Malayziyaning Meraque kompaniyasi Oʻzbekistonda agrosektor uchun dronlar ishlab chiqaradi
Malayziyaning Meraque kompaniyasi Oʻzbekistonda aqlli qishloq xoʻjaligi texnikasi va dronlar ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻymoqchi. U ishlab chiqargan dronlar 100 ming gektar qishloq xoʻjaligi yerlariga xizmat koʻrsatish imkoniyatiga ega boʻladi.
Oʻzbekiston va Malayziyaning Meraque kompaniyasi Toshkent viloyatining Yangiyoʻl tumanida dronlar va aqlli qishloq xoʻjaligi texnikasi ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishga kelishib oldi, deb xabar qildi Qishloq xoʻjaligi vazirligi matbuot xizmati.
Bu haqdagi bitim Shavkat Mirziyoyevning 4-5-fevral kunlari Malayziyaga tashrifi doirasida imzolangan.
Yangiyoʻl tumanidagi Qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash ilmiy-tadqiqot instituti hududida dronlar ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyiladi.
Eslatib oʻtamiz, oʻtgan yilning sentyabr oyida Malayziyaning Meraque Group kompaniyasi zavod qurilishi va Oʻzbekistonda qishloq xoʻjaligi dronlari ekotizimini yaratishga qariyb 5 million dollar sarmoya kiritishni rejalashtirgan edi.
Korxonada mingga yaqin xodim ishlashi, u ishlab chiqargan dronlar esa 100 ming gektar qishloq xoʻjaligi yerlariga xizmat koʻrsatishi kutilgan edi.

Малайзийская Meraque будет выпускать дроны для агросектора в Узбекистане
Компания Meraque из Малайзии планирует начать в Узбекистане производство интеллектуальной сельскохозяйственной техники и дронов. Выпущенные им беспилотники смогут обслуживать 100 тыс. га. сельхозугодий.
Узбекистан и малайзийская компания Meraque договорились о создании производства дронов и интеллектуальной сельскохозяйственной техники в Янгиюльском районе Ташкентской области, сообщила пресс-служба Министерства сельского хозяйства.
Соглашение об этом было подписано в рамках визита Шавката Мирзиёева в Малайзию, который состоялся 4-5 февраля.
Производство беспилотников будет налажено на территории Научно-исследовательского института механизации сельского хозяйства в Янгиюльском районе.
Напомним, в сентябре прошлого года малазийская Meraque Group планировалаинвестировать около $5 млн в строительство завода и создание экосистемы сельскохозяйственных дронов в Узбекистане.
Ожидалось, что на предприятии будут работать около тысячи сотрудников, а выпущенные им беспилотники смогут обслуживать 100 тыс. га. сельхозугодий.