«Ipoteka Bank»га қарши иш очилди
«Ипотека-банк»га нисбатан реклама талабларини ҳамда истеъмолчилар ҳуқуқларини бузганлик моддалари билан иш қўзғатилди.
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси «Ipoteka Bank»га нисбатан иш қўзғатди. Бу ҳақда бошқарма матбуот хизмати хабар бермоқда.
Қўмита рекламанинг норматив талабларга мувофиқлиги бўйича ўз ваколатига тааллуқли бўлган ўрганиш ва таҳлилини ўтказди.
Маълум бўлишича, «Ipoteka Bank»нинг Instagram'даги саҳифасида «Супер» омонатининг муҳим шартлари кўрсатилмаган. Бу маълумот банкнинг расмий саҳифасида тасдиқланган.
«Супер» омонат шартларига кўра, касса орқали қўйилган маблағлар учун фоиз ставкаси дастлабки уч ой учун 26 фоизни, кейинги уч ойда эса 14 фоизни ташкил этади. Интернетда жойлаштирилган депозит маблағлари учун ставка ўртача 26,09% ва 14% ҳисобланади.
Бироқ ижтимоий тармоқдаги рекламада биринчи уч ой учун 26% ставка кўрсатилган бўлса-да, муҳим депозит шартлари кўрсатилмаган.
Қўмита бундай реклама фойдаланувчиларни чалғитиши мумкинлигини таъкидлади.
Шундан келиб чиқиб, «Ipoteka Bank»га нисбатан «Реклама тўғрисида»ги қонуннинг 16 ва 43-моддалари ҳамда «Истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тўғрисида»ги қонуннинг 6-моддаси талабларини бузганлиги учун иш қўзғатилди.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей возбудил дело против Ipoteka Bank. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Комитет провёл исследование и анализ рекламы, относящейся к его полномочиям, на соответствие нормативным требованиям.
Оказалось, что на Instagram-странице Ipoteka Bank не были указаны важные условия депозита «Super». Эту информацию подтвердили на официальной странице банка.
Согласно условиям вклада «Super», процентная ставка составляет 26% за первые три месяца и 14% за следующие три месяца для денежных средств, внесённых через кассу. Для депозитных средств, размещённых онлайн, ставка рассчитывается как средняя из 26,09% и 14%.
Однако в рекламе на социальную сеть не были указаны важные условия депозита, хотя и упоминалась ставка 26% за первые три месяца.
Комитет отметил, что такая реклама может вводить пользователей в заблуждение.
На основании этого против Ipoteka Bank было возбуждено дело о нарушении требований статей 16 и 43 закона «О рекламе», а также статьи 6 закона «О защите прав потребителей».