Oliy sud Allamjonov xodimlarini hibsga olish toʻgʻrisidagi qarorlarni bekor qildi
Oʻzbekiston Oliy sudi Prezident Administratsiyasi Axborot siyosati departamenti sobiq rahbari Komil Allamjonov atrofidagi yetti nafar fuqaroning shikoyatini taftish tartibida koʻrib chiqdi. Bu haqda sud matbuot kotibi Aziz Abidov maʼlum qildi.
Avvalroq sudlar tomonidan B.Yoqubov, S.Sidiqov, A.Qurbonmurodov, A.Tashov, A.Salimov, J.Turgʻunov va X.Zufarov (qorovul, haydovchi va boshqalar) ga nisbatan Maʼmuriy javobgarlik toʻgʻrisidagi kodeksning 183-moddasi (mayda bezorilik) 1-qismi va 194-moddasi (ichki ishlar organlari xodimining qonuniy talablarini bajarmaslik) bilan 15 sutka qamoq jazosi tayinlangandi.
Oliy sud maʼmuriy huquqbuzarlik sodir etganlik faktini tasdiqlovchi dalillar yetarli emasligi sababli ularga nisbatan chiqarilgan sud qarorlari bekor qilindi, deb qaror qildi. Ish yuritish MJtKning 271-moddasi 1-bandiga (voqea yoki huquqbuzarlik tarkibining yoʻqligi) asosan tugatilgan.
“Ish yuzasidan surishtiruv harakatlarini olib borishda huquqbuzarlik hodisasini tasdiqlovchi dalillarni toʻplash choralarini koʻrmagan IIB xodimiga nisbatan Ichki ishlar vazirligiga, shuningdek ishni sudda koʻrib chiqishda huquqbuzarlik hodisasini tasdiqlovchi dalillar yetarli emasligiga eʼtibor bermagan sudyalarga nisbatan Sudyalar malaka hayʼatiga xususiy ajrimlar chiqarish yoʻli bilan munosabat bildirildi”, — deyiladi xabarda.
Eslatib oʻtamiz, Oʻzbekiston harbiy sudi Prezident Administratsiyasining sobiq xodimi Komil Allamjonovga suiqasd qilish ishi boʻyicha ayblanayotgan 10 kishiga nisbatan hukm chiqardi.

В Верховном суде отменили решения об аресте сотрудников Алламжонова
Верховный суд выпустил на свободу семь граждан из окружения Комила Алламжонова: охранники, водитель и другие. Из-за недостаточности доказательств, подтверждающих факт совершения административного правонарушения, судебные решения в отношении них отменены.
Верховный суд Узбекистана в ревизионном порядке рассмотрел жалобы семи граждан из окружения бывшего главы Департамента информационной политики Администрации президента (АП) Комила Алламжонова. Об этом сообщил пресс-секретарь суда Азиз Абидов.
Ранее суды назначили Б. Ёкубову, С. Сидикову, А. Курбонмуродову, А. Ташову, А. Салимову, Ж. Тургунову и Х. Зуфарову (охранники, водитель и другие) 15 суток ареста по части 1 статьи 183 (мелкое хулиганство) и статьи 194 (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) Кодекса об административной ответственности.
Верховный суд постановил, что из-за недостаточности доказательств, подтверждающих факт совершения административного правонарушения, судебные решения в отношении них отменены. Производство по делу прекращено на основании пункта 1 статьи 271 КоАО (отсутствие события или состава правонарушения).
«В связи с тем, что сотрудники ОВД не приняли мер по сбору доказательств, подтверждающих факт правонарушения, в МВД направлено частное представление. Также частные представления направлены в Квалификационную коллегию судей в отношении судей, не обративших внимания на недостаточность доказательств при рассмотрении дела в суде», — говорится в сообщении.
Напомним, военный суд Узбекистана вынес приговор в отношении 10 человек, обвиненных по уголовному делу о покушении на бывшего сотрудника Администрации президента Комила Алламжонова.