Fergani Space kompaniyasi yoʻldoshi mashhur oʻzbek olimi Ahmad al-Fargʻoniy nomi bilan ataldi
Fergani Space kompaniyasi buyuk oʻzbek olimi Ahmad al-Fargʻoniy nomi bilan atalgan birinchi sunʼiy yoʻldoshini orbitaga muvaffaqiyatli chiqardi. Uchirish Vandenberg bazasidan SpaceX kompaniyasining Falcon 9 raketasi yordamida Transporter-12 missiyasi doirasida amalga oshirildi.
Fergani Space kompaniyasi mashhur oʻzbek olimi Ahmad al-Fargʻoniy nomi bilan atalgan birinchi sunʼiy yoʻldoshini orbitaga muvaffaqiyatli chiqardi. Uchish AQSHning Vandenberg bazasida SpaceX tomonidan ishlab chiqarilgan Falcon 9 raketasi yordamida amalga oshirildi.
FGN-100-d1 deb nomlangan sunʼiy yoʻldosh Transporter-12 missiyasi doirasida yuborilgan. Ushbu uchirish davomida orbitaga 131 ta foydali yuk, jumladan, onlayn translyatsiya uskunalari, mikro sunʼiy yoʻldoshlar va orbital transport modullari olib chiqildi.
“Baykar” kompaniyasi direktorlar kengashi raisi boʻlgan Selchuk Bayraktar boshchiligidagi “Fergani Space” kompaniyasi kosmik logistika va past orbital sunʼiy yoʻldosh texnologiyalari boʻyicha ilgʻor yechimlarni ishlab chiqishga eʼtibor qaratmoqda.

Компания Fergani Space успешно вывела на орбиту свой первый спутник, названный в честь знаменитого узбекского ученого Ахмада аль-Фергани. Запуск состоялся на базе Ванденберг в США с использованием ракеты Falcon 9 производства SpaceX.
Спутник, получивший название FGN-100-d1, был отправлен в рамках миссии Transporter-12. В ходе этого запуска на орбиту доставили 131 полезный груз, включая оборудование для онлайн-трансляций, микроспутники и орбитальные транспортные модули.
Fergani Space, под руководством Сельчука Байрактара, который также занимает пост председателя совета директоров компании Baykar, сосредоточена на разработке передовых решений в области космической логистики и низкоорбитальных спутниковых технологий.