Instagram ўсмирлар учун ота-она назорати имконияти бўлган аккаунтларни жорий этмоқда
Instagram вояга етмаган фойдаланувчиларнинг янги ва мавжуд аккаунтларига чекловлар киритди. 13 ёшгача бўлган болаларга аккаунтлар рўйхатдан ўтказиш бутунлай тақиқланган.
17 сентябрдан бошлаб «ўсмирлар аккаунтлари» пайдо бўлди. Профилларнинг бу янги тури 18 ёшга тўлмаган фойдаланувчиларга автоматик равишда ҳимоя чораларини қўллайди. Ўзгаришлар ҳақида Instagram раҳбари Адам Моссери «Good Morning America» дастурининг жонли эфирида маълум қилди.
Ўсмирлар аккаунтларида «катталар»никига нисбатан бир қатор чекловлар мавжуд бўлади. Бундай аккаунтлар фақат ўзлари обуна бўлган ёки илгари мулоқот қилган шахслардан хабарлар олиши мумкин. Ўсмирни фақат унга обуна бўлган аккаунтлар белгилаши мумкин. Бундан ташқари, Instagram ўсмирлар аккаунтларида кечқурун соат 22:00 дан эрталаб соат 7:00 гача «уйқу режими»га ўтади — билдиришномалар ўчирилади, хабарларга автоматик жавоблар берилади ва ижтимоий тармоқни ёпиш кераклиги ҳақида огоҳлантириш чиқади. Шундай огоҳлантириш ижтимоий тармоқда бир соат ўтказилгандан сўнг кундузи ҳам пайдо бўлади.
Ўсмирнинг ота-онаси ўз телефонларидан унинг аккаунтига кириб, Инстаграм ёки Threadsʼда ўтказилган вақт чегараларини ўрнатишлари мумкин бўлади. Ижтимоий тармоқда таъкидланишича, бунда ота-оналар қидирув тарихи ва чатларни кўра олмайди, постлар ёза олмайди ёки аккаунт паролини ўзгартира олмайди.
Чекловлар ижтимоий тармоқдан аллақачон фойдаланаётган ўсмирлар учун ҳам, янги фойдаланувчилар учун ҳам жорий этилади. Бунда 16 ёшдан кичик фойдаланувчиларнинг мавжуд аккаунтлари автоматик тарзда ёпиқ режимга ўтказилади ва уларни яна оммавий қилиш учун ота-оналарнинг рухсати талаб этилади.
16 ёшгача бўлган ўсмирлар фақат ота-оналарининг рухсати билан ўз аккаунтлари созламаларини «катталар»никига ўзгартиришлари мумкин. 16-17 ёшдагилар эса, агар аккаунтда ота-она назорати ўрнатилмаган бўлса, созламаларни мустақил равишда ўзгартира олади.
«Бу созламалар ўсмирларнинг Инстаграмдаги хавфсизлигини таъминлаш, нохуш алоқаларни чеклаш, уларнинг ёшига мос контент кўрсатиш ва Инстаграмда ўтказадиган вақтларини бошқаришда ёрдам бериш учун мўлжалланган», — дейилади ижтимоий тармоқ хабарида.
Ўзгаришлар ўн миллионлаб фойдаланувчиларга таъсир кўрсатиши кутилмоқда. Чекловлар 60 кун ичида АҚШ, Буюк Британия, Канада ва Австралияда, январь ойида эса бошқа ҳудудларда жорий этилади. Instagram, Facebook ва WhatsAppʼга эгалик қилувчи Meta компанияси яқин ойлар ичида бошқа иловалар учун ҳам худди шундай янги қоидаларни жорий этишини маълум қилди.

Instagram вводит аккаунты для подростков с возможностью родительского контроля
Instagram ввела ограничения для новых и существующих аккаунтов пользователей, не достигших совершеннолетия. Детям до 13 лет вообще запрещается регистрировать аккаунты.
С 17 сентября появились «подростковые аккаунты». Новый тип профилей автоматически применяет меры защиты к пользователям, не достигшим 18 лет. Об изменениях объявил глава Instagram Адам Моссери в прямом эфире программы Good Morning America.
У подростковых аккаунтов будет ряд ограничений по сравнению со «взрослыми». Такие аккаунты смогут получать сообщения только от тех, на кого они подписаны или с кем взаимодействовали раньше. Тегать подростка смогут только те аккаунты, которые подписаны на него. Кроме того, в подростковых аккаунтах Instagram будет уходить в «спящий режим» с 10 вечера до 7 утра — с отключенными уведомлениями, автоматическими ответами на сообщения и предупреждением, что нужно закрыть соцсеть. Подобное предупреждение будет появляться и днем после часа, проведенного в соцсети.
Родители подростка смогут получить доступ к его аккаунту со своего телефона и устанавливать лимиты времени, проведенного в Instagram или Threads. В соцсети отмечают, что при этом родители не смогут смотреть историю поиска и чаты, писать посты или менять пароль аккаунта.
Ограничения будут введены как для подростков, уже использующих соцсеть, так и для новых пользователей. При этом существующие аккаунты пользователей моложе 16 лет будут автоматически переведены в закрытый режим, и чтобы снова сделать их публичными, нужно будет разрешение родителей.
Изменить настройки своего аккаунта на «взрослый» подростки до 16 лет смогут только с разрешением родителей. В возрасте 16–17 лет настройки можно будет сменить самостоятельно, если в аккаунте не установлен родительский контроль.
«Эти настройки призваны обеспечить безопасность подростков в Instagram, ограничивая нежелательные контакты, показывая контент, подходящий для их возраста, и помогая им управлять своим временем в Instagram», — говорится в сообщении самой соцсети.
Ожидается, что изменения затронут десятки миллионов пользователей. Ограничения будут в течение 60 дней введены в США, Великобритании, Канаде и Австралии, а в январе — в других регионах. Компания Meta, которой принадлежат Instagram, Facebook и WhatsApp, заявила, что в ближайшие месяцы введет аналогичные новые правила и для других приложений.