Oʻzbekiston 2025-yilda 26,5 mlrd kubometr gaz qazib chiqarishni rejalashtirmoqda
Oʻzbekiston 2025-yilda 26,5 milliard kub metr gaz qazib chiqarishni rejalashtirmoqda. Ushbu maqsadga erishish uchun mamlakatimiz gaz konlarini qidirishga 2 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb etiladi.
Kelgusi yilda Oʻzbekiston 26,5 milliard kub metr gaz qazib olishni rejalashtirmoqda. Bu raqam mamlakat prezidenti Shavkat Mirziyoyevga “Oʻzbekneftgaz” kompaniyasi faoliyati yakunlariga bagʻishlangan yigʻilishda maʼlum qilindi, deb xabar bermoqda “Oʻzbekiston 24” telekanali.
Ushbu maqsadga erishish uchun mamlakatimiz gaz konlarini qidirishga 2 milliard dollar xorijiy investitsiyalar jalb etiladi.
“Oʻzbekneftgaz” boshqaruvi raisi Bahodir Siddiqovning soʻzlariga koʻra, sohadagi asosiy muammolardan biri kadrlar taqchilligidir.
“Mamlakatda katta salohiyat bor. Biroq biz uni rivojlantirish uchun texnologiyalar va mablagʻlar yetishmasligini qayd etmoqdamiz,” - dedi u.

Узбекистан планирует добыть 26,5 млрд кубометров газа в 2025 году
В 2025 году Узбекистан планирует добыть 26,5 млрд кубометров газа. Для достижения этой цели в разведку газовых месторождений страны привлекут $2 млрд зарубежных инвестиций.
В будущем году Узбекистан планирует добыть 26,5 млрд кубометров газа. Цифру озвучили президенту страны Шавкату Мирзиёеву на заседании об итогах работы компании «Узбекнефтегаз», передает телеканал «Узбекистон 24».
Для достижения этой цели в разведку газовых месторождений страны привлекут $2 млрд зарубежных инвестиций.
По словам председателя правления «Узбекнефтегаза» Баходира Сиддикова, одной из основных проблем отрасли является дефицит кадров.
«В стране большой потенциал. Однако мы фиксируем недостаток технологий и финансов для его развития», — заявил он.