Oliy Majlis Qonunchilik palatasi Yer kodeksiga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risidagi qonun loyihasini ko‘rib chiqib, asosiy o‘qishda qabul qildi. Bu haqda quyi palata matbuot xizmati xabar berdi.
Qonun loyihasiga ko‘ra, qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun foydalaniladigan yer maydonlarini foydalanish turlari bo‘yicha ajratish rejalashtirilgan. Kodeksda qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar (qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlar) bilan bir qatorda “qishloq xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatuvchi yerlar” tushunchasi kiritilmoqda.
Shuningdek, hujjatda sug‘oriladigan yerlarni yanada qattiqroq muhofaza qilish to‘g‘risidagi normalar kiritilgan. Suv ta’minoti va tuproq sifati sezilarli darajada o‘zgargan taqdirdagina ulardan boshqa maqsadlarda foydalanishga ruxsat berish taklif etilmoqda.
Tuzatishlar zaxira fondidagi uchastkalar va huquqlarning bekor qilinishi munosabati bilan mahalliy hokimiyat ixtiyoridagi bo‘sh yerlar o‘rtasida aniq chegarani nazarda tutadi. Deputatlarning so‘zlariga ko‘ra, qonunning qabul qilinishi yer munosabatlarida “tenglik va shaffoflik”ka yordam beradi.
Bundan tashqari, Soliq kodeksiga o‘zgartirishlar kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi birinchi o‘qishda qabul qilindi. Ortiqcha hisoblangan soliq summasini kelgusi to‘lovlar hisobiga hisoblashni soddalashtirish, shuningdek, “ayrim toifadagi shaxslarga” imtiyozlar berish taklif etilmoqda.
Shu bilan birga, deputatlar yanvar oyida birinchi o‘qishda qabul qilingan yer osti suvlarini muhofaza qilish to‘g‘risidagi qonun loyihasini maromiga yetkazish uchun qaytardilar. Ularga quduqlarni noqonuniy burg‘ilaganlik uchun javobgarlik, shuningdek, hisoblagichsiz suv olishda suvdan foydalanganlik uchun oshirilgan soliq joriy etilmoqda.

Законодательная палата Олий Мажлиса рассмотрела и приняла в основном чтении проект поправок в Земельный кодекс. Об этом сообщила пресс-служба нижней палаты.
Согласно законопроекту, планируется разделить участки, используемые для аграрных нужд, по видам использования. Наряду с землями сельскохозяйственного назначения (сельхозугодьями) в кодексе вводится понятие «земель, обслуживающих сельское хозяйство».
Также документ включает нормы о более строгой охране орошаемых земель. Предлагается разрешить их использование для других целей только при существенном изменении в водоснабжении и качестве почвы.
Поправки предусматривают четкое разграничение между участками в резервном фонде и свободной землей в распоряжении местных властей из-за прекращения прав. По словам депутатов, принятие закона поспособствует «равенству и прозрачности» в земельных отношениях.
Кроме того, в первом чтении был принят законопроект, который включает поправки в Налоговый кодекс. Предлагается упростить исчисление суммы излишне начисленного налога в счет будущих платежей, а также предоставление льгот «отдельным категориям лиц».
Вместе с тем депутаты вернули на доработку проект закона об охране подземных вод, принятый в первом чтении в январе. Им вводятся ответственность за незаконное бурение скважин, а также повышенный налог на водопользование при заборе воды без счетчика.