AQSH yetakchisi Donald Trampning taʼkidlashicha, AQSH tez orada ancha yirik davlatga aylanishi mumkin. Trampning soʻzlariga koʻra, Kanada AQSHga toʻliq qaram va suveren davlat boʻla olmaydi.
AQSH prezidenti Donald Trampning taʼkidlashicha, AQSH yaqin kelajakda ancha yirik davlatga aylanishi mumkin. U oʻz nutqida yana Kanada va Grenlandiyani tilga oldi.
“Yaqin kelajakda mamlakatimiz juda sezilarli darajada oʻsishi mumkin. Tez orada biz mamlakat sifatida kattalashishimiz mumkin”, — dedi prezident.
Trampning soʻzlariga koʻra, Kanada AQSHga toʻliq qaram va suveren davlat boʻla olmaydi. Vashington bu mamlakatga har yili 250 milliard dollar ajratadi. “Biz bunday boʻlishiga yoʻl qoʻymaymiz. Bizning subsidiyalarimizsiz Kanada aslida mavjud emas”, — deya xulosa qildi Tramp.
Shuningdek, Amerikaning yangi rahbari Grenlandiyani qoʻlga kiritishga ishonch bildirdi. “Oʻylaymanki, biz uni olamiz. Menimcha, odamlar biz bilan birga boʻlishni xohlashadi. Xabaringiz bor, u yerda 55 ming kishi bor. Ular biz bilan birga boʻlishni xohlashadi”, — dedi Tramp. U Daniyaning bu boradagi daʼvolarini “doʻstlikka zid qadam” deb baholaydi.
Tramp soʻnggi oy davomida Grenlandiyani nazorat qilish zarurligi haqida muntazam ravishda gapirdi. Gazetaning yozishicha, u yaqinda Daniya bosh vaziri Mette Frederiksen bilan telefon orqali muloqot qilgan. OAV maʼlumotlariga koʻra, Amerika yetakchisi tajovuzkor va mojaro kayfiyatida boʻlib, Kopengagenni aniq choralar bilan tahdid qilgan. Ikki yetakchining suhbati “dahshatli oʻtdi.”
Avvalroq Tramp Kanada Amerikadagi 51-shtatga aylanib, oʻz muammolarini hal qilishi mumkinligini aytgan edi. Kanada bosh vaziri Jastin Tryudo telekanal suhbatdoshlariga koʻra, bu taklifga “asabiy kulgi” bilan javob bergan. 7-yanvar kuni Trudeau mamlakatni AQSH tarkibiga kiritish taklifini rad etib, “ikki soniyadan keyin Kanada Qoʻshma Shtatlarning bir qismi boʻladi,” dedi. U savdo va xavfsizlik sohasidagi oʻzaro sheriklikdan ikki davlat ham foyda koʻrishini taʼkidlab, keyin Liberal partiya rahbari lavozimidan ketishini eʼlon qildi.

Трамп допустил расширение территории США
Американский лидер Дональд Трамп заявил, что США вскоре могут стать гораздо более крупной страной. По словам Трампа, Канада полностью зависит от США и не может быть суверенным государством.
Американский президент Дональд Трамп заявил, что США могут стать гораздо более крупной страной в ближайшем будущем. В своей речи он снова упомянул Канаду и Гренландию.
«В недалеком будущем наша страна может очень значительно увеличиться. Довольно скоро мы как страна можем увеличиться», — отметил президент.
По словам Трампа, Канада полностью зависит от США и не может быть суверенным государством. Вашингтон выделяет этой стране $250 млрд ежегодно. «Мы не позволим такому происходить. Без наших субсидий Канада в действительности не существует», — резюмировал Трамп.
Также новый американский лидер выразил уверенность в получении Гренландии. «Я думаю, что мы получим ее. Я думаю, что люди хотят быть с нами. Как вы знаете, там 55 тысяч человек. Они хотят быть с нами», — сказал Трамп. Он расценивает претензии Дании по этому вопросу как «недружественный шаг».
Трамп за последний месяц регулярно говорил о необходимости контролировать Гренландию. По данным газеты, недавно он провел телефонный разговор с премьер-министром Дании Метте Фредериксен. По информации СМИ, американский лидер был агрессивен и настроен на конфликт, угрожая Копенгагену конкретными мерами. Разговор двух лидеров «прошел ужасно».
Ранее Трамп заявил, что Канада может решить свои проблемы, став 51-м штатом Америки. Премьер-министр Канады Джастин Трюдо, по словам собеседников телеканала, отреагировал на это предложение «нервным смехом». 7 января Трюдо отверг предложение о включении страны в состав США, заявив: «Черта с два Канада станет частью Соединенных Штатов». Он отметил, что обе страны выигрывают от взаимного партнерства в торговле и сфере обеспечения безопасности, и затем объявил о своей отставке с поста главы Либеральной партии.