Ochiq muloqot shaklidagi uchrashuv doirasida 2024-yilda turizm sohasida amalga oshirilgan ishlar, erishilgan natijalar va 2025-yilga moʻljallangan ustuvor vazifalar yuzasidan maʼruzalar tinglandi. Shuningdek, mamlakatimizga xorijiy sayyohlarni jalb qilish va turistik sayohatlarni tashkil etishda turoperatorlar duch kelayotgan muammolarni hal etish boʻyicha takliflar taqdim etildi.
Tadbir ishtirokchilari 2024-yilda davlatimiz rahbari tomonidan turizm sohasini yanada rivojlantirish boʻyicha berilgan topshiriqlar ijrosi boʻyicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilganini taʼkidladi.
2024-yilda mamlakatga turistik va boshqa maqsadlarda 10,2 million nafar xorijiy sayyoh tashrif buyurgan boʻlib, ularga koʻrsatilgan turistik xizmatlar eksporti 3,5 milliard AQSH dollarini tashkil etgan. Bu koʻrsatkichlar oʻtgan yilga nisbatan 1,5 barobarga oshgan.
Yaqin xorijdan kelgan sayyohlar soni 2023-yilga nisbatan 1,6 barobarga, boshqa MDH davlatlaridan - 23,7 foizga, uzoq xorijdan - 1,5 barobarga oshgan.
“Oʻzbekiston boʻylab sayohat qiling!” dasturi doirasida hududlar aholisi tomonidan 22,7 million tashrif amalga oshirildi. Shuningdek, 18,1 mingga yaqin nogironligi boʻlgan shaxslar va 6,3 million yoshlar uchun sayohatlar shaklida ijtimoiy yordamlar tashkil etildi.
Turizm va turdosh tarmoqlarda 51 mingga yaqin yangi ish oʻrni yaratildi.
Hududlarda 124 ta yangi mehmonxona (yangi oʻrinlar soni - 6,4 ming) va 239 ta xostel (yangi oʻrinlar soni - 7,6 ming) tashkil etilib, jami joylashtirish obyektlari soni 6,1 mingtadan, ulardagi oʻrinlar soni 161 mingtadan oshdi.
Shuningdek, 352 ta oilaviy mehmon uyi tashkil etilib (yangi oʻrinlar soni - 3,2 ming), ularning umumiy soni 3 752 taga, oʻrinlar soni esa 33,5 mingtaga yetdi.
Sayyohlarga xizmat koʻrsatuvchi 866 ta yangi turistik tashkilot va turoperatorlar tashkil etilishi natijasida ularning umumiy soni 3 686 taga yetdi. Respublika boʻyicha 3 200 nafar gid-ekskursovodlar faoliyat yuritib, joriy yilda 700 nafar yangi mutaxassislar tayyorlandi.
Oʻzbekistonning turizm salohiyatini targʻib qilish maqsadida World Media Group, Blue Sky, Sky One, Wanderlust, Euronews, BBC, National Geographic, CNN, Travel Tomorrow, Warner Bros kabi xalqaro media korporatsiyalari bilan shartnomalar tuzildi. Discovery, Saga Travel Group, shuningdek, Ctrip.com, Holiday Factory, Voyage Prive onlayn platformalari bilan. Bu hamkorlik mamlakatimizning xalqaro maydondagi obroʻ-eʼtiborini oshirishga xizmat qildi.
2024-yilda Oʻzbekistonning milliy turistik stendi dunyoning 19 ta yetakchi davlatida oʻtkazilgan 22 ta xalqaro yarmarkada taqdim etildi.
12 ta xorijiy davlatda Road show, madaniy va taqdimot tadbirlari oʻtkazildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston turizm brendining Yaponiya, Germaniya, Xitoy va AQSHdagi elchilari va vakillari tayinlandi.
2024-yil 21-23-noyabr kunlari Toshkent shahrida Oʻzbekiston va Markaziy Osiyo mintaqasida turizmni rivojlantirishga bagʻishlangan keng koʻlamli tadbir boʻlib oʻtdi.
“Ipak yoʻlida turizm” yarmarkasi doirasida Oʻzbekistonning sayyohlik salohiyati bilan tanishish uchun koʻplab imkoniyatlar taqdim etildi. Tadbirga 20 mingdan ortiq kishi tashrif buyurib, mamlakatning 14 ta hududida yangi yoʻnalishlar istiqbolini baholadi.
Bundan tashqari, yarmarka doirasida B2B uchrashuvlari boʻlib oʻtdi, ularda 20 mingdan ortiq muzokaralar oʻtkazildi va 8 mingdan ortiq shartnomalar imzolandi.
