Toshkentda mashhur janjalkash bloger qiz bilan janjallashgan videosi uchun yana qamoqqa olindi
Toshkentda JasJan taxallusi bilan tanilgan bloger Jasurbek Shodiyev jamoat joyida qiz bilan janjallashgani aks etgan videosi uchun 5 sutkaga qamoqqa olindi. Bloger ilgari hojatxona qogʻozi toʻplamiga mashina urilgan videosi uchun javobgarlikka tortilgandi.
Bloger Jasurbek Shodiyev (Jasjan) yana bir bor jamoat eʼtiboriga tushdi — jamoat tartibini buzganlik aybi bilan. Bu haqda Toshkent shahar sudlari matbuot kotibi “Взгляд.uz”ga xabar berdi.
Xabar qilinishicha, Jasurbek Shodiyev va Sadaf Saidova Toshkentdagi Hilton mehmonxonasi yaqinida oldindan kelishib, “janjal” uyushtirgan va uni videoga olgan. Janjal davomida ular bir-birini haqoratlagan. Keyinchalik qiz blogerdan videoni oʻchirib tashlashni soʻragan va u Instagram sahifasidan uni olib tashlagan.
Video ishtirokchilariga nisbatan “jamiyatda oʻzini tutish qoidalarini qasddan mensimaslik, yaʼni jamoat joylarida haqoratli soʻzlar ishlatish, fuqarolarga nisbatan haqoratli tarzda shilqimlik qilish va jamoat tartibini hamda fuqarolar osoyishtaligini buzadigan boshqa shunga oʻxshash xatti-harakatlar” uchun maʼmuriy bayonnoma tuzildi.
Sud Shodiyevni Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) boʻyicha maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etganlikda aybdor deb topdi va unga besh sutkalik qamoq jazosi tayinladi. Shuningdek, u maxsus qabulxonada saqlanishi uchun qamoqning har bir kuni uchun bazaviy hisoblash miqdorining 15 foizini (56 250 soʻm) toʻlashi shart.
Saidova ham shu modda boʻyicha aybdor deb topildi va unga bazaviy hisoblash miqdorining 1 baravari (375 ming soʻm) miqdorida jarima solindi.
Jasurbek Shodiyev ilgari hojatxona qogʻozi toʻplamiga mashina urilib, oʻzi sakrab tushayotgani tasvirlangan video tarqatgani uchun atrof-muhitni ifloslantirganlik aybi bilan bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravari miqdorida jarimaga tortilgandi.

Блогер Жасурбек Шодиев (Жасжан) в очередной раз привлечён к общественности — по обвинению в нарушении общественного порядка. Об этом «Взгляд.uz» сообщил пресс-секретарь ташкентских городских судов.
Сообщается, что около отеля Hilton в Ташкенте Жасурбек Шодиев и Садаф Саидова, предварительно договорившись, устроили «ссору», в ходе которой оскорбляли друг друга, записав происходящее на видео. Позже девушка попросила блогера удалить видео, и он удалил его со своей страницы в Instagram.
На участников видео был составлен административный протокол за «умышленное пренебрежение правилами поведения в обществе, выраженное в нецензурной брани в общественных местах, оскорбительном приставании к гражданам, и других подобных действиях, нарушающих общественный порядок и спокойствие граждан».
Суд признал Шодиева виновным в совершении административного правонарушения по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство) и назначил ему пять суток ареста. Он также должен оплатить 15% базовой расчётной величины (56 250) за каждые сутки ареста за содержание в специальном приемнике.
Саидова также признана виновной по этой же статье и оштрафована на 1 БРВ (375 тысяч сумов).
Жасурбек Шодиев был оштрафован на 5 БРВ за загрязнение окружающей среды после публикации видео, где он стоит на стопке пачек туалетной бумаги, в которую врезается автомобиль, а сам он при этом подпрыгивает.