Oʻzbekiston kosmik faoliyat toʻgʻrisidagi qonunni tasdiqladi
Hujjat kosmik sohani rivojlantirishni tartibga soladi, kosmik tadqiqotlar, sunʼiy yoʻldoshlardan foydalanish va kosmik obyektlarni utilizatsiya qilish qoidalarini belgilaydi. “Oʻzbekkosmos” agentligi markaziy muvofiqlashtiruvchi organ etib tayinlandi. Shuningdek, qonun atrof-muhit va inson salomatligini majburiy himoya qilishni koʻzda tutadi.
Foto: pinterest
Oʻzbekiston prezidenti mamlakatning kosmik faoliyatini tartibga soluvchi qonunni tasdiqladi. Norma xabar qilishicha, ushbu hujjat koinotni oʻzlashtirish sohasidagi davlat siyosatining asosiy yoʻnalishlari va tamoyillarini, shuningdek, kosmik sohani rivojlantirish bilan bogʻliq vazifalarni belgilaydi.
Qonun Oʻzbekistonning barqaror rivojlanishiga koʻmaklashish, uning mudofaa qobiliyatini mustahkamlash, Yer va koinotni oʻrganish, hamda kosmik texnologiyalarni iqtisodiyotga joriy etishga qaratilgan. Hujjatda koinotni ilmiy tadqiq qilish, sunʼiy yoʻldoshlardan navigatsiya, aloqa, masofadan zondlash maqsadlarida foydalanish, shuningdek, kosmik obyektlarni ishlatish va utilizatsiya qilish qoidalari batafsil bayon etilgan.
Kosmik faoliyatni muvofiqlashtirish Raqamli texnologiyalar vazirligi huzuridagi Kosmik tadqiqotlar va texnologiyalar agentligi (“Oʻzbekkosmos”)ga yuklatilgan. Shuningdek, qonun Vazirlar Mahkamasi, Raqamli texnologiyalar vazirligi va Mudofaa vazirligining ushbu sohadagi vazifa va vakolatlarini belgilaydi.
Kosmik loyihalarni amalga oshirishda aholi salomatligi, atrof-muhit va mulkni majburiy himoya qilishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Bundan tashqari, vazirlik va idoralar har yili 20-iyulgacha kelgusi yil uchun kosmik xizmatlarga boʻlgan ehtiyojlari toʻgʻrisidagi maʼlumotni “Oʻzbekkosmos”ga taqdim etishi shart.

Президент Узбекистана утвердил закон, регулирующий космическую деятельность страны. Этот документ определяет ключевые направления и принципы государственной политики в области освоения космоса, а также задачи, связанные с развитием космической отрасли, сообщает Norma.
Закон направлен на содействие устойчивому развитию Узбекистана, укрепление его обороноспособности, исследование Земли и космоса, а также внедрение космических технологий в экономику. В документе подробно описаны правила, касающиеся научных исследований космоса, использования спутников для навигации, связи, дистанционного зондирования, а также эксплуатации и утилизации космических объектов.
Координация космической деятельности возложена на Агентство космических исследований и технологий при Министерстве цифровых технологий («Узбеккосмос»). Также закон определяет роли и полномочия Кабинета министров, Министерства цифровых технологий и Министерства обороны в этой сфере.
Особое внимание уделяется обязательной защите здоровья населения, окружающей среды и имущества при реализации космических проектов.
Кроме того, министерства и ведомства обязаны ежегодно до 20 июля предоставлять в «Узбеккосмос» информацию о своих потребностях в космических услугах на следующий год.