2024-yilda 591 ta loyiha amalga oshirilib, 19 428 ta yangi ish oʻrni yaratilgan. Toshkentda Azimut, Bentley, Bill Wyndham & Co brendlari ostida mehmonxonalar ochildi. Termiz shahrida 4 yulduzli “Hilton Garden Inn Termez Airitom” mehmonxonasi ish boshladi. Navoiyda “Dedeman Hotel” mehmonxonasi ochildi. Samarqand turizm markazida “Hilton Samarkand Regency,” “Hilton Garden Inn Samarkand Sogd” va “Intercontinental” brendlari ostidagi mehmonxonalar paydo boʻldi.
Oʻtgan yil 25-26-aprel kunlari “Shahrisabz - Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining turizm poytaxti” xalqaro forumi boʻlib oʻtdi. 31-maydan 2-iyunga qadar Xiva shahrida “Xiva - 2024-yilda Islom dunyosining turizm poytaxti” shiori ostida Islom hamkorlik tashkilotiga aʼzo davlatlar turizm vazirlarining XII uchrashuvi boʻlib oʻtdi. Tadbirlar yuqori saviyada oʻtdi.
2024-yilda mahalliy ommaviy axborot vositalarida turizm sohasida amalga oshirilayotgan oʻzgarish va islohotlar haqida 3,4 mingga yaqin materiallar eʼlon qilingan. Shuningdek, xorijiy OAV bilan hamkorlikda xorijiy nashrlarda 1000 dan ortiq maqolalar eʼlon qilindi.
Yil davomida 20 dan ortiq mamlakatdan 100 dan ortiq xorijiy OAV vakillari, blogerlar va inflyuyenserlar uchun Oʻzbekiston boʻylab 26 ta info- va press-turlar tashkil etildi.
Bundan tashqari, Turizm qoʻmitasi tomonidan 22 ta normativ-huquqiy hujjat, jumladan, Prezidentning 3 ta farmoni, Prezidentning 8 ta qarori va Vazirlar Mahkamasining 11 ta qarori ishlab chiqilib, belgilangan tartibda rasman tasdiqlandi.
Jahon sayyohlik tashkiloti Oʻzbekistonni turistik xizmatlar (eksport) dan keladigan daromadlar boʻyicha dunyoda ikkinchi eng yaxshi yoʻnalish sifatida eʼtirof etdi.
Butunjahon iqtisodiy forumi tomonidan oʻtkazilgan “Turizm va sayohatni rivojlantirish indeksi” tadqiqotiga koʻra, Oʻzbekiston 2024-yilda turizmni rivojlantirish boʻyicha dunyodagi eng faol davlat deb topildi. Bu eʼtirof xalqaro sayyohlarni jalb qilish va mamlakatda barqaror turizmni rivojlantirishga eʼtibor ortib borayotganidan dalolat beradi.
Bundan tashqari, Londonda boʻlib oʻtgan marosimda Oʻzbekiston “Wanderlust Reader Travel Awards 2024” nufuzli mukofotining “Eng yaxshi rivojlanayotgan yoʻnalish” nominatsiyasida gʻolib boʻldi.
Rossiyaning “Russian Traveler” jurnali tomonidan oʻtkazilgan milliy turizm mukofoti tanlovi natijalariga koʻra, Oʻzbekiston 2024-yilda “MDH mamlakatlari orasida eng yaxshi sayyohlik yoʻnalishi” deb topildi.
Rossiyalik ekspertlarning tahlili shuni koʻrsatdiki, Oʻzbekiston yangi yil sayohatlari uchun band qilingan aviachiptalar soni boʻyicha Turkiyani ortda qoldirib, mashhurlik boʻyicha ikkinchi yoʻnalishga aylandi. Shu bilan birga, aviachiptalarga boʻlgan talab 2023-yilga nisbatan 126 foizga oshgan.
Bundan tashqari, Abu-Dabi shahrida (BAA) boʻlib oʻtgan “Global Travel” forumida Turizm qoʻmitasi “Eng yaxshi hamkor” va “Eng yaxshi turistik yoʻnalish” nominatsiyalarida gʻolib deb topildi.
