Tramp tugʻilish huquqi boʻyicha AQSH fuqaroligini bekor qilish bilan tahdid qildi
AQSHning saylangan prezidenti Donald Tramp tugʻilish huquqi asosidagi fuqarolikni bekor qilish niyatida ekanini bildirdi. Tramp barcha noqonuniy muhojirlarni mamlakatdan chiqarib yuborish bilan tahdid qilib, avval “jinoyatchilar”dan, soʻngra “boshqa shaxslar”dan boshlashga vaʼda berdi.
AQSHning saylangan prezidenti Donald Tramp tugʻilish huquqi asosida Amerika fuqaroligini berishni toʻxtatishni rejalashtirmoqda, deb xabar berdi BBC.
Hozirda tugʻilish huquqi asosida fuqarolik olishni Konstitutsiyaning 14-tuzatishi kafolatlaydi. Unga koʻra, ota-onasining fuqaroligidan qatʼi nazar, AQSH hududida tugʻilgan har qanday shaxs mamlakat fuqarosi hisoblanadi. Bu tuzatish 1868-yilda Fuqarolar urushi paytida kiritilgan.
Respublikachilar bu qoidani bir necha bor tanqid qilishgan. Koʻpchilik partiya tarafdorlarining fikricha, ota-onasi AQSH fuqarosi boʻlmagan bolaga fuqarolik berish adolatli emas. Bundan tashqari, bunday fuqarolik berish “tugʻruq turizmi”ga olib kelgan. Tadqiqotchilarning maʼlumotlariga koʻra, har yili 30 mingdan ortiq ayol faqat bola tugʻish uchun qisqa muddatli vizalar bilan AQSHga kelgan.
Intervyuda Donald Tramp migratsiya bilan bogʻliq boshqa saylovoldi vaʼdalarini ham bajarishini taʼkidladi. Jumladan, respublikachi noqonuniy muhojirlarni mamlakatdan chiqarib yuborishni osonlashtirmoqchi. Bu hatto oila aʼzolari AQSHda qonuniy asosda yashayotgan shaxslarga ham taalluqli.
Shu bilan birga, AQSHning saylangan prezidenti bolalik chogʻida mamlakat hududiga kelgan noqonuniy muhojirlarga yordam berish uchun demokratlar bilan hamkorlik qilishga rozi boʻldi.
Jurnalistlar Donald Trampdan 2021-yilgi Kapitoliydagi tartibsizliklar ishtirokchilarini afv etish niyati bor-yoʻqligini soʻrashdi. Respublikachi bu masalani maʼmuriyati ish boshlagan birinchi kuniyoq koʻrib chiqishini aytdi.

Трамп пригрозил отменить получение гражданства США по праву рождения
Избранный президент США Дональд Трамп заявил, что намерен отменить гражданство по праву рождения. Трамп пригрозил депортацией всем нелегальным мигрантам и пообещал начать с «преступников», а потом и с «других людей».
Избранный президент США Дональд Трамп намерен положить конец выдаче американского гражданства по праву рождения, сообщило BBC.
Сейчас получение гражданства по праву рождения гарантирует 14-я поправка к Конституции. Согласно ее тексту, гражданином США считается любой человек, родившийся на территории штатов вне зависимости от гражданства его родителей. Поправку внесли в 1868 году во время войны Севера и Юга.
Республиканцы неоднократно критиковали это положение. По мнению многих сторонников партии, несправедливо давать гражданство ребенку, родители которого не граждане США. Кроме того, выдача гражданства приводила к «родильному туризму». По данным исследователей, ежегодно более 30 тыс. женщин приезжали в США по краткосрочным визам для рождения ребенка.
В интервью Дональд Трамп пообещал выполнить и другие предвыборные обещания, связанные с миграцией. Так республиканец намерен упростить депортацию нелегальных мигрантов. В том числе тех, члены семьи которых находятся в США на законных основаниях.
При этом избранный президент США согласился сотрудничать с демократами для помощи нелегальным мигрантам, оказавшимся на территории страны в детском возрасте.
Журналисты спросили Дональда Трампа, собирается ли он помиловать участников беспорядков у Капитолия 2021 года. Республиканец сказал, что его администрация начнет рассматривать их дела в первый же день работы.