Oʻzbekistonda retseptsiz dori-darmonlar narxini cheklash tartibi bekor qilinadi
1-apreldan Oʻzbekistonda 2017-yildan buyon amalda boʻlgan tibbiy buyumlar va retseptsiz dori-darmonlarning narx cheklovlari bekor qilinadi. Hozirda cheklangan ustama distribyutorlar uchun 15 foiz va dorixonalar uchun 20 foizni tashkil etadi.
Oʻzbekistonda 2017-yil 1-apreldan boshlab retseptsiz dori-darmonlar uchun joriy etilgan narx cheklovlari bekor qilinadi.
2017-yildan boshlab ulgurji savdo (distribyutorlar) uchun chegaraviy ustama bazaviy qiymatning 15 foizini, chakana savdo (dorixonalar) uchun — xarid qiymatining 20 foizini tashkil etadi.
2020-yilda dori-darmonlar narxlari referent narx belgilash tizimi doirasida roʻyxatdan oʻtkazila boshlandi. Bu tartibga soluvchi organ tomonidan ishlab chiqarilgan mamlakatdagi va boshqa bir qancha mamlakatlardagi ishlab chiqaruvchi mahsulotlarining narxlarini taqqoslashdir. Davlat regulyatori muayyan tovarning chet eldagi narxlari darajasini taqqoslab, sotuvchilarga undan oshib ketishni taqiqlab, bozor narxi chegarasini tanlashga haqli.
Bu cheklovlar faqat retsept boʻyicha beriladigan dorilar uchun oʻz kuchida qoladi. Retseptli dori vositalarini ulgurji va chakana realizatsiya qilishda ularni yetkazib berishda ishtirok etuvchi vositachilar sonidan qatʼi nazar, ulgurji savdo uchun (chakana savdo uchun 20 foizgacha) xarid (bazaviy) narxiga nisbatan 15 foizdan koʻp boʻlmagan miqdorda ustama qoʻllaniladi. Ushbu dori vositalarining ulgurji va chakana narxlari cheklangan ulgurji va chakana referent narxlardan oshmasligi kerak.
Tarkibi bir xil, ammo turli savdo nomlari ostida dori vositalarini ishlab chiqaruvchi ishlab chiqaruvchilar barcha nomlar uchun yagona minimal referent narxni belgilashi kerak (faol modda/substansiyalar ishlab chiqaruvchilarda farqlanish holatlari bundan mustasno). Yaʼni, bitta dori vositasi turli savdo nomlari ostida sotilsa, ishlab chiqaruvchilar bir brend narxini oshirib, boshqasini pasaytirmaydi.
Sogʻliqni saqlash vazirligining Farmatsevtika mahsulotlari xavfsizligi markazi kurs oʻzgargan taqdirda dori-darmonlarning chet el valyutasidagi referent narxlarini tadbirkorlardan ariza berish talab etilmasdan avtomatik ravishda qayta koʻrib chiqadi.

В Узбекистане перестанут регулировать ограничение цен на безрецептурные лекарства
С 1 апреля в Узбекистане отменяются ценовые ограничения на медицинские изделия и безрецептурные лекарства, действовавшие с 2017 года. Сейчас предельная наценка составляет 15% для дистрибьюторов и 20% для аптек.
В Узбекистане с 1 апреля снимаются ценовые ограничения на безрецептурные лекарства, введённые в 2017 год, сообщает Министерство юстиции.
С 2017 года предельная наценка для оптовой торговли (дистрибьюторов) составляет 15% базовой стоимости, для розничной торговли (аптек) — 20% покупной стоимости.
В 2020 году цены на лекарства начали регистрировать в рамках системы референтного ценообразования. Это — сравнение цен продукции производителя в стране производства и нескольких других странах, проводимое регулирующим органом. Государственный регулятор, сравнив уровни цен на конкретный товар за рубежом, вправе выбрать порог рыночной цены, запретив продавцам превышать его.
Эти ограничения останутся в силе только для лекарств, отпускаемых по рецепту. При оптовой и розничной реализации рецептурных лекарств применяется наценка в размере не более 15% к покупной (базовой) цене для оптовой торговли (до 20% для розничной торговли), независимо от количества посредников, участвующих в их поставке. Оптовые и розничные цены на эти лекарственные средства не должны превышать предельные оптовые и розничные референтные цены.
Производители, выпускающие лекарства с одинаковым составом, но под разными торговыми названиями, должны устанавливать единую минимальную референтную цену для всех наименований (исключение — случаи различия в производителях активного вещества/ субстанций). То есть, если одно и то же лекарственное вещество продаётся под разными торговыми названиями, производители не смогут завышать цены на одни бренды и занижать на другие.
Центр безопасности фармацевтической продукции Министерства здравоохранения будет автоматически пересматривать референтные цены на лекарства в иностранной валюте при изменении курса, без необходимости подачи заявок от предпринимателей.