Mirziyoyev xonanda Otabek Nazirovga xizmat koʻrsatgan artist unvonini berdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev opera xonandasi Otabek Nazirovga respublikada xizmat koʻrsatgan artist unvonini berdi. Nazirov milliy opera sanʼatini rivojlantirishga qoʻshgan hissasi uchun ushbu unvonga sazovor boʻldi.
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev opera xonandasi Otabek Nazirovga respublikada xizmat koʻrsatgan artist unvonini berdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Prezident Oʻzbekiston davlat simfonik orkestrining ijro mahorati va tenorlik isteʼdodini eʼtirof etdi. Nazirov milliy opera sanʼatini rivojlantirish, mumtoz musiqani targʻib qilish va xalqaro madaniy aloqalarni mustahkamlashga qoʻshgan hissasi uchun ushbu unvonga sazovor boʻldi.
Otabek Nazirov — Oʻzbekiston davlat konservatoriyasi bitiruvchisi. Soʻnggi yillarda u bir nechta nufuzli xalqaro tanlovlar laureatiga aylandi. Jumladan, “Open Asia” festivali va “Ca Maestoso” Turkiya-Rossiya musiqa tanlovi.
Maʼlumki, sanʼatkor 1999-yilda Xorazm viloyatida tugʻilgan, u yerda musiqa maktabi va sanʼat bilim yurtini tamomlagan. Hozirda Otabek Nazirov Alisher Navoiy nomidagi Oʻzbekiston Katta teatri sahnasida ishtirok etmoqda.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев присвоил звание заслуженного артиста республики оперному певцу Отабеку Назирову, сообщила пресс-служба главы государства.
Президент отметил исполнительское мастерство и талант тенора Государственного симфонического оркестра Узбекистана. Назиров получил звание за вклад в развитие национального оперного искусства, продвижение классической музыки и укрепление международных культурных связей.
Отабек Назиров — выпускник государственного консерватории Узбекистана. За последние годы он стал лауреатом нескольких престижных международных конкурсов. В том числе — фестиваля Open Asia и турецко-российского музыкального конкурса Ca Maestoso.
Известно, что артист родился в 1999 году в Хорезмской области, где окончил музыкальную школу и художественное училище. Сейчас Отабек Назиров выступает на сцене Большого театра Узбекистана им. Алишера Навои.