O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 26 dekabr kuni Sankt-Peterburgda bo‘lib o‘tgan Oliy Yevroosiyo iqtisodiy kengashining navbatdagi yig‘ilishida kuzatuvchi sifatida ishtirok etdi.
Yig‘ilish Armaniston bosh vaziri Nikol Pashinyan raisligida bo‘lib o‘tdi, u tadbirda ishtirok etmadi, videoaloqa orqali qo‘shildi. Unda YOII davlatlari rahbarlari, shuningdek, Eron va Kuba vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuvda savdo-iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash va qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zbekiston prezident mamlakat kuzatuvchi sifatida Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi bilan 22 ta yo‘nalishda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yganini ta’kidladi. 2024-yilda O‘zbekistonning ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlash hajmi 11 foizga oshdi.
Mirziyoyev YeOII bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikning asosiy jihatlarini, jumladan, savdo to‘siqlarini bartaraf etish va texnik jihatdan tartibga solish tizimlarini yaqinlashtirishni ta’kidladi. U Yagona bojxona tranziti tizimi to‘g‘risidagi bitimga qo‘shilishni va elektron ma’lumotlar almashinuvini joriy etishni tezlashtirishni taklif qildi.
O‘zbekiston sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish dasturlarida ishtirok etishdan manfaatdor. Kelgusi yil boshida Yevroosiyo taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lish jarayonini yakunlash rejalashtirilgan.
Ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash uchun YOII Ishbilarmonlar kengashining yig‘ilishini 2025-yil aprel oyida Toshkentda o‘tkazish taklif qilindi. Shuningdek, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasidagi hamkorlik muhimligi qayd etildi.
Turistik almashinuvlarni rag‘batlantirish uchun YOII davlatlari fuqarolariga O‘zbekistonga ichki hujjatlar bilan kirishga ruxsat berish taklif qilindi.

26 декабря президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета в Санкт-Петербурге в качестве наблюдателя, сообщает пресс-служба главы государства.
Заседание прошло под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна, который не стал присутствовать, но присоединился по видеосвязи. В нём участвовали главы государств ЕАЭС, а также представители Ирана и Кубы.
В ходе заседания обсуждались вопросы расширения торгово-экономического сотрудничества, поддержки проектов промышленной кооперации и реализации совместных программ.
Президент Узбекистана отметил, что республика активно сотрудничает с ЕАЭС по 22 направлениям. В 2024 году товарооборот Узбекистана со странами ЕАЭС вырос на 11%.
Мирзиёев выделил ключевые аспекты взаимовыгодного сотрудничества с ЕАЭС, включая устранение торговых барьеров и сближение систем технического регулирования. Он предложил присоединиться к Соглашению о единой системе таможенного транзита и ускорить внедрение электронного обмена данными.
Узбекистан заинтересован в участии в программах промышленной кооперации и локализации. Планируется завершить процедуры вступления в Евразийский банк развития в начале следующего года.
Для укрепления деловых связей было предложено провести заседание Делового совета ЕАЭС в Ташкенте в апреле 2025 года. Также была отмечена важность взаимодействия в области цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Для стимулирования туристических обменов было предложено разрешить гражданам государств ЕАЭС въезжать в Узбекистан по внутренним документам.