Metapnevmovirusning tarqalishi: O‘zbekiston Sanepidqo‘mita munosabati
O‘zbekiston Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi ijtimoiy tarmoqlarda metapnevmovirus tarqalishi haqidagi ma’lumotlarga izoh berdi.
Фото: Иллюстративное / Открытые источники
Ijtimoiy tarmoqlarda yangi xavf — ba’zi ma’lumotlarga ko‘ra, COVID-19 dan xavfliroq bo‘lishi mumkin bo‘lgan metapnevmovirus infeksiyasi haqida ma’lumotlar tarqalmoqda. O‘zbekiston Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi ushbu ma’lumotlarga izoh berdi.
Metapnevmovirus birinchi marta 2001-yilda aniqlangan. U havo-tomchi yo‘li bilan uzatiladi, lekin ifloslangan yuzalar bilan aloqa orqali ham tarqalishi mumkin, deyiladi xabarda. Virus faolligining eng yuqori cho‘qqisi kuz-qish davriga to‘g‘ri keladi.
Metapnevmovirus infeksiyasi simptomlari o‘tkir respirator kasalliklarga o‘xshab ketadi: tumov, yo‘tal, tana haroratining ko‘tarilishi shular jumlasidandir. Ba’zi hollarda bronxiolit yoki pnevmoniya boshlanishi mumkin.
Metapnevmovirus bilan kasallanganlarning aksariyati asoratsiz tuzalib ketadi.
Virus har yili dunyoning barcha mamlakatlarida qayd etiladi. O‘zbekistonda ham o‘tkir respirator infeksiyalar bilan kasallanishning mavsumiy o‘sishi kuzatilmoqda.
So‘nggi laboratoriya tadqiqotlari natijalariga ko‘ra, respirator infeksiyalar orasida 36,9% holat - gripp, 30,2% - rinovirus, 28,6% - respirator-sinsitial virus, 1,2% - metapnevmovirus, 3,1% - boshqa viruslardir.
Shu munosabat bilan fuqarolarga quyidagilar tavsiya etiladi:
profilaktika va gigiyena tadbirlariga rioya qilish;
odamlar gavjum bo‘ladigan joylarga bormaslik, ayniqsa, bunday joylarga bolalarning borishini cheklash;
kasallik alomatlari paydo bo‘lsa, kasal oila a’zolarini izolyatsiya qilish va shifokor tavsiyalariga rioya qilish.
Eslatib o‘tamiz, Xitoyda odam metapnevmovirusining tarqalishi qayd etilgan edi. Tibbiyot muassasalarida 23-29 dekabr kunlari olingan respirator namunalarning tahlil natijalari gripp, odam metapnevmovirusi va rinovirus viruslari mavjudligini ko‘rsatdi. Bu haqda Xitoy kasalliklar nazorati va profilaktikasi boshqarmasi xabar berdi.
Tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, kasallik odamda O‘RVI ni keltirib chiqaradi. Bu kasallikka asosan 14 yoshgacha bo‘lgan bolalar chalinadi. Xitoyda mamlakatning shimoliy provinsiyalarida yashovchi odamlar eng ko‘p kasallanadi.
Inson metapnevmovirusi Xitoy hududi bo‘ylab faol tarqaladi. Shuningdek, so‘nggi oydagi tahlillarga ko‘ra, odamlar paragripp, koronavirus, boqavirus va turli respirator kasalliklar bilan kasallanmoqda.
Independent nashri Xitoyda respirator kasalliklar avj olgani, bu esa shifoxonalarning to‘lib ketishiga olib kelgani haqida xabar berdi.
Xitoyning shimoliy viloyatlarida odam metapnevmovirusi (HMPV) sifatida aniqlangan virus bilan kasallanish holatlari keskin oshdi. Ayniqsa, bu kasallik bolalar orasida kuchli tarqalgan.
