Oʻzbekiston Toshkent shahri uchun 1000 ta yangi avtobus sotib olish istiqbolini koʻrib chiqmoqda. Bu haqda Transport vaziri Ilhom Mahkamovning Xitoyning Yutong Bus kompaniyasi vitse-prezidenti Syuy Pen bilan uchrashuvida maʼlum qilindi.
Uchrashuvda Oʻzbekistonda jamoat transporti tizimini rivojlantirish jarayonida harakatlanuvchi tarkibni yangilash boʻyicha dolzarb vazifalar muhokama qilindi.
Shuningdek, 200 ta elektrobus xarid qilish loyihasini amalga oshirishning hozirgi holati yuzasidan fikr almashildi.
Shuningdek, elektrobuslarni xususiy tadbirkorlar tomonidan sotib olinishi uchun qulay shart-sharoitlar yaratish bilan bogʻliq jihatlar atroflicha muhokama qilindi.
Transport vaziri Oʻzbekistonda Yutong kompaniyasi tomonidan ishlab chiqarilgan avtobus va elektrobuslar soni ortib borayotganini hisobga olgan holda kompaniya tomonidan koʻrsatilayotgan servis xizmatlarini kuchaytirish zarurligini alohida taʼkidladi.
Avvalroq, 2025-yilda poytaxtga qoʻshimcha 1000 ta avtobus va QR-kodli chiptalarni sotib olish uchun 675 ta infokiosk olib kelinishi haqida yozgandik. Yil boshidan buyon yoʻlovchilar oqimi 43,5 foizga oshdi, avtobuslarning kutish vaqti esa 10-12 daqiqagacha qisqardi.

Узбекистан рассматривает перспективу покупки 1000 новых автобусов для города Ташкента. Об этом стало известно на встрече министра транспорта Илхома Махкамова с вице-президентом китайской компании Yutong Bus Сюй Пэном.
На встрече обсуждались актуальные задачи по обновлению подвижного состава в процессе развития системы общественного транспорта в Узбекистане.
Стороны также обменялись мнениями о текущем состоянии реализации проекта по закупке 200 электробусов.
Также были подробно обсуждены аспекты, связанные с созданием благоприятных условий для приобретения электробусов частными предпринимателями.
Министр транспорта особо подчеркнул необходимость усиления сервисного обслуживания, предоставляемого компанией, учитывая растущее количество автобусов и электробусов производства компании Yutong, эксплуатируемых в Узбекистане.
Ранее мы писали о том, что в 2025 году столица получит дополнительно 1000 автобусов и 675 инфокиосков для покупки билетов с QR-кодом. С начала года пассажиропоток вырос на 43,5%, а время ожидания автобусов сократилось до 10–12 минут.