2024-yilda O‘zbekistonga kiritilgan sarmoyalar hajmi qariyb 50 foizga qisqardi — ESCAP
2024-yilda O‘zbekistonga jalb qilingan sarmoyalar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 49 foizga kamayib, 4 milliard dollarni tashkil etdi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESCAP) hisobotiga ko‘ra, 2024-yilda O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 49 foizga kamayib, 4 milliard dollarni tashkil etdi.
Qozog‘iston Shimoliy va Markaziy Osiyo mamlakatlari orasida sarmoyalarni jalb qilish bo‘yicha yetakchiga aylandi. 2024-yilda Qozog‘istonga kiritilgan investisiyalar hajmi 15,7 milliard dollarga yetdi, bu o‘tgan yilga nisbatan 88 foizga ko‘pdir. Mintaqaga jalb qilingan jami investitsiyalarning 63 foizi Qozog‘iston hissasiga to‘g‘ri keldi.
Reytingda keyingi o‘rinlarni quyidagilar egalladi:
• O‘zbekiston — 4 mlrd dollar (-49%);
• Qirg‘iziston — 2,1 milliard dollar (+310%);
• Ozarbayjon — 1,2 milliard dollar (+1%);
• Turkmaniston — 339 million dollar;
• Gruziya — 126 million dollar;
• Armaniston — 67 million dollar.
Qayd etilishicha, xalqaro kompaniyalar mintaqadagi loyihalarga, ayniqsa, raqamlashtirish, texnologik innovatsiyalar va yashil energetika kabi sohalarga qiziqish bildirmoqda.
Hisobotda ta’kidlanishicha, yangi yo‘nalishlarning muvaffaqiyati nafaqat qulay siyosatning yaratilishiga, balki investorlarni barcha bosqichlarda, shu jumladan, investisiyadan keyingi davrda faol qo‘llab-quvvatlashga ham bog‘liq.

В 2024 году объём инвестиций в Узбекистан сократился почти на 50% — ESCAP
Объём привлечённых инвестиций в Узбекистан за 2024 год снизился на 49% по сравнению с прошлым годом и составил 4 миллиарда долларов.
Согласно отчёту Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ESCAP), объём привлечённых инвестиций в Узбекистан за 2024 год снизился на 49% по сравнению с прошлым годом и составил 4 миллиарда долларов.
Лидером по привлечению инвестиций среди стран Северной и Центральной Азии стал Казахстан. В 2024 году объём инвестиций в Казахстан достиг 15,7 миллиарда долларов, что на 88% больше, чем в прошлом году. На долю Казахстана пришлось 63% от общего объёма всех инвестиций, привлечённых в регион.
В рейтинге следующие места заняли:
• Узбекистан — 4 миллиарда долларов (-49%);
• Кыргызстан — 2,1 миллиарда долларов (+310%);
• Азербайджан — 1,2 миллиарда долларов (+1%);
• Туркменистан — 339 миллионов долларов;
• Грузия — 126 миллионов долларов;
• Армения — 67 миллионов долларов.
Отмечается, что международные компании проявляют интерес к проектам в регионе, особенно в таких сферах, как цифровизация, технологические инновации и зелёная энергетика.
В отчёте подчеркнуто, что успех новых направлений зависит не только от создания благоприятной политики, но и от активной поддержки инвесторов на всех этапах, включая постинвестиционный период.