Рақобат қўмитаси Yandex Eats ва Express24ʼнинг монопол мақомини тан олди
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Yandex Eats ва Express24 рақамли платформа операторлари бозорда устун мавқега эга эканини эътироф этди.
Фото: Ситуативное / Yandex Eats
Рақобатни ривожлантириш ва истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш қўмитаси Yandex Eats ва Express24 рақамли платформалари операторларининг устун мавқеини тан олди. Бу ҳақда идора матбуот хизмати хабар берди.
Қўмита қарорига кўра, YandexGO UB такси агрегаторлари бозорида, Yandex Eats ва Express24 эса тайёр овқатларни етказиб бериш бозорида устун мавқега эга компаниялар сифатида тан олинди.
Қўмита YandexGO UB ва Yandex Eatsʼнинг рақамли платформалар учун устун мавқега эга бўлиш мезонларига мувофиқлигини билдириши, уларни устун мавқега эга хўжалик юритувчи субъектлар рўйхатига киритишнинг сабаби экани таъкидланди.
Идора устун мавқега эга бўлган рақамли платформаларнинг суиистеъмолини олдини олиш учун монополияга қарши комплаенс тизими жорий этилишини таъкидлади. Назорат белгиланган тартибда амалга оширилади.
25 октябрь куни Yandex Uzbekistan Express24 етказиб бериш хизмати активларининг бир қисмини сотиб олаётгани маълум бўлганди. Битимни яқин вақт ичида якунлаш режалаштирилган. Шундан сўнг активлар ягона технологик платформага ўтказилади.
«Мазкур битимга монополияга қарши орган билан олдиндан келишиш (розилик олиш) талаблари татбиқ этилмайди, чунки, корхоналарнинг акциялари (улушлари) сотиб олинмаган ва қўшиб олиш ёки қўшиб юбориш ҳолатлари содир этилмаган», — дея тушунтирди Рақобат қўмитаси.
Бундан ташқари, идора активларни сотиб олиш учун дастлабки розиликни олиш тартибини такомиллаштириш мақсадида қонунчиликка ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш устида ишламоқда.

Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей признал доминирующее положение операторов цифровых платформ Yandex Eats и Express24. Об этом сообщает пресс-служба ведомства.
Согласно решению комитета, YandexGo UB признан компанией с доминирующим положением на рынке агрегаторов такси, а Yandex Eats и Express24 — на рынке доставки готовой еды.
В качестве причин внесения в перечень хозяйствующих субъектов, занимающих доминирующее положение, комитет назвал уведомления YandexGo UB и Yandex Eats о соответствии критериям доминирующего положения для цифровых платформ.
В ведомстве подчеркнули, что для предотвращения злоупотреблений цифровыми платформами, занимающими доминирующее положение, будет введена система антимонопольного комплаенса. Контроль будет осуществляться в установленном порядке.
25 октября стало известно, что Yandex Uzbekistan приобретает часть активов сервиса доставки Express24. Сделку планируют закрыть в ближайшее время. После этого активы будут переведены на единую технологическую платформу.
«Данная сделка не требует предварительного согласования с антимонопольным органом, поскольку акции предприятий не приобретались и слияния или поглощения не осуществлялись», — пояснили в комитете по конкуренции.
Кроме того, ведомство проводит работу по внесению изменений и дополнений в законодательство для улучшения процедуры получения предварительного согласия на приобретение активов.