Metapnevmovirus oddiy shamollash va grippga o‘xshash simptomlarni chaqiradi. Kasallik odatda yengil kechsa-da, pnevmoniya kabi jiddiy asoratlarga olib kelishi mumkin, ayniqsa chaqaloqlar, keksalar va immun tizimi zaiflashgan odamlarda.
Dekabr oyi oxirida Tayvanning Money UDN nashri metapnevmovirusdan o‘lim darajasi yuqori - 43% gacha ekani haqida yozgan edi. Tezkor skrining uchun reagentlar mavjud bo‘lgan COVID-19 dan farqli o‘laroq, odam metapnevmovirusiga tekshirish uchun bunday reagentlar yetarli emas. Bundan tashqari, hozirgi vaqtda ushbu kasallikni davolash uchun virusga qarshi dori vositalari mavjud emas va yuqtirilganda faqat qo‘llab-quvvatlovchi terapiyani tayinlash mumkin.

В социальных сетях распространяется информация о новой угрозе — метапневмовирусной инфекции, которая, по некоторым данным, может быть опаснее COVID-19. Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Узбекистана прокомментировал эту информацию.
Впервые метапневмовирус был обнаружен в 2001 году. Он передаётся воздушно-капельным путём, но также может распространяться через контакт с загрязнёнными поверхностями, говорится в сообщении. Пик активности вируса приходится на осенне-зимний период.
Симптомы метапневмовирусной инфекции напоминают острые респираторные заболевания: насморк, кашель, повышение температуры. В некоторых случаях может развиться бронхиолит или пневмония.
Большинство людей, заболевших метапневмовирусом, выздоравливают без осложнений.
Вирус ежегодно фиксируется во всех странах мира. В Узбекистане также наблюдается сезонное увеличение заболеваемости острыми респираторными инфекциями.
По результатам последних лабораторных исследований, среди респираторных инфекций 36,9% случаев — это грипп, 30,2% — риновирус, 28,6% — респираторно-синцитиальный вирус, 1,2% — метапневмовирус, 3,1% — другие вирусы.
В связи с этим гражданам рекомендуется:
• соблюдать профилактические и гигиенические меры;
• избегать мест массового скопления людей, особенно ограничить посещение таких мест детьми;
• при появлении симптомов болезни изолировать заболевших членов семьи и следовать рекомендациям врача.
Напомним, что в Китае зарегистрировали вспышку метапневмовируса человека. Результаты анализа респираторных образцов, взятых в медицинских учреждениях в период с 23 по 29 декабря, показали наличие вируса гриппа, метапневмовируса человека и риновируса. Об этом сообщило Управление по контролю и профилактике заболеваний Китая.
Исследование выявило, что заболевание вызывает у человека ОРВИ. В основном данной болезни подвержены дети до 14 лет. В Китае наиболее часто заражаются люди, живущие в северных провинциях страны.
Метапневмовирус человека активно распространяется по территории Китая. Также исходя из анализов за последний месяц, люди заболевают парагриппом, коронавирусом, бокавирусом и различными респираторными болезнями.
Издание Independent сообщило о всплеске респираторных заболеваний в Китае, что привело к переполненности больниц.
В северных провинциях Китая резко увеличилось количество случаев заболевания вирусом, который был идентифицирован как метапневмовирус человека (HMPV). Особенно сильно это заболевание распространилось среди детей.
Метапневмовирус вызывает симптомы, похожие на обычную простуду и грипп. Хотя заболевание обычно протекает в лёгкой форме, оно может привести к серьёзным осложнениям, таким как пневмония, особенно у младенцев, пожилых людей и людей с ослабленной иммунной системой.
В конце декабря тайваньское издание Money UDN писало о высоком уровне смертности от метапневмовируса — до 43%. В отличие от COVID-19, для которого существуют реагенты для быстрого скрининга, для проверки на метапневмовирус человека таких реагентов недостаточно. Кроме того, в настоящее время не существует противовирусных препаратов для лечения этого заболевания, и при заражении можно назначить только поддерживающую терапию.