2025-yilda quyidagi ustuvor vazifalar belgilanadi:
mehmonxonalar va joylashtirish joylari sonini 6600 tagacha koʻpaytirish;
turoperatorlar va turagentlar tarmogʻini 3800 tagacha kengaytirsin;
Oʻzbekistonning turistik jozibadorligini xorijdagi 20 ta xalqaro koʻrgazma va yarmarkalarda namoyish etish;
turistik xizmatlar sifatini oshirish uchun 400 nafar yangi gid-tarjimonlarni oʻqitish va ularning ishini belgilangan standartlarga muvofiq tashkil etish;
mamlakat hududlarida turizm sohasida 20 ta investitsiya loyihasini amalga oshirish;
turizm salohiyati yuqori boʻlgan 36 ta tuman va shaharlar uchun master-rejalar ishlab chiqsin;
10 mingdan ortiq nogironligi boʻlgan shaxslar uchun sayohatlar tashkil etish;
turizm barqarorligini taʼminlash uchun ikkita mahalla va toʻrtta qishloq tumaniga “Turizm qishlogʻi” va “Turizm mahallasi” maqomini bersin;
turizmni raqamlashtirish va turistik xizmatlarni integratsiya qilish uchun “Yagona milliy turizm platformasi”ni ishga tushirsin;
Gʻarbiy Yevropa, Osiyo, Fors koʻrfazi va Amerika qitʼasida turizm targʻibotini kuchaytirish, shuningdek, sayyohlarning mamlakatda boʻlish vaqtini oʻrtacha 10-12 kungacha oshirish;
Buxoro, Qoraqalpogʻiston, Qashqadaryo va Namanganda 4 ta turistik klaster hamda Fargʻona viloyatida 1 ta turistik-rekreatsion zona tashkil etish;
Boʻstonliq va Shahrisabzda 2 ta tarixiy marshrut ochiladi.
Ushbu chora-tadbirlarni amalga oshirish natijasida:
11 million xorijiy turistni jalb qilish va turistik xizmatlar eksportini 3,8 milliard dollarga yetkazish;

В рамках встречи в формате открытого диалога были заслушаны доклады о работе, проделанной в сфере туризма в 2024 году, а также о достигнутых результатах и приоритетных задачах на 2025 год. Также были представлены предложения по решению проблем, с которыми сталкиваются туроператоры при привлечении иностранных туристов в нашу страну и организации туристических поездок.
Участники мероприятия отметили, что в 2024 году была проведена комплексная работа по выполнению поручений, данных главой государства по дальнейшему развитию сферы туризма.
В 2024 году страну посетили 10,2 миллиона иностранных туристов с туристическими и другими целями, а экспорт туристических услуг, оказанных им, составил 3,5 миллиарда долларов США. Эти показатели выросли в 1,5 раза по сравнению с предыдущим годом.
Число туристов из стран ближнего зарубежья увеличилось в 1,6 раза, из других стран СНГ — на 23,7%, из дальнего зарубежья — в 1,5 раза по сравнению с 2023 годом.
В рамках программы «Путешествуйте по Узбекистану!» было совершено 22,7 миллиона посещений жителями регионов. Также была организована социальная помощь в виде поездок для около 18,1 тысячи людей с ограниченными возможностями и 6,3 миллиона молодых людей.
В сфере туризма и смежных отраслях было создано около 51 тысячи новых рабочих мест.
В регионах было открыто 124 новых гостиницы (количество новых мест — 6,4 тысячи) и 239 хостелов (количество новых мест — 7,6 тысячи), в результате чего общее количество объектов размещения превысило 6,1 тысячи, а количество мест в них — более 161 тысячи.
Также было организовано 352 семейных гостевых дома (количество новых мест — 3,2 тысячи), общее число которых достигло 3 752, а количество мест в них — 33,5 тысячи.
В результате создания 866 новых туристических организаций и туроператоров для обслуживания туристов, их общее количество достигло 3 686. По всей республике работает 3 200 гидов-экскурсоводов, а в текущем году было подготовлено 700 новых специалистов.
С целью продвижения туристического потенциала Узбекистана были заключены контракты с международными медиакорпорациями, такими как World Media Group, Blue Sky, Sky One, Wanderlust, Euronews, BBC, National Geographic, CNN, Travel Tomorrow, Warner Bros. Discovery, Saga Travel Group, а также с онлайн-платформами Ctrip.com, Holiday Factory, Voyage Prive. Эти сотрудничества способствовали продвижению имиджа нашей страны на международной арене.
В 2024 году национальный туристический стенд Узбекистана был представлен на 22 международных ярмарках, которые прошли в 19 ведущих странах мира.
В 12 зарубежных странах были проведены мероприятия Road show, культурные и презентационные мероприятия.
Также были назначены послы и представители туристического бренда Узбекистана в Японии, Германии, Китае и США.
В период с 21 по 23 ноября 2024 года в Ташкенте состоялось масштабное мероприятие, посвящённое развитию туризма в Узбекистане и Центральноазиатском регионе.
