Prezident Sirdaryo viloyati rahbarini hududga investitsiyalarni jalb etish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va boshqa faoliyat yo‘nalishlarida jiddiy kamchiliklarga yo‘l qo‘ygani uchun ishdan oldi. 16 ta tuman hokimi hayfsan oldi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida investitsiyalar jalb etish va eksportni ko‘paytirish borasidagi ishlar samaradorligi hamda istiqboldagi asosiy vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilmoqda.
Yig‘ilishda davlatimiz rahbari Sirdaryo viloyati hokimi Akmaljon Mahmudaliyevni hududga investitsiyalarni jalb etish, qishloq xo‘jaligini rivojlantirish va boshqa yo‘nalishlarda jiddiy kamchiliklar qilgani uchun tanqid ostiga olib, lavozimidan ozod etdi.
Ayrim tuman hokimlari investitsiya va eksport masalasini o‘z holiga tashlab qo‘ygani ta’kidlandi.
“Oʻtgan yili Beruniy, Qoraoʻzak, Qoʻngʻirot, Peshku, Yangiobod, Qamashi, Xonqa, Shovot tumanlarida investitsiya 15 million dollarga ham yetmadi. Romitan, Dehqonobod, Mirishkor, Chiroqchi, Narpay, Nurobod va Guliston tumanlari, Ohangaron shahrida eksport kamaygan”, — dedi prezident.
Ushbu tuman va shahar hokimlariga hayfsan berildi.
Investitsiyalarni nazorat qilishning yangi tizimini yaratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Bosh vazir joriy yilga mo‘ljallangan 42 milliard dollarlik oylik xorijiy investitsiya rejasini tasdiqlaydi, bunda viloyat, shahar va tuman hokimlari hamda sektor rahbarlari haftasiga ikki kun investitsiya ustida ishlaydi.

Президент уволил хокима Сырдарьинской области
Президент уволил главу Сырдарьинской области за серьезные недостатки в привлечении инвестиций, развитии сельского хозяйства и других видах деятельности на территории региона. 16 районных хокимов получили выговор.
Под председательством президента Шавката Мирзиёева проходит видеоселекторное совещание, на котором обсуждаются эффективность работы по привлечению инвестиций и увеличению экспорта, а также основные задачи на перспективу.
На заседании глава государства подверг к критике хокима Сырдарьинской области Акмалжона Махмудалиева и освободил от занимаемой должности за серьезные недостатки в привлечении инвестиций, развитии сельского хозяйства и других видах деятельности на территории региона.
Было отмечено, что некоторые районные хокимы оставили вопрос инвестиций и экспорта на произвол судьбы.
«В прошлом году инвестиции в Берунийский, Кара-Озакский, Кунгиротский, Пешкунский, Янгиабадский, Камашинский, Ханкайский и Шавотский районы не достигли и 15 миллионов долларов. Экспорт снизился в Ромитанском, Дехканабадском, Миришкорском, Чирокчинском, Нарпайском, Нурабадском и Гулистанском районах, а также в городе Ахангарон», — отметил президент.
Хокимам этих районов и городов вынесен выговор.
Принято решение о создании новой системы контроля инвестиций.
Премьер-министр утвердит ежемесячный план иностранных инвестиций на этот год в размере 42 миллиардов долларов, в то время как губернаторы регионов, городов и районов, а также руководители секторов будут работать над инвестициями два дня в неделю.