«Халқ IPO»си доирасида Ўзбекистон товар-хомашё биржасининг Roadshow тақдимоти ўтказилди
Тошкентда «Халқ IPO»си дастурининг бошланиши ва «Ўзбекистон республика товар-хомашё биржаси» АЖ акцияларининг оммавий жойлаштирилишига бағишланган Roadshow тақдимоти бўлиб ўтди.
Жорий йилнинг 26 сентябрь куни Тошкент шаҳридаги Hyatt Regency меҳмонхонасида «Халқ IPO»си дастурининг бошланиши ва «Ўзбекистон республика товар-хомашё биржаси» АЖ (ЎзРТХБ) акцияларининг оммавий жойлаштирилишига бағишланган Roadshow тақдимоти ўтказилди.
Тантанали тадбирда мамлакатимиз иқтисодий сектори, вазирлик ва идоралар, халқаро молия институтлари вакиллари, етакчи тадбиркорлар, экспертлар ва консалтинг компаниялари, шунингдек, қимматли қоғозлар бозорининг профессионал иштирокчилари қатнашди. Тадбирнинг асосий мақсади «Халқ IPO»си дастури имкониятлари, шунингдек, ЎзРТХБнинг стратегик мақсадлари ва ривожланиш истиқболлари ҳақида батафсил маълумот беришдан иборат эди.
Маърузачилар, шунингдек, «Халқ IPO»си дастурининг Ўзбекистон капитал бозори учун аҳамиятини таъкидлаб, мавжуд электрон платформалар орқали акцияларни сотиб олиш учун ариза топширишнинг янги имкониятлари ва тартиблари ҳақида сўзлаб бердилар.
ЎзРТХБ акцияларини сотиб олиш учун аризаларни қабул қилиш оммавий таклиф доирасида «Тошкент» РФБ савдо майдончаси қўллайдиган аризаларни қабул қилишнинг мавжуд усулларига қўшимча равишда, фуқаролар орасида оммалашган ва фойдаланувчилар учун қулай бўлган «E-auksion» электрон савдо платформаси, жумладан унинг 24/7 онлайн режимида ишлайдиган мобил иловаси орқали ҳам амалга оширилади.
Бундан ташқари, тақдимот давомида битим параметрлари очиб берилди ва ЎзРТХБнинг 3,3 млн акцияси (устав капиталининг 4,4 фоизи) «бир акция — бир лот» тамойили бўйича сотила бошлангани расман эълон қилинди.
«Халқ IPO»си дастури иқтисодий имкониятларни кенгайтиришга, капитал бозорини ривожлантиришга кўмаклашади ҳамда фуқароларни мамлакатнинг йирик давлат компанияларига сармоя киритишга жалб қилиш учун бошланғич нуқта бўлиб, уларга молиявий даромад манбаларидан фойдаланиш имкониятини таъминлайди.

26 сентября текущего года в гостинице Hyatt Regency в Ташкенте состоялась Roadshow презентация, посвящённая старту программы «Народное IPO» и публичному размещению акций АО «Узбекская республиканская товарно-сырьевая биржа» (УзРТСБ).
Торжественное мероприятие собрало представителей экономического сектора страны, министерств и ведомств, международных финансовых институтов, ведущих предпринимателей, экспертов и консалтинговых компаний, а также профессиональных участников рынка ценных бумаг. Главной целью мероприятия стало предоставление подробной информации о возможностях программы "Народное IPO", а также стратегических целях и перспективах развития УзРТСБ.
Выступающие также осветили важность программы "Народное IPO" для рынка капитала Узбекистана, а также рассказали о новых возможностях и процедурах подачи заявок на приобретение акций через существующие электронные платформы.
Приём заявок на покупку акций УзРТСБ в рамках публичного предложения будет проводиться в дополнение к существующим методам приёма заявок, применяемым на торговой площадке РФБ «Ташкент», через успевшую стать популярной среди граждан и удобной для пользователей электронную торговую платформу "E-auksion", включая её мобильное приложение, работающие в режиме онлайн 24/7.
Кроме того, в ходе презентации были раскрыты параметры сделки, и официально объявлено о начале продажи 3,3 млн акций УзРТСБ (4,4% от уставного капитала) по принципу «одна акция – один лот».
Программа «Народное IPO» поспособствует расширению экономических возможностей, развитию рынка капитала и станет отправной точкой для привлечения граждан к инвестированию в крупнейшие государственные компании страны, обеспечивая им доступ к источникам финансового дохода.