ISSV ESKATOning O‘zbekistonda investitsiyalar oqimining kamayishi to‘g‘risidagi hisobotiga izoh berdi
BMTning Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKATO) 2024-yilda O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmi deyarli yarmiga qisqarganini ko‘rsatuvchi hisobotni e’lon qildi. Investitsiyalar vazirligi ushbu xabarga izoh berdi.
Foto: Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi
O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKATO) tomonidan 2024-yilda O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmining pasayishi bo‘yicha e’lon qilingan ma’lumotga izoh berdi.
ISSV hisobotiga ko‘ra, 2024-yilda O‘zbekistonga jalb qilingan investitsiyalar hajmi o‘tgan yilga nisbatan 49 foizga kamayib, 4 milliard dollarni tashkil etgan.
ISSV Investitsiyalar monitoringi departamenti boshlig‘i J. Qambarov:
“O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi xodimi sifatida ayrim ommaviy axborot vositalarida 2024-yilda O‘zbekistonga investitsiyalar 49 foizga kamayganini aytuvchi xabarlarga izoh bermasdan ilojim yo‘q.
Men Birlashgan Millatlar Tashkilotining Osiyo va Tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiyasi (ESKATO) ning 2024-yilda mintaqaga investitsiyalarni jalb qilish bo‘yicha hisobotini diqqat bilan o‘rgandim. Nimani angladim? ESKATO ekspertlari ma’ruzani tayyorlashda ma’lumotlarni u yoki bu mamlakatga sarmoya kiritish niyatlari to‘g‘risidagi press-relizlar, media-hisobotlar, kompaniyalarning bayonotlari asosida to‘playdigan platformadan foydalanishgan.
Demak, hisobot faqat xorijiy kompaniyalarning dastlabki rejalarini aks ettiradi va amalda kiritilgan investitsiyalarning tasdig‘i hisoblanmaydi. Misol uchun, ESKATO hisobotida ta’kidlanishicha, investor mintaqa mamlakatlaridan birida qiymati 11 milliard dollarlik energetika obyektlarini qurishni rejalashtirmoqda. Internetda oddiy qidiruv shuni ko‘rsatdiki, bunday rejalar to‘g‘risidagi memorandum atigi bir necha oy oldin imzolangan ekan. Bunday yirik loyihalarni amalga oshirish uchun ko‘p yillar kerakligini barcha mutaxassislar yaxshi tushunadi.
Shuning uchun rejalarni amalda kiritilgan investitsiyalardan farqlash muhimdir. Investitsiyalar hisobi uchun mas’ul mutaxassis sifatida OAV va blogerlar hamjamiyati chuqur o‘ylamasdan noto‘g‘ri ma’lumotlarni tarqatayotganini ko‘rib, ko‘nglim g‘ash bo‘ldi.
Shu munosabat bilan biz hamkasblarimiz bilan so‘nggi yillarda O‘zbekistonda amalda o‘zlashtirilgan investitsiyalar va xorijiy investitsiyalar ishtirokida amalga oshirilgan loyihalar haqida batafsil ma’lumot tayyorladik va ESKATOga yubordik (aytgancha, ma’lumotlar YUNKTAD metodologiyasi bo‘yicha statistik hisobotning xalqaro standartlari asosida shakllantiriladi).
Bu yerda ba’zi ma’lumotlarni keltirsam, foydali bo‘ladi deb o‘ylayman. Hozirgi kunda O‘zbekistonda moliyalashtirish ochilgan investitsiya loyihalarining umumiy portfeli 148 milliard dollarni tashkil etmoqda. Shundan 36 milliard dollari 2024-yilda o‘zlashtirilishi kutilmoqda, bu o‘tgan yilga nisbatan 1,3 barobar ko‘pdir. Shu bilan birga, joriy yil boshidan buyon xorijiy investitsiyalar ishtirokida 240 dan ortiq yirik va o‘rta loyihalar ishga tushirildi.
