“Rosatom” Qozogʻistondagi uran loyihalaridagi ulushining bir qismini Xitoy kompaniyasiga sotdi
“Rosatom”ning shoʻba korxonasi — Uranium One Qozogʻistondagi uran loyihalari ulushlarini sotmoqda. Shu tariqa, “Rosatom” Qozogʻiston konlarida uran qazib olishdagi ishtirokini qisqartirmoqda. Asosiy xaridorlar Xitoyning davlat yadro korporatsiyalari bilan bogʻliq kompaniyalar boʻldi.
Foto: kazatomprom.kz
Rossiyaning “Rosatom” davlat korporatsiyasiga qarashli “Uranium One” shoʻba korxonasi Qozogʻistonning Turkiston viloyatidagi xuddi shu nomdagi uran konini qazib oluvchi “Zarechnoe” qoʻshma korxonasining 49,99 foiz aksiyalarini sotish boʻyicha bitimni yakunladi. Bu haqda 17-dekabr kuni “Qazatomprom” milliy kompaniyasi maʼlum qildi.
Xaridor sifatida Xitoyning atom energetikasi sohasidagi eng yirik davlat korporatsiyalaridan biri boʻlgan State Nuclear Power Technology kompaniyasiga tegishli SNURDC Astana Mining Company maydonga chiqdi. Bitim summasi oshkor etilmadi.
“Zarechnoye” koni va uni ishlatish rejalari
“Zarechnoye” koni 1977-yilda kashf etilgan. 2024-yil boshidagi maʼlumotlarga koʻra, uning zaxiralari 3500 tonna uranga baholanmoqda. Qazib olish ishlarini 2028-yilgacha yakunlash rejalashtirilgan. Shu bilan birga, “Qazatomprom”ning qoʻshma korxonadagi ulushi oʻzgarishsiz qolib, 49,99 foizni tashkil etdi.
Bundan tashqari, “Uranium One” yana ikkita Qozogʻiston loyihasidagi ulushlarni sotishni rejalashtirmoqda: “Xorasan-U” MCHJ ustav kapitalidagi 30 foiz va “Qizilqum” MCHJdagi 30 foizlik bilvosita ulush. Xaridor sifatida Xitoyning boshqa davlat korporatsiyasi - China General Nuclear Power Corporation (CGN)ga qarashli China Uranium Development Company qatnashadi. Ushbu korxonalardagi “Qazatomprom”ning 50 foizlik ulushi ham oʻzgarishsiz qoladi.
Xorasan va Qizilqum konlarini qazish
“Xorasan-U” qoʻshma korxonasi Qozogʻistonning Qiziloʻrda viloyatidagi “Shimoliy Xorasan” konining “Xorasan-1” uchastkasida uran qazib olish bilan shugʻullanadi. Ushbu uchastkaning zaxiralari 33 ming tonnani tashkil etib, uni ekspluatatsiya qilish 2038-yilgacha moʻljallangan. Qazib olingan uranni qayta ishlash bilan shu hududda joylashgan “Qizilqum” shugʻullanadi.
Ekspert baholari
Mutaxassislarning fikricha, Xitoy kompaniyalariga sotilgan aktivlar “Rosatom” uchun cheklangan qiymatga ega. Atominfo portali bosh muharriri Aleksandr Uvarovning taʼkidlashicha, “Zarechnoye”dagi qolgan 3500 tonna eksport shartnomalarini hisobga olmaganda, Rossiyada uran isteʼmolining bir yildan kamroq qismini tashkil etadi.
“Xorasan-1” koni ham Qozogʻiston mezonlari boʻyicha unchalik istiqbolli emas. “Vektor kapital” investitsiya kompaniyasi bosh strategi Maksim Xudalovning soʻzlariga koʻra, dastlab uning zaxiralari kutilganidan kamroq boʻlib chiqdi. Biroq, uchastkalarni qoʻshimcha qidirish mumkin, garchi Rossiya tomoni bu ishlarga sarmoya kiritishni rejalashtirmayotgan boʻlsada, Budyonnovskoe koni kabi istiqbolli aktivlarga eʼtibor qaratishni afzal koʻrmoqda.
