United Elite Groupдан ўзбекистонлик кўп қаватли уй қурувчиси Толиб Мансуров 2021 йилда Эрик Адамснинг сайловолди кампаниясини ноқонуний молиялаштиришда айбланмоқда, деб хабар бермоқда Gothamist нашри.
Прокурорларнинг сўзларига кўра, у Адамсга Леффертс-Гарденс проспектидаги 56 хонадонли уй ва Ист-Флетбушдаги савдо минорасида қурилиш ишларини тўхтатиш тўғрисидаги қарорни бекор қилишда ёрдам сўраб хабар юборган.
«26 сентябрь, пайшанба куни «Бизнесмен-4» номи билан эълон қилинган Адамсга қарши федерал айблов хулосасида кўрсатилган қурувчи Адамсга Қурилиш департаменти лойиҳани амалга оширишни секинлаштираётган хавфсизлик масалаларидан хавотирда эканлигини айтди», — дейилади айблов хулосасида.
Gothamist нашри «Бизнесмен-4»ни шаҳардаги сайловолди кампаниясини молиялаштириш ҳақидаги ёзувларни айблов хулосасидаги номаълум тадбиркорнинг бадаллари билан таққослаб, қурилиш компанияси эгаси ва Ню-Ёрк ўзбек жамоаси етакчиси Толиб Мансуров сифатида аниқлади.
Прокурорларнинг таъкидлашича, Мансуров ўзи ва тўрт нафар ходими иштирок этган сохта хайрия схемаси доирасида Адамс кампаниясига 10 000 доллар хайрия қилган.Уларнинг айтишича, Мансуров 2023 йил 5 февралда шаҳар ҳокими билан тўғридан-тўғри боғланиб, Мансуровнинг United Elite Group компанияси томонидан бажарилаётган ишларга қурилиш департаменти томонидан қўйилган чекловларни олиб ташлашда ёрдам сўраганида Адамсга ушбу молиявий ёрдамни эслатган.
Уларнинг айтишича, Мансуров 2023 йил 5 февраль куни шаҳар ҳокими билан тўғридан-тўғри боғланиб, United Elite Group томонидан амалга оширилаётган қурилиш департаменти томонидан ўрнатилган чекловларни юмшатишда ёрдам сўраганида Адамсга ушбу молиявий ёрдам ҳақида эслатган.

Узбекского застройщика многоквартирных домов Толиба Мансурова из United Elite Group обвиняют в незаконном финансировании предвыборной кампании Эрика Адамса на пост мэра в 2021 году, сообщают в Gothamist.
По словам прокуроров, он отправлял Адамсу сообщение с просьбой помочь отменить постановление о приостановке строительных работ дома на 56 квартир, на проспекте Леффертс-Гарденс и коммерческую башню в Ист-Флэтбуше.
«Застройщик, указанный в федеральном обвинительном заключении против Адамса, которое было обнародовано в четверг 26 сентября, как «Бизнесмен-4», сообщил Адамсу, что Департамент строительства обеспокоен вопросами безопасности, которые замедляют реализацию проекта», — говорится в обвинительном заключении.
Gothamist идентифицировал «Бизнесмена-4» как Толиба Мансурова, владельца строительной компании и лидера узбекской общины Нью-Йорка, сравнив записи о финансировании предвыборной кампании в городе с описанием взносов неназванного бизнесмена в обвинительном заключении.
Прокуроры утверждают, что Мансуров пожертвовал кампании Адамса 10 000 долларов в рамках схемы фиктивных пожертвований, в которой участвовали он сам и четверо его сотрудников. Они говорят, что Мансуров напомнил Адамсу об этой финансовой поддержке, когда тот напрямую связался с мэром 5 февраля 2023 года, попросив помощи в снятии ограничений, которые департамент строительства наложил на работы, выполняемые компанией Мансурова United Elite Group.
«Я всегда поддерживал вас», — написал Мансуров Адамсу, согласно обвинительному заключению. «У DOB возникли трудности… мы достигли определённого предела, который можете помочь преодолеть только вы».
В настоящее время мэру предъявлены пять уголовных обвинений во взяточничестве, мошенничестве и нарушениях финансирования избирательной кампании за предполагаемую торговлю услугами в обмен на авиабилеты бизнес-класса по сниженным тарифам, проживание в роскошных отелях и незаконные пожертвования на избирательную кампанию.