Ahmad ash-Sharaa Suriya yangi prezidenti deb eʼlon qilindi
Suriya yetakchisi va “Hayʼat Tahrir ash-Shom” guruhi rahbari Ahmad al-Sharaa rasman oʻtish davri uchun mamlakat prezidenti etib tayinlandi. Bunday qaror XTSH boshchiligidagi qoʻzgʻolonchilar alyansiga kirgan qurolli guruhlar qoʻmondonlarining uchrashuvida qabul qilindi.
Suriyaning amaldagi rahbari va “Hayʼat Tahrir ash-Shom” (HTSH) guruhi rahbari Ahmad al-Sharaa rasman oʻtish davri uchun mamlakat prezidenti etib tayinlandi, deb xabar bermoqda Suriya davlat ommaviy axborot vositalari.
Koʻpgina mamlakatlarda, shu jumladan, Rossiyada terrorchi tashkilot sifatida taqiqlangan HTSH islomiy guruhi al-Sharaa boshchiligidagi qoʻzgʻolonchilar hujumiga boshchilik qildi, buning natijasida oʻtgan yil dekabr oyi boshida Suriyada Bashar Asad rejimi agʻdarib tashlandi.
Oʻtmishda dala qoʻmondoni sifatida Abu Muhammad al-Juloniy taxallusidan foydalangan Al-Sharaa mamlakat yangi konstitutsiyasi qabul qilingunga qadar amal qiladigan muvaqqat qonunchilik kengashini shakllantirish uchun yangi Suriya hukumatidan vakolat oldi.
Al-Sharaaning tayinlanishi Damashqda boʻlib oʻtgan uchrashuvda eʼlon qilindi, unda XTSH boshchiligidagi qoʻzgʻolonchilar alyansiga kirgan boshqa qurolli guruhlarning qoʻmondonlari ishtirok etdilar.
Suriya rahbariyati, shuningdek, Asad rejimini agʻdarishda ishtirok etgan barcha qurolli guruhlar, shuningdek, avvalgi rejimda toʻplangan armiya va maxsus xizmatlar tarqatib yuborilishini eʼlon qildi.
Ularning oʻrniga xavfsizlikka masʼul boʻlgan yangi tuzilma tashkil etilishi aytilmoqda, ammo hozircha tafsilotlar yoʻq.
Ahmad Husayn al-Sharaʼa 19 yoshida Iroqqa borib, AQSH bosqiniga qarshi turish uchun “Al-Qoida” (Rossiya va bir qator mamlakatlarda taqiqlangan) safiga qoʻshilganida, yoshligida jihodchilar orasida shuhrat qozongan.
2006-yilda u Amerika kuchlari tomonidan Iroqda hibsga olingan va deyarli besh yil qamoqda oʻtirgan.
Aslida, “Al-Qoida” ozodlikka chiqqach, unga Suriyada boʻlinma tashkil etishni topshirdi va u buni muvaffaqiyatli amalga oshirdi.
Biroq vaqt oʻtishi bilan u oʻz falsafasi oʻzgarganini va u endi butunjahon xalifaligini yaratishga intilmayotganini, balki Suriyada oʻz taʼsirini kuchaytirishga eʼtibor qaratishni xohlayotganini aytib, guruhdan uzoqlasha boshladi.
Asad rejimi agʻdarilgandan soʻng Suriyadagi koʻpchilik, ayniqsa, etnik va diniy ozchiliklar, shuningdek, koʻplab Gʻarb yetakchilari boy jihodchilik tarixiga ega odam mamlakatning haqiqiy yetakchisiga aylanib borayotganini xavotir bilan kuzatdi.
Islomiy kuchlar hukmronligi ostida Suriya qanday boʻlishi mumkin? Idlibga qarang, u yerda yetti yildan beri hukmronlik qilishadi
Al-Sharaaning oʻzi koʻplab intervyularda, shu jumladan Gʻarb matbuotiga bergan intervyusida yangi Suriya va uning hokimiyati suriyaliklarning oʻzi uchun ham, dunyodagi hech kim uchun ham xavf tugʻdirmasligini taʼkidlaydi.
