“JSTga aʼzolik va davlat rahbari tomonidan olib borilayotgan islohotlarning yakuniy maqsadi, shubhasiz, xalqimiz farovonligidir” — Saida Mirziyoyeva
Saida Mirziyoyeva Oʻzbekistonning JSTga aʼzo boʻlish maqsadlari va imkoniyatlari haqida fikr bildirdi. Prezident yordamchisi qisqa vaqt ichida biznes va raqobatni yanada shaffof qilish uchun 20 ta muhim qonun qabul qilinganini taʼkidladi.
Foto: Telegram / Saida Mirziyoyeva
Oʻzbekiston prezidenti yordamchisi Saida Mirziyoyeva oʻzining Telegram kanalida Oʻzbekistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) aʼzo boʻlishi bilan bogʻliq vaziyat haqida gapirdi.
“2024-yilda mamlakatimiz ushbu yoʻnalishda katta qadam tashladi. Bu Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan olib borilayotgan qatʼiy iqtisodiy islohotlar natijasida amalga oshdi”, — deya soʻz boshladi prezident yordamchisi.
Uning soʻzlariga koʻra, oʻtgan yili JST ishchi guruhining ikkita muhim yigʻilishi oʻtkazilgan. “Bu bizga aʼzolikning asosiy hujjati — ishchi guruh Hisoboti loyihasini tayyorlashga kirishishga imkon berdi, - deya qoʻshimcha qildi Mirziyoyeva. — Shuningdek, AQSH, Xitoy va Yaponiya kabi 15 ta mamlakat bilan ikki tomonlama muzokaralar yakunlandi. Natijada Oʻzbekiston hisobida 23 ta imzolangan bitim bor”.
Prezident yordamchisi qisqa vaqt ichida biznes va raqobatni yanada shaffof qilish uchun 20 ta muhim qonun qabul qilinganini taʼkidladi.
Mirziyoyeva, shuningdek, Oʻzbekiston tez orada tashkilotning toʻlaqonli aʼzosi boʻlishi uchun joriy yil ham shu surʼat saqlanib qolinishini taʼkidladi.
“Bu mamlakatimizning investitsion jozibadorligini oshirishi hamda oʻzbek biznesining mintaqaviy va global qoʻshilgan qiymat zanjirlariga kirib borishini taʼminlashi lozim. JSTga aʼzolik va davlat rahbari tomonidan olib borilayotgan islohotlarning yakuniy maqsadi, shubhasiz, xalqimiz farovonligini taʼminlash, unga munosib ish oʻrinlarini yaratish va iqtisodiyot boshqaruvini samaraliroq tizimga oʻtkazishdir”, — deya xulosa qildi Mirziyoyeva.

Помощник президента Узбекистана Саида Мирзиёева рассказала в своем Telegram-канале о ситуации по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию (ВТО).
«В 2024 году наша страна сделала большой шаг в этом направлении. Это стало возможным благодаря решительным экономическим реформам, проводимым Президентом Шавкатом Мирзиёевым», — начала помощник президента.
По ее словам, в прошлом году были проведены два ключевых заседания Рабочей группы ВТО. «Это позволило нам перейти к формированию основного документа членства – проекта Доклада Рабочей группы, — добавила Мирзиёева. — Также завершились двусторонние переговоры с 15-ю странами, включая США, Китай и Японию. В результате в копилке Узбекистана уже 23 подписанных соглашения».
Помощник президента отметила, что за короткий период принято 20 важных законов, чтобы сделать бизнес и конкуренцию более прозрачными.
Мирзиёева также подчеркнула, что в текущем году темп будет сохранен, чтобы Узбекистан в скором времени смог стать полноценным членом Организации.
«Это должно повысить инвестиционную привлекательность страны и способствовать вхождению узбекского бизнеса в региональные и глобальные цепочки добавленной стоимости. Конечной целью участия в ВТО и усилий реформ главы государства является благосостояние наших людей, обеспечение их достойными рабочими местами, переход на более эффективное управление экономикой», — заключила Мирзиёева.