Telegram Дуров ҳибсга олингандан сўнг турли мамлакатларнинг ҳуқуқни муҳофаза қилиш органлари билан ҳамкорлик қила бошлади
Telegram мессенджери асосчиси Павел Дуров Парижда қўлга олингандан сўнг бошқа мамлакатлар билан ҳамкорлик қила бошлади.
instagram/ durov
Telegram асосчиси Павел Дуров Парижда қўлга олингандан сўнг, у нафақат Франция, балки бошқа давлатлар, жумладан, АҚШ, Жанубий Корея, Бельгия ҳуқуқ-тартибот идоралари билан ҳамкорлик қилиб, уларнинг сўровлари бўйича маълумот тақдим эта бошлади. Бу ҳақда Le Figaro ва Liberation нашрлари хабар бермоқда.
Le Figaro маълумотларига кўра, Европа Иттифоқи мамлакатларидан бири аллақачон 100 га яқин буюртма қотиллик муҳокама қилинган Telegramʼдаги гуруҳ сўровига жавоб олишга муваффақ бўлган. Жанубий Кореядан ҳам жавоб кутилмоқда.
Францияда Telegram миллий полициянинг вояга етмаганлар ишлари бўйича бўлими (OFMIN), шунингдек, жандармерия сўровларига жавоб берди ва айрим гумонланувчиларни аниқлаш имконини берадиган маълумотларни тақдим этди. Хусусан, гап болаларга қарши жиноятлар ҳақида бормоқда.
Баҳорда OFMIN уюшган жиноятчиликка қарши кураш миллий юрисдикциясининг кибержиноятчилик бўлимини мессенджерда вояга етмаганларга қарши жиноятларнинг «тез ва назоратсиз» тарқалиши ҳақида хабардор қилган эди.
Баъзи терговчилар ва судьяларнинг фикрича, Telegram «жиноятчилик супермаркети»га айланган, у орқали қурол, гиёҳванд моддалар, одамлар савдоси ва қотилликлар ҳам амалга оширилади.
Le Figaro таъкидлаганидек, Telegramʼнинг умуман одил судлов билан муносабатларини нормаллаштиришга тайёрлиги кўплаб миллий ва халқаро текширувларни илгари суришга имкон бериши керак. Газетанинг ёзишича, яқин ойларда ишга Павел Дуровдан ташқари бошқа одамлар ҳам жалб қилиниши мумкин.
Павел Дуров 24 август куни кечқурун Париж аэропортида қўлга олинди. Унга уюшган жиноятчилик билан боғлиқ қатор жиноятлар, жумладан, гиёҳвандлик воситалари ва болалар порнографиясини тарқатишда иштирок этганликда, шунингдек, ваколатли органларнинг сўровлари бўйича маълумот тақдим этишни рад этганликда айбланган. Орадан бир неча кун ўтгандан кейин уни гаровга қўйиб юборишди ва полиция рўйхатида туриш ва Франция ҳудудини тарк этмаслик мажбуриятини олишди

Telegram после задержания Дурова стал сотрудничать с правоохранительными органами разных стран
Мессенджер Telegram после задержания его основателя Павла Дурова в Париже начал сотрудничать с другими странами.
instagram/ durov
Мессенджер Telegram после задержания его основателя Павла Дурова в Париже начал сотрудничать с правоохранительными органами не только Франции, но и других стран, в том числе США, Южной Кореи, Бельгии, предоставляя информацию по их запросам. Об этом пишут Le Figaro и Liberation, передает Meduza.
По данным Le Figaro, одна из стран Евросоюза уже смогла получить ответ на запрос по группе в телеграме, в которой обсуждалось около 100 заказных убийств. Также ожидает ответа запрос от Южной Кореи.
Во Франции Telegram, по данным Liberation, отреагировал на запросы отдела по делам несовершеннолетних (OFMIN) национальной полиции, а также на запросы жандармерии и предоставил информацию, которая позволит идентифицировать некоторых подозреваемых. В частности, речь идет о преступлениях против детей.
Еще весной OFMIN уведомил отдел киберпреступности Национальной юрисдикции по борьбе с организованной преступностью о "стремительном и неконтролируемом" распространении в мессенджере преступлений против несовершеннолетних.
Некоторые следователи и судьи считают, что Telegram стал "супермаркетом преступности", через который также проходят торговля оружием, наркотиками, людьми и заказные убийства.
Как отмечает Le Figaro, готовность Telegram нормализовать свои отношения с правосудием в целом должна позволить продвинуть множество национальных и международных расследований. В ближайшие месяцы, как пишет газета, к делу могут быть привлечены и другие люди, помимо Павла Дурова.
Павла Дурова задержали в аэропорту Парижа вечером 24 августа. Ему предъявили обвинения в ряде преступлений, связанных с организованной преступностью, в том числе в соучастии в распространении наркотиков и детской порнографии, а также в отказе предоставлять информацию по запросам уполномоченных органов. Спустя несколько дней его отпустили под залог с обязательством отмечаться в полиции и не покидать территорию Франции