Bloger Qobul Doʻsov vazir oʻrinbosarini haqorat qilgani uchun ozodlikdan mahrum etildi
Noyabr oyi oxirida Doʻsov maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri oʻrinbosarini haqorat qilishda aybdor deb topilib, 1 yilga ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilindi. Sud jazo chorasini cheklov oʻrniga ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan almashtirdi.
Noyabr oyi oxirida Doʻsov maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri oʻrinbosarini haqorat qilishda aybdor deb topilib, 1 yilga ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilindi. IIBB taqdimnomasiga koʻra, mahkum tuzalish yoʻliga oʻtmagan, belgilangan cheklovlarga rioya qilmagan va jazoni oʻtashdan qasddan boʻyin tovlagan.
Sud Boʻstonliq tumanidan sobiq deputat, bloger Qobil Doʻsovga tayinlangan jazo chorasini ozodlikni cheklash oʻrniga ozodlikdan mahrum qilish jazosi bilan almashtirdi. Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Kun.uz bilan suhbatda maʼlum qildi.
2024-yil noyabr oyi oxirida Dusov Maktabgacha va maktab taʼlimi vaziri oʻrinbosari Farhod Boqiyevni haqorat qilishda aybdor deb topilib, 1 yilga ozodlikni cheklash jazosiga hukm qilingan. Ushbu muddat davomida unga soat 21:00 dan 07:00 gacha yashash joyini tark etish, internetdan foydalanish, ommaviy va boshqa tadbirlarda ishtirok etish, shuningdek, probatsiya organlarining roziligisiz yashash joyini oʻzgartirish taqiqlangan. Bundan tashqari, u har oyda probatsiya boʻlimida roʻyxatdan oʻtishi kerak edi.
24-yanvar kuni Toshkent shahar Jinoyat ishlari boʻyicha Yashnobod tuman sudida IIBB boshligʻining Dusovga tayinlangan jazoning oʻtalmagan qismini ozodlikdan mahrum qilish bilan almashtirish toʻgʻrisidagi taqdimnomasi koʻrib chiqildi.
Taqdimotda mahkumning tuzalish yoʻliga oʻtmagani, belgilangan cheklovlarga rioya qilmaganligi, jazoni oʻtashdan boʻyin tovlaganligi, u bilan oʻtkazilgan profilaktik suhbatlar ijobiy natija bermaganligi koʻrsatilgan.
IIV Kiberxavfsizlik markazi mutaxassisining aniqlashicha, Doʻsovning telefon raqamida roʻyxatdan oʻtgan Telegram profili faol boʻlib qolgan. 2025-yil 11-yanvarda unga nisbatan intizomiy ogohlantirish berilganiga qaramay, u ijtimoiy tarmoqlardan foydalanishda davom etdi.
Sud majlisida Doʻsov taqdimnomada koʻrsatilgan faktlarga qoʻshilmasligini, jazodan boʻyin tovlamaganini aytdi. Shuningdek, u Telegramsiz amalga oshirib boʻlmaydigan tadbirkorlik faoliyati bilan shugʻullanayotganini taʼkidladi.
Sud Yashnobod tumani IIBB boshligʻining taqdimnomasini qanoatlantirdi. Qarorga koʻra, qolgan 11 oy va 2 kunlik ozodlikni cheklash jazosi xuddi shu muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosiga almashtirildi. Jazoni oʻtash manzil-koloniyada tayinlangan.
Jazoni oʻtash muddati 2025-yil 24-yanvardan boshlab hisoblanadi. Sud Doʻsovni sud zalida hibsga olib, IIV markaziy tergov hibsxonasiga yuborishga qaror qildi.

В конце ноября Дусов был признан виновным в оскорблении заместителя министра дошкольного и школьного образования и приговорён к 1 году ограничения свободы. Согласно представлению ГУВД, осуждённый не встал на путь исправления, не соблюдал установленные ограничения и умышленно уклонялся от отбывания наказания.
Суд заменил меру наказания бывшему депутату Бостанлыкского района, блогеру Кобилу Дусову, назначив вместо ограничения свободы лишение свободы. Об этом сообщил пресс-секретарь Верховного суда в беседе с Kun.uz.
В конце ноября 2024 года Дусов был признан виновным в оскорблении заместителя министра дошкольного и школьного образования Фархода Бокиева и приговорён к 1 году ограничения свободы. В течение этого срока ему запрещалось покидать место жительства с 21:00 до 07:00, пользоваться интернетом, участвовать в массовых и других мероприятиях, а также менять место жительства без согласия органов пробации. Помимо этого, он должен был ежемесячно регистрироваться в отделе пробации.
24 января в Яшнабадском районном суде по уголовным делам Ташкента было рассмотрено представление начальника ГУВД о замене неотбытой части наказания Дусову на лишение свободы.
В представлении указано, что осуждённый не встал на путь исправления, не соблюдал установленные ограничения, уклонялся от отбывания наказания, а проведённые с ним профилактические беседы не дали положительных результатов.
Специалист центра кибербезопасности МВД выяснил, что Telegram-профиль, зарегистрированный на номер телефона Дусова, оставался активным. Несмотря на вынесенное ему дисциплинарное предупреждение 11 января 2025 года, он продолжал пользоваться социальными сетями.
На заседании суда Дусов заявил, что не согласен с указанными в представлении фактами, утверждая, что не уклонялся от наказания. Он также отметил, что занимается предпринимательской деятельностью, для которой невозможно обойтись без Telegram.
Суд удовлетворил представление начальника ГУВД Яшнабадского района. Согласно решению, оставшиеся 11 месяцев и 2 дня ограничения свободы заменены на лишение свободы на тот же срок. Отбывание наказания назначено в колонии-поселении.
Срок отбывания наказания будет исчисляться с 24 января 2025 года. Суд постановил взять Дусова под стражу в зале суда и направить его в центральный следственный изолятор МВД.