U Suriyadagi vaziyatni Gʻarb koalitsiyasi kuchlari olib chiqib ketilgandan keyin u yerda hokimiyatni egallab olgan va shariatning qatʼiy qonunlarini joriy qilgan afgʻon tolibonlari bilan solishtirmaslikni soʻraydi.
Boshqa narsalar qatorida, Al-Sharaa Suriyaning yangi hukumati ayollarning huquqlarini kamsitmasligini, taʼlimni hamma uchun ochiq boʻlishini va shu paytgacha mavjud boʻlgan barcha islomiy guruhlarni qurolsizlantirishni vaʼda qiladi.
Qoʻzgʻolonchilar Damashqni ishgʻol qilgandan keyin dunyoning koʻplab mamlakatlari vakillari al-Sharaa bilan uchrashdilar. Chorshanba kuni unga Rossiya tashqi ishlar vaziri oʻrinbosari Mixail Bogdanov va Rossiya prezidentining Suriya boʻyicha maxsus vakili Aleksandr Lavrentev tashrif buyurdi.

Фактический лидер Сирии и глава группировки «Хайят Тахрир аш-Шам» (ХТШ) Ахмед аль-Шараа официально назначен президентом страны на переходный период, сообщают сирийские государственные СМИ.
Исламистская группировка ХТШ, запрещенная во многих странах, включая Россию, как террористическая организация, под руководством аль-Шараа возглавила наступление повстанцев, в результате которого в начале декабря прошлого года в Сирии был свергнут режим Башара Асада,
Аль-Шараа, который в бытность полевым командиром пользовался псевдонимом Абу Мохаммед аль-Джулани, получил полномочия от новых сирийских властей, чтобы сформировать временный законодательный совет, который будет действовать до принятия новой конституции страны.
О назначении аль-Шараа было объявлено на встрече в Дамаске, в котором участвовали командиры других вооруженных группировок, входивших в повстанческий альянс во главе с ХТШ.
Сирийское руководство также объявило о роспуске всех вооруженных группировок, причастных к свержению режима Асада, а также армии и спецслужб, набранных при прежнем режиме.
Вместо них, как сообщается, будет создана новая структура, отвечающая за безопасность, но подробностей пока нет.
Ахмед Хуссейн аль-Шараа в юности обрел известность среди джихадистов, когда в 19 лет уехал в Ирак и вступил в ряды «Аль-Каиды» (запрещена в России и ряде стран), чтобы, как он сам рассказывал, противостоять вторжению США.
В 2006 году он был арестован американскими силами в Ираке и почти пять лет провел в тюрьме.
Фактически сразу после освобождения «Аль-Каида» поручила ему создать отделение в Сирии, что он успешно выполнил.
Однако со временем он стал отдаляться от группировки, заявляя, что его философия изменилась, и он больше не стремится к созданию всемирного халифата, а хочет сосредоточиться на усилении влияния в Сирии.
После свержения режима Асада многие в Сирии, особенно этнические и религиозные меньшинства, а также многие западные лидеры, с тревогой наблюдали, как фактическим лидером страны становится человек с богатым джихадистским прошлым.
Какой может стать Сирия под властью исламистов? Посмотрите на Идлиб, там они правят уже семь лет
Сам аль-Шараа в многочисленных интервью, в том числе западной прессе, уверяет, что новая Сирия и ее власти не представляют угрозу ни для самих сирийцев, ни для кого бы то ни было в мире.
Он просит не сравнивать ситуацию в Сирии с афганскими талибами, захватившими там власть после вывода сил западной коалиции и насадившими жесткие законы шариата.
Среди прочего Аль-Шараа обещает, что новая сирийская власть не будет ущемлять права женщин, оставит образование доступным для всех, а также разоружит все существовавшие до сих пор исламистские группировки.
Представители многих стран мира встречались с аль-Шараа после взятия повстанцами Дамаска. Так, в среду его посетили замминистра иностранных дел России Михаил Богданов и спецпредставитель российского президента по Сирии Александр Лаврентьев.