Qashqadaryoda oziq-ovqat xavfsizligi, investitsiyalarni koʻpaytirish va kambagʻallikni qisqartirish boʻyicha yigʻilishda hokim Murodjon Azimov investitsiyalar viloyatga 300 mingta ish oʻrni yaratish va kambagʻallikni 6,5 foizgacha (8,6 foizdan) kamaytirishga yordam berishini aytdi.
Yil boshidan buyon viloyatda 2 mlrd dollar investitsiya oʻzlashtirilib, 565 ming kishi ish bilan taʼminlandi va 90 mingga yaqin aholi qashshoqlikdan chiqarildi.
Viloyat kelgusi yilda meva, kartoshka va parranda goʻshtiga boʻlgan oʻz ehtiyojini qondira oladi. Xorijiy sarmoyalar hisobiga viloyatda 300 gektar bogʻ barpo etildi. Organik dehqonchilik va qishloq xoʻjaligi mahsulotlarini qayta ishlash rivojlanmoqda.
Qarshi va Qamashi shaharlarida chorvachilik kompleksi, yirik parrandachilik fabrikasi quriladi.
Bundan tashqari, investorlar beshta toʻqimachilik klasterini tashkil etish uchun 233 million dollar va yana 147 ta noruda konlarni oʻzlashtirish uchun 209 million dollar sarmoya kiritadi.
Shavkat Mirziyoyev viloyatning iqtisodiy salohiyati hali koʻp jihatdan roʻyobga chiqarilmaganini taʼkidladi. Davlatimiz rahbari mintaqani jadal rivojlantirish uchun 300 million dollarlik investitsiya loyihalarini ishlab chiqish boʻyicha topshiriq berdi.

В 2025 году Кашкадарьинская область намерена привлечь $3,5 млрд инвестиций и увеличить экспорт до $1 млрд, сообщила пресс-служба президента Узбекистана Шавката Мирзиёева.
На совещании по продовольственной безопасности, увеличению инвестиций и сокращению бедности в Кашкадарьинской области хоким Муротжон Азимов рассказал, что инвестиции помогут региону создать 300 тыс. рабочих мест и снизить бедность до 6,5% (с 8,6%).
С начала года регион уже освоил $2 млрд инвестиций, обеспечил работой 565 тыс. человек и вывел из бедности около 90 тыс. жителей.
В следующем году область сможет покрыть собственные потребности во фруктах, картофеле и мясе птицы. Благодаря иностранным вложениям в регионе организован сад площадью 300 га. Развивается органическое земледелие и переработка сельскохозяйственной продукции.
В Карши и Камаши построят животноводческий комплекс и крупную птицефабрику.
Кроме того, инвесторы вложат $233 млн в создание пяти текстильных кластеров и еще $209 млн в освоение 147 нерудных месторождений.
Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что экономический потенциал области еще во многом не реализован. Глава государства поручил разработать инвестпроекты на $300 млн для ускоренного развития региона.