Mirziyoyev Lukashenkoni prezidentlik saylovidagi gʻalabasi bilan tabrikladi
Shavkat Mirziyoyev Aleksandr Lukashenkoni Belarus prezidenti saylovidagi gʻalabasi bilan tabrikladi. Davlat rahbarlari ikki tomonlama kelishuvlar ijrosini ham muhokama qildi.
Oʻzbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev telefon orqali muloqotda Belarus davlatining amaldagi rahbari Aleksandr Lukashenkoni saylovdagi gʻalabasi bilan tabrikladi. Bu haqda Belarus rahbari matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat rahbari saylovchilarning yuqori darajadagi ishtiroki va ovoz berish natijalari Belarus xalqining amaldagi Prezidentga boʻlgan katta ishonchi, amalga oshirilayotgan siyosiy kurs va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlarni keng qoʻllab-quvvatlayotganini yana bir bor tasdiqlaganini alohida taʼkidladi.
Suhbat chogʻida oʻtgan yilning 7–9-fevral kunlari Aleksandr Lukashenkoning Oʻzbekistonga tashrifi chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish nuqtai nazaridan Oʻzbekiston—Belarus munosabatlarini rivojlantirish masalalari koʻrib chiqildi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в телефонном разговоре поздравил действующего главу белорусского государства Александра Лукашенко с победой на выборах. Об этом сообщили в пресс-службе белорусского лидера.
«Глава нашего государства особо отметил, что высокая явка избирателей и итоги голосования ещё раз подтвердили большое доверие белорусского народа к действующему Президенту страны, широкую поддержку проводимого политического курса и социально-экономических реформ», — говорится в сообщении.
В ходе беседы были рассмотрены вопросы развития узбекско-белорусских отношений в контексте реализации договорённостей, достигнутых в ходе визита Александар Лукашенко в Узбекистан 7−9 февраля прошлого года.
Александр Лукашенко, находящийся у власти с 1994 года, набрал 86,82% голосов на выборах президента, в которых он участвовал в седьмой раз.