“Kazatomprom” bilan qoʻshma loyihalar
Aktivlarning bir qismi sotilganiga qaramay, Uranium One boshqa loyihalarda “Kazatomprom” bilan hamkorlikni davom ettirmoqda. Ular orasida “Qaratau” va “Akbastau” teng huquqli qoʻshma korxonalari boʻlib, ular Budyonnovskoe konining uchastkalarini oʻzlashtirmoqda, shuningdek, “Janubiy kon-kimyo kompaniyasi” mavjud, bu yerda “Qazatomprom” 30 foiz, “Uranium One” esa 70 foiz ulushga ega. Bundan tashqari, Uranium One Group Stepnogorsk kon-kimyo kombinatining (SKXK) 99,99 foiziga egalik qiladi.

«Росатом» продал часть доли в казахстанских урановых проектах китайской компании
Дочерняя компания «Росатома» — Uranium One продает доли в казахстанских урановых проектах. Тем самым, «Росатом» сокращает свое участие в добыче урана на месторождениях Казахстана. Основными покупателями стали компании, связанные с государственными ядерными корпорациями Китая.
Фото: kazatomprom.kz
Российская Uranium One, дочерняя структура госкорпорации «Росатом», завершила сделку по продаже 49,99% акций в совместном предприятии «Заречное», разрабатывающем одноименное урановое месторождение в Туркестанской области Казахстана. Об этом 17 декабря сообщила национальная компания «Казатомпром».
Покупателем выступила SNURDC Astana Mining Company, принадлежащая китайской State Nuclear Power Technology, одной из крупнейших государственных корпораций Китая, занимающихся атомной энергетикой. Сумма сделки не разглашается.
Месторождение «Заречное» и планы разработки
Месторождение «Заречное» было открыто в 1977 году. По данным на начало 2024 года, его запасы оцениваются в 3500 тонн урана. Добычу планируется завершить к 2028 году. При этом доля «Казатомпрома» в совместном предприятии осталась неизменной и составляет 49,99%.
Кроме того, Uranium One планирует продать доли еще в двух казахстанских проектах: 30% в уставном капитале ТОО «СП «Хорасан-U»» и 30% косвенной доли в ТОО «Кызылкум». Покупателем станет China Uranium Development Company, принадлежащая другой китайской государственной корпорации — China General Nuclear Power Corporation (CGN). Доли «Казатомпрома» в этих предприятиях, составляющие 50%, также останутся неизменными.
Разработка месторождений Хорасан и Кызылкум
СП «Хорасан-U» занимается добычей урана на участке «Хорасан-1» месторождения «Северный Хорасан» в Кызылординской области Казахстана. Запасы участка составляют 33 000 тонн, его эксплуатация рассчитана до 2038 года. Переработкой добытого урана занимается «Кызылкум», чьи мощности расположены на том же участке.
Экспертные оценки
Эксперты считают, что активы, проданные китайским компаниям, имеют ограниченную ценность для «Росатома». Главный редактор портала Atominfo Александр Уваров отметил, что оставшиеся 3500 тонн на «Заречном» составляют менее года потребления урана в России без учета экспортных контрактов.
Месторождение «Хорасан-1» также не является особенно перспективным по казахстанским меркам. По словам главного стратега инвесткомпании «Вектор капитал» Максима Худалова, изначально его запасы оказались менее значительными, чем ожидалось. Однако возможна доразведка участков, хотя российская сторона не планирует инвестировать в эти работы, предпочитая сосредоточиться на более перспективных активах, таких как Буденовское месторождение.
Совместные проекты с «Казатомпромом»
Несмотря на продажу части активов, Uranium One продолжает сотрудничать с «Казатомпромом» в других проектах. Среди них — паритетные совместные предприятия «Каратау» и «Акбастау», разрабатывающие участки Буденовского месторождения, а также «Южная горнохимическая компания», где доля «Казатомпрома» составляет 30%, а Uranium One владеет 70%. Кроме того, Uranium One Group владеет 99,99% Степногорского горно-химического комбината (СГХК).