Ўзбекистонлик ёзувчи Британия танловида биринчи ўринни эгаллади
Ўзбекистонлик ёзувчи Британиянинг XIII Open Eurasia танловида «Болалар насри» номинациясида ғолиб бўлди. ХIII Open Eurasia 2012 йилдан буён ўтказиб келинади ва бутун дунёдан энг яхши адабий олимларни жалб қилади.
Елена Макарова
Ўзбекистонлик истеъдодли ёзувчи Елена Макарова Евросиёдаги энг нуфузли адабий танлов — ХIII Open Eurasiaда «Болалар насри» номинациясида ғолиб бўлди. Унинг асари ҳакамлар ҳайъати томонидан юқори баҳоланди ва Мария Шевел мукофотига сазовор бўлди.
Ушбу ғалаба Елена учун янги уфқларни очади: унинг китоби Буюк Британияда инглиз тилида нашр этилади ва ёзувчи ўз ижодини 2025 йилда Шотландияда бўлиб ўтадиган 14 Халқаро Open Eurasia Literature Festival & Book Forumда тақдим этиши мумкин.
Елена Макарова — болалар учун ажойиб эртаклар ва шеърлар муаллифи. У филология йўналишида таҳсил олган ва Тошкент педиатрия институтида рус тили ўқитувчиси бўлиб ишлайди. Унинг асарлари Ўзбекистон болалари учун мўлжалланган «Класс!» газетасида мунтазам чоп этилиб, ўзи бир неча бор турли танловлар, жумладан, «Энг яхши ижодий иш» номинациясида "Энг яхши китоб" танлови (Тошкент, Ёшлар ишлари агентлиги) лауреати бўлган.
Еленани тақдирлаш маросими 18 сентябрь куни Бурабайдаги Wyndham Gardenда «Дўстлар овози: шеърият ва визуал санъат» фестивали доирасида бўлиб ўтди. Тадбирда 15 та давлатдан 60 дан ортиқ киши иштирок этди ва ташриф буюрувчиларнинг умумий сони 500 га яқин кишини ташкил этди. Бу ғалаба истеъдод ва меҳнат ҳамиша ўз эътирофини топишини яққол тасдиқлади.
«Еленанинг нуфузли Мария Шевел мукофотига сазовор бўлганидан хурсандмиз ва унинг ижоди бутун дунё бўйлаб ёш китобхонларни хурсанд қилиш ва илҳомлантиришда давом этишига ишонамиз. Елена Макаровани муносиб ғалабаси билан табриклаймиз ва унга ижодий муваффақиятлар тилаймиз!» — дея изоҳ берди танлов директори Анна Лари.
ХIII Open Eurasia 2012 йилдан буён ўтказиб келинади ва бутун дунёдан энг яхши адабий олимларни жалб қилади. Бу йил танловга 20 та давлатдан 20 дан ортиқ аризалар келиб тушди. Мария Шевел мукофоти 2016 йилда танлов доирасида таъсис этилган ва болалар муаллифларини қўллаб-қувватлашнинг ҳақиқий асосига айланди, уларга ўз асарларини Лондонда нашр этиш ва ижодини жаҳон майдонида намойиш этишга ёрдам берди.
Елена Макарованинг бу ғалабаси нафақат унинг шахсий ютуғи, балки бутун Ўзбекистон иқтидорининг эътирофидир. У мамлакатда ўз ижоди билан дунёни ҳайратга соладиган ва илҳомлантирадиган истеъдодли одамлар борлигини кўрсатади.

Елена Макарова, талантливая писательница из Узбекистана, стала победителем в номинации «Детская проза» на XIII Open Eurasia, самом престижном литературном конкурсе в Евразии. Её произведение получило высокую оценку жюри и было удостоено премии Марии Шевель.
Эта победа открывает перед Еленой новые горизонты: её книга будет издана на английском языке в Великобритании, а сама писательница сможет представить своё творчество на 14-м международном фестивале Open Eurasian Literature Festival & Book Forum в Шотландии в 2025 году.
Елена Макарова — автор замечательных сказок и стихотворений для детей. Она получила филологическое образование и работает преподавателем русского языка в Ташкентском Педиатрическом институте. Её произведения регулярно публикуются в газете «Класс!» для детей Узбекистана, а сама она неоднократно становилась лауреатом различных конкурсов, в том числе и конкурса «Лучшая книга» в номинации «Лучшая творческая работа» (Ташкент, Агентство по делам молодёжи).
Награждение Елены Макаровой состоялось 18 сентября в рамках фестиваля «Голоса друзей: поэзия и визуальные искусства» в Wyndham Garden Burabay. В мероприятии приняли участие более 60 человек из 15 стран, а общее количество посетителей составило около 500 человек. Эта победа стала ярким подтверждением того, что талант и труд всегда находят своё признание.
«Мы рады, что Елена получила престижную премию Марии Шевель, и уверены, что её творчество продолжит радовать и вдохновлