Shimol bugʻularining 700 dan ortiq shoxini Oʻzbekistonga olib kirishga urinish fosh etildi
Qozogʻistondan Oʻzbekistonga kirib kelayotgan avtomobilda bojxona xodimlari deklaratsiya qilinmagan qimmatbaho buyumlar — 717 ta shimol bugʻusi shoxini aniqladi.
Bojxona xizmati xodimlari shimol bugʻusi shoxlarini Oʻzbekistonga noqonuniy olib kirishga urinishlarning oldini oldi, deb xabar berdi poytaxt viloyati boshqarmasi matbuot xizmati.
Birinchi holatda Toshkent viloyati “Gʻishtkoʻprik” bojxona posti orqali mamlakat hududiga avtomobilda kirib kelgan fuqaro bojxona koʻrigidan oʻtkazildi.
Tekshiruv natijasida bagaj boʻlimida yoʻlovchi bojxona deklaratsiyasida deklaratsiyalanmagan va ogʻzaki soʻrov davomida tilga olinmagan 600 ta bugʻu shoxi aniqlandi.
Yana bir holatda “Gʻishtkoʻprik” bojxona postini piyoda kesib oʻtgan fuqarodan ikkita qopda 117 ta shox aniqlangan boʻlib, ular ham deklaratsiyalanmagan va ogʻzaki soʻrov davomida tilga olinmagan.
Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Zoologiya instituti ekspertizasining xulosasiga koʻra, topilgan shoxlar Oʻzbekiston Qizil kitobiga kiritilgan kiyiklarga tegishli.

В Узбекистан пытались провезти более 700 рогов северных оленей
В автомобиле, въезжавшем в Узбекистан из Казахстана, таможенники обнаружили незадекларированные ценности — 717 рогов северных оленей.
Сотрудники таможенной службы пресекли попытки незаконного ввоза в Узбекистан рогов северных оленей, сообщает пресс-служба управления столичной области.
В первом случае гражданин, въехавший на территорию страны через таможенный пост «Гишткуприк» Ташкентской области на автомобиле, был подвергнут таможенному досмотру.
В результате проверки в багажном отсеке были обнаружены 600 оленьих рогов, которые не были задекларированы в пассажирской таможенной декларации и не упомянуты во время устного опроса.
В другом случае у гражданина, пересёкшего таможенный пост «Гишткуприк» пешком, в двух мешках было выявлено 117 рогов, которые также не были задекларированы и не упоминались во время устного опроса.
Согласно заключению экспертизы Института зоологии Академии наук Узбекистана, обнаруженные рога принадлежат оленям, которые включены в Красную книгу Узбекистана.