Oʻzbekiston Gender tenglik indeksida Markaziy Osiyo davlatlarini ortda qoldirdi
2024-yilgi Gender tenglik va boshqaruv indeksi (GEGI) reytingida Oʻzbekiston 52-oʻrinni egallab, Markaziy Osiyoda yetakchiga aylandi. Respublika ikki yil ichida 51 pogʻonaga koʻtarildi. Reytingning oxirgi oʻrnini Afgʻoniston egalladi.
Rasm: Vaziyatga oid / AQSHning Toshkentdagi elchixonasi
2024-yilgi Gender tenglik va boshqaruv indeksi (GEGI) reytingida Oʻzbekiston 72,8 ball toʻplab, 52-oʻrinni egalladi. Bu respublikaga Markaziy Osiyoda yetakchi mavqeni qoʻlga kiritish imkonini berdi. Bu haqda Politik Central Asia GEGI 2024 maʼlumotlariga asoslanib xabar bermoqda.
Gender tenglik va boshqaruv indeksining 2024-yilgi hisobotida soʻnggi ikki yil ichida va avvalgi hisobot eʼlon qilinganidan buyon butun dunyoda ayollar erishgan yutuqlar hamda duch kelayotgan muammolar koʻrib chiqilgan.
Reytingda Belgiya, Italiya, Portugaliya va Ispaniya kabi demokratik boshqaruv shakliga ega Yevropa davlatlari hamon yuqori oʻrinlarni egallab kelmoqda. Biroq, Afgʻoniston, Eron, Mavritaniya va Qatar kabi mamlakatlarda ayollar hamon qiyinchiliklarga duch kelmoqda.
Taʼkidlanishicha, mamlakatdagi islohotlar, jumladan, axborot texnologiyalari sohasidagi oʻzgarishlar vaziyatni yaxshilashga taʼsir koʻrsatgan.
Ayollarning IT va STEM loyihalardagi ishtiroki oshgani, qizlar uchun raqamli koʻnikmalar boʻyicha taʼlim dasturlari ishga tushirilgani, shuningdek, ayollar huquqlarini himoya qilish va tenglikni taʼminlash choralari koʻrilgani alohida taʼkidlangan.

В рейтинге Индекса гендерного равенства и управления (GEGI) за 2024 год Узбекистан занял 52-е место, набрав 72,8 балла. Это позволило республике занять лидирующую позицию в Центральной Азии. Об этом пишет Politik Central Asia со ссылкой на данные GEGI 2024.
В докладе Индекса гендерного равенства и управления за 2024 год рассматриваются как достижения, так и проблемы, с которыми женщины сталкиваются во всём мире за последние два года и с момента публикации предыдущего отчёта.
Европейские страны с демократической формой правления, такие как Бельгия, Италия, Португалия и Испания, по-прежнему занимают высокие позиции в рейтинге. Однако женщины продолжают сталкиваться с трудностями в таких странах, как Афганистан, Иран, Мавритания и Катар.
Отмечается, что на улучшение ситуации повлияли реформы в стране, в том числе в сфере информационных технологий.
Подчёркивается увеличение участия женщин в IT и STEM-проектах, запуск образовательных программ по цифровым навыкам для девушек, а также принятие мер для защиты прав женщин и обеспечения равенства.