Bollivud yulduzi Saif Ali Xon oʻz uyida pichoqlab ketildi
Mashhur Bollivud aktyori Saif Ali Xon qaroqchilar tomonidan olti marta pichoqlangandan soʻng ogʻir operatsiyani boshidan kechirdi. Aktyor umurtqa pogʻonasiga sanchilgan pichoq tufayli orqa miyaning koʻkrak qismida jiddiy jarohat oldi.
BBC xabar berishicha, Bollivudning taniqli aktyori Saif Ali Xon kechasi oʻz uyida bosqinchi tomonidan pichoqlangandan soʻng operatsiyadan oʻtgan va hozirda xavfdan xoli.
Hujum 16-yanvar kuni tongda Hindistonning Mumbai shahridagi Xon oilasi yashaydigan nufuzli hududda sodir boʻlgan.
Shahar politsiyasi maʼlum qilishicha, aktyor yarim kechadan soʻng uning uyiga kirgan nomaʼlum shaxs bilan toʻqnashuv natijasida yaralangan.
Politsiya ushbu hodisani tekshirish uchun maxsus guruhlar tuzdi.
“Xon operatsiyadan muvaffaqiyatli oʻtdi va hozirda xavf yoʻq. U sogʻayish jarayonida, shifokorlar uning ahvolini kuzatib bormoqda”, — deyiladi Xon jamoasining bayonotida.
Operatsiyadan soʻng jurnalistlar oldida soʻzga chiqqan Lilavati shifoxonasi shifokori Nitin Dange, aktyor “umurtqa pogʻonasiga sanchilgan pichoq tufayli orqa miyaning koʻkrak qismida jiddiy jarohat olganini” aytdi.
“Pichoqni olib tashlash va orqa miya suyuqligi oqishini toʻxtatish uchun operatsiya oʻtkazildi. Uning chap qoʻlidagi va boʻynidagi yana ikkita chuqur jarohat plastik jarrohlar guruhi tomonidan davolandi”, — dedi u.
Oila hozircha hech qanday ommaviy bayonot bermagan, ammo Xonning jamoasi ular xavfsiz ekanligini maʼlum qildi. Hujumning aniq tafsilotlari hali nomaʼlum.
Saif Ali Xon kim?
1993-yilda Bollivudda ilk bor roʻl ijro etgan Xon asosan hind tilida kinolarda ishtirok etadi va oʻzining zukkoligi hamda hazilkashligi bilan tanilgan.
Uning mashhur filmlari orasida “Dil Chahta Hai” va “Kal Ho Naa Ho” kabi romantik komediyalar, shuningdek, “Tanhaji” va “Devara: 1-qism” singari soʻnggi janrli dramalar bor.
Uning 2006-yilda Shekspirning “Otello” asari asosida suratga olingan “Omkara” filmidagi salbiy qahramon roli keng eʼtirofga sazovor boʻlgan.
Xon Dehli chekkasidagi kichik bir knyazlik Pataudini boshqargan sobiq navoblar oilasidan kelib chiqqan va kino yulduzlari xonadoniga uylangan.
Uning otasi Mansur Ali Xon Pataudi 1960-yillarda Hindiston kriket jamoasining sardori boʻlgan. Onasi Sharmila Tagor esa 14 yoshidan boshlab hind va bengal tillaridagi mashhur filmlarda suratga tushgan tajribali aktrisa.
Uning singlisi Soha Ali Xon ham bir necha yil davomida kinolarda rol ijro etgan.
Xonning rafiqasi Karina Bollivudda deyarli bir asrdan beri faoliyat yuritayotgan mashhur aktyorlar, rejissyorlar va produsserlar oilasiga mansub.

Популярный болливудский актер Саиф Али Хан перенес операцию и находится вне опасности после того, как ночью его ударил ножом грабитель в своем доме, сообщает BBC.
Нападение произошло рано утром 16 января в престижном районе индийского города Мумбаи, где Хан живет со своей семьей.
Городская полиция заявила, что актер был ранен после того, как между ним и неизвестным мужчиной, который вошел в его дом где-то после полуночи, вспыхнула потасовка.
Полиция сформировала группы для расследования этого дела.
«Хан вышел из операции и находится вне опасности. В настоящее время он выздоравливает, и врачи следят за его прогрессом», — говорится в заявлении команды Хана.
Выступая перед журналистами после операции, доктор Нитин Данге из больницы Лилавати, куда госпитализирован Хан, сказал, что актер «получил серьезную травму грудного отдела спинного мозга из-за застрявшего ножа в позвоночнике».
«Была проведена операция по удалению ножа и восстановлению подтекающей спинномозговой жидкости. Две другие глубокие раны на его левой руке и еще одна на шее были залечены командой пластических хирургов», — сказал он.
Семья пока не делала никаких публичных заявлений, но команда Хана заявила, что они в безопасности. Точные подробности штурма пока не ясны.
Кто такой Саиф Али Хан?
Хан, дебютировавший в Болливуде в 1993 году, в основном работает в кино на хинди и известен своим сообразительностью и комичностью.
Среди его популярных фильмов — романтические комедии, такие как «Дил Чахта Хай» и «Кал Хо Наа Хо», а также недавние экшн-драмы, такие как «Танхаджи» и «Девара: Часть 1».
Его роль антагониста в «Омкаре», экранизации шекспировского «Отелло» 2006 года, получившей широкое признание.
Хан происходит из семьи бывших навабов, которые правили Патауди, небольшим княжеством на окраине Дели, и женат на семье кинозвезд.
Его отец Мансур Али Хан Патауди был игроком в крикет, который был капитаном индийской команды в 1960-х годах. Его мать Шармила Тагор — актриса-ветеран, которая снималась в известных фильмах на хинди и бенгали с 14 лет.
Его сестра Соха Али Кхан также снималась в кино в течение нескольких лет.
Жена Хана Карина происходит из семьи знаменитых актеров, режиссеров и продюсеров, которые активно работают в Болливуде уже почти столетие.