Misol uchun, faqat energetika sohasida umumiy qiymati 7 milliard dollardan ortiq 24 ta loyiha ishga tushirildi. Xususan, Buxoro, Navoiy, Namangan va Toshkent viloyatlarida umumiy quvvati qariyb 2300 megavatt bo‘lgan 5 ta quyosh va shamol elektr stansiyalari hamda 5 ta yuqori kuchlanishli podstansiyalar tarmoqqa ulandi.
Metallurgiya sohasida 881 million dollarlik 3 ta loyiha, kimyo sohasida 267 million dollarlik 15 ta loyiha, to‘qimachilik sanoatida 546 million dollarlik 32 ta loyiha va boshqalar ishga tushirildi.
Vazirligimiz OAV uchun doimo ochiq bo‘lib, tekshirilmagan ma’lumotlarni tarqatishdan oldin jurnalistlar izoh va ishonchli ma’lumot olish uchun vakolatli organlarga murojaat qilishlarini istardik. Chunki noto‘g‘ri ma’lumotlarni tarqatish mamlakatimizning obro‘si va investitsion jozibadorligiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin”.

В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан прокомментировали публикацию Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) о снижении объёма привлечённых инвестиций в Узбекистан за 2024 год.
Согласно отчёту ЭСКАТО, объём привлечённых инвестиций в Узбекистан за 2024 год снизился на 49% по сравнению с прошлым годом и составил 4 миллиарда долларов.
Начальник Департамента мониторинга инвестиций МИПТ Ж. Камбаров:
«Как сотрудник Министерства инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан, я не могу не прокомментировать сообщения в некоторых СМИ о том, что инвестиции в Узбекистан упали на 49% в 2024 году.
Я внимательно изучил отчёт Экономической и социальной комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО) по привлечению инвестиций в регион в 2024 году. Что я понял? Эксперты ЭСКАТО при формировании доклада брали данные из платформы, которая аккумулирует сведения на основе пресс-релизов, медиа-отчётов, заявлений компаний о намерениях по инвестициям в ту или иную страну.
Таким образом, отчёт отражает лишь первичные планы зарубежных компаний и не является подтверждением реально вложенных инвестиций. Например, в отчёте ЭСКАТО отмечается, что инвестор планирует строительство энергетических объектов стоимостью 11 миллиардов долларов в одной из стран региона. Простой поиск в интернете показал, что меморандум о таких планах был подписан всего лишь несколько месяцев назад. Все специалисты понимают, что для материализации таких масштабных проектов нужны многие годы.
Поэтому важно различать планы с реально вложенными инвестициями. И мне как специалисту, отвечающему за учёт инвестиций, было неприятно видеть, что СМИ и блогерское сообщество, не вникая, начинают распространять некорректную информацию.
В связи с этим мы с коллегами подготовили и направили подробную информацию в адрес ЭСКАТО о фактически освоенных инвестициях в Узбекистане и введённых проектах с участием иностранных инвестиций за последние годы (кстати, данные формируются на основе международных стандартов статистической отчётности по методологии ЮНКТАД).
Думаю, будет полезно, если я приведу здесь некоторые данные. В настоящее время в Узбекистане общий портфель инвестиционных проектов, по которым открыто финансирование, составляет 148 миллиардов долларов. Из них в 2024 году ожидается освоение 36 миллиардов долларов, что в 1,3 раза больше по сравнению с прошлым годом. При этом с начала этого года введено в эксплуатацию более 240 крупных и средних проектов с участием иностранных инвестиций.
Например, только в энергетике введено в эксплуатацию 24 проекта общей стоимостью более 7 миллиардов долларов. В частности, в Бухарской, Навоийской, Наманганской и Ташкентской областях подключены к сети 5 солнечных и ветровых электростанций общей мощностью около 2300 мегаватт, а также 5 высоковольтных подстанций.
В сфере металлургии запущено 3 проекта на 881 миллион долларов, химии — 15 проектов на 267 миллионов долларов, текстильной промышленности — 32 проекта на 546 миллионов долларов и другие.
Наше Министерство всегда открыто для СМИ, и хотелось бы, чтобы перед тем, как распространять непроверенные данные, журналисты обращались в уполномоченные органы для получения комментариев и достоверной информации. Потому что тиражирование искажённых сведений может негативно влиять на имидж и инвестиционную привлекательность нашей страны».