Lukashenko Belarus prezidenti saylovida 86,82% ovoz bilan gʻalaba qozondi
Belarusning amaldagi rahbari Aleksandr Lukashenko navbatdagi prezidentlik saylovlarida 86,82 foiz natija bilan gʻalaba qozondi. Saylovning yakuniy natijalari 10 kun ichida MSK tomonidan eʼlon qilinadi.
Belarusning amaldagi prezidenti Aleksandr Lukashenko Belarus yoshlar tashkilotlari qoʻmitasi tomonidan oʻtkazilgan ekzitpol maʼlumotlariga koʻra, davlat rahbari saylovida gʻalaba qozondi. Soʻrovnomada 11 948 kishi ishtirok etdi va natijalar quyidagicha taqsimlandi:
• Aleksandr Lukashenko — 87,6% ovoz;
• Oleg Gaydukevich — 1,8%;
• Anna Kanopatskaya — 1,6%;
• Sergey Sirankov — 2,7%;
• Aleksandr Xijnyak — 1,2%.
Saylovchilarning qolgan 5,1 foizi barcha nomzodlarga qarshi ovoz berganini maʼlum qildi. Belarusda prezident saylovi 26-yanvar kuni soat 8:00 dan 20:00 ga qadar besh kunlik muddatidan oldin boʻlib oʻtdi, unda saylovchilarning 41,81% ovoz berdi. Taʼkidlash joizki, ovoz berish gʻarblik kuzatuvchilar ishtirokisiz oʻtkazildi, xorijdagi saylov uchastkalari ochilmadi.
Lukashenko 1994-yildan beri Belarus prezidenti lavozimida ishlab kelayotgandi. Qolgan toʻrt nomzoddan ikkitasi uning gʻalabasini ovoz berishning asosiy bosqichi boshlanishidan oldin tan oldi. Belarus Markaziy saylov komissiyasi (MSK) mamlakatda 5325 ta ovoz berish uchastkasi, jumladan, kasalxonalarda 207 ta va harbiy qismlarda 12 ta uchastka ishlaganini taʼkidlab, saylovni oʻtkazilgan deb eʼtirof etdi.

Действующий президент Белоруссии Александр Лукашенко побеждает на выборах главы государства, согласно данным экзитпола, проведенного Белорусским комитетом молодежных организаций. В опросе участвовали 11 948 человек, и результаты распределились следующим образом:
• Александр Лукашенко — 87,6% голосов;
• Олег Гайдукевич — 1,8%;
• Анна Канопацкая — 1,6%;
• Сергей Сыранков — 2,7%;
• Александр Хижняк — 1,2%.
Оставшиеся 5,1% избирателей сообщили, что проголосовали против всех кандидатов. Выборы президента проходили в Белоруссии 26 января с 8:00 до 20:00 мск, с пятидневным досрочным этапом, на котором проголосовали 41,81% избирателей. Важно отметить, что голосование прошло без участия западных наблюдателей, а избирательные участки за рубежом не открывались.
Лукашенко занимает пост президента Белоруссии с 1994 года и баллотировался в седьмой раз. Двое из четырех оставшихся кандидатов признали его победу еще до начала основного этапа голосования. Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Белоруссии признала выборы состоявшимися, отметив, что в стране работали 5325 участков для голосования, включая 207 в больницах и 12 в воинских частях.
ЦИК также сообщила, что за выборами следили 486 международных наблюдателей из 52 стран и 331 иностранный журналист из 23.