В рамках ярмарки «Туризм на Шелковом пути» было представлено множество возможностей для знакомства с туристическим потенциалом Узбекистана. Мероприятие посетили более 20 тысяч человек, которые смогли оценить перспективы новых направлений в 14 регионах страны.
Кроме того, в рамках ярмарки прошли встречи В2В, на которых было проведено более 20 тысяч переговоров и подписано более 8 тысяч соглашений.
В 2024 году было реализовано 591 проект, что привело к созданию 19 428 новых рабочих мест. В Ташкенте открылись отели под брендами Azimut, Bentley, Bill Wyndham & Co. В городе Термез начал работу 4-звёздочный отель «Hilton Garden Inn Termez Airitom». В Навоий открылся отель «Dedeman Hotel». В туристическом центре Самарканда появились отели под брендами «Hilton Samarkand Regency», «Hilton Garden Inn Samarkand Sogd» и «Intercontinental».
25–26 апреля прошлого года состоялся Международный форум «Шахрисабз – туристическая столица Организации экономического сотрудничества». А с 31 мая по 2 июня в Хиве прошла XII встреча министров туризма государств-членов Организации исламского сотрудничества под лозунгом «Хива – туристическая столица исламского мира 2024 года». Мероприятия прошли на высоком уровне.
В 2024 году в местных СМИ было опубликовано около 3,4 тысяч материалов о происходящих изменениях и реформах в сфере туризма. Также было опубликовано более 1000 материалов в иностранных изданиях в сотрудничестве с зарубежными СМИ.
В течение года было организовано 26 инфо- и пресс-туров по Узбекистану для более 100 представителей зарубежных СМИ, блогеров и инфлюенсеров из более чем 20 стран.
Кроме того, Комитет по туризму разработал 22 нормативно-правовых документа, включая 3 указа Президента, 8 постановлений Президента и 11 постановлений Кабинета Министров, которые были официально утверждены в установленном порядке.
Всемирная туристская организация признала Узбекистан вторым лучшим направлением в мире по доходам от туристических услуг (экспорту).
Согласно исследованию «Индекс развития туризма и путешествий», проведённому Всемирным экономическим форумом, Узбекистан был признан самым активным государством мира в области развития туризма в 2024 году. Это признание свидетельствует о росте внимания к привлечению международных туристов и развитию устойчивого туризма в стране.
Кроме того, на церемонии в Лондоне Узбекистан стал победителем в категории «Лучшее развивающееся направление» престижной премии «Wanderlust Reader Travel Awards 2024».
По результатам конкурса национальной туристической премии, проведённого российским журналом «Russian Traveler», Узбекистан был признан «Лучшим туристическим направлением среди стран СНГ» в 2024 году.
Анализ экспертов из России показал, что по количеству забронированных авиабилетов для новогодних путешествий Узбекистан обогнал Турцию, став вторым по популярности направлением. При этом спрос на авиабилеты увеличился на 126% по сравнению с 2023 годом.
Кроме того, на форуме «Global Travel», который прошёл в Абу-Даби (ОАЭ), Комитет по туризму был признан победителем в номинациях «Лучший партнёр» и «Лучшее туристическое направление».
В 2025 году будут поставлены следующие приоритетные задачи:
увеличить количество гостиниц и мест размещения до 6600;
расширить сеть туроператоров и турагентов до 3800;
представить туристическую привлекательность Узбекистана на 20 международных выставках и ярмарках за рубежом;
обучить 400 новых гидов-переводчиков и организовать их работу в соответствии с установленными стандартами для повышения качества туристических услуг;
реализовать 20 инвестиционных проектов в сфере туризма в регионах страны;
разработать мастер-планы для 36 районов и городов с высоким потенциалом туризма;
организовать путешествия для более чем 10 тысяч людей с ограниченными возможностями;
присвоить статус «Туристической деревни» и «Туристической махалли» двум махаллям и четырём сельским районам для обеспечения устойчивости туризма;
запустить «Единую национальную туристическую платформу» для цифровизации туризма и интеграции туристических услуг;
усилить продвижение туризма в Западной Европе, Азии, Персидском заливе и на американском континенте, а также увеличить среднее время пребывания туристов в стране до 10–12 дней;
создать 4 туристических кластера в Бухаре, Каракалпакстане, Кашкадарье и Намангане, а также 1 туристическую рекреационную зону в Ферганской области;
открыть 2 исторических маршрута в Бостанлыке и Шахрисабзе.
В результате реализации этих мер ожидается:
привлечение 11 миллионов иностранных туристов и увеличение экспорта туристических услуг до 3,8 миллиарда долларов;