intellektning nazoratdan tashqari tarqalishidir”, — dedi Guterrish Davosdagi Jahon iqtisodiy forumida.
BMT bosh kotibining aytishicha, sunʼiy intellekt iqtisodiyot va erkin bozorning vayron boʻlishiga olib kelishi, turli institutlarga boʻlgan ishonchni yoʻqotishi va jang maydonida vahima uygʻotishi mumkin. Shuningdek, u insoniyatning qazilma yoqilgʻiga qaramligi “hech kimni ayamaydigan Frankenshteyn maxluqiga” oʻxshashligini taʼkidladi.
Guterrishning taʼkidlashicha, global haroratning koʻtarilishi tufayli dunyodagi eng yirik 13 ta neft supertankerlari uchun moʻljallangan port dengiz sathining koʻtarilishi muammosiga duch keladi.

В 2025 году генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш обратил внимание на новые угрозы, которые требуют повышенного внимания со стороны человечества. Среди них — климатический кризис и стремительное развитие искусственного интеллекта (ИИ).
«Ядерное оружие больше не представляет собой единственную угрозу для существования человечества. Сегодня мы сталкиваемся с двумя новыми вызовами, которые требуют немедленных действий — это климатический кризис и неконтролируемое распространение ИИ», — заявил Гутерриш на Всемирном экономическом форуме в Давосе.
По словам генсека ООН, ИИ может стать причиной разрушения экономик и свободного рынка, подорвать доверие к различным институтам и вызвать страх на поле боя. Он также отметил, что зависимость человечества от ископаемого топлива — это «чудовище Франкенштейна, которое не щадит никого».
Гутерриш подчеркнул, что 13 крупнейших портов в мире, предназначенных для нефтяных супертанкеров, столкнутся с повышением уровня моря из-за роста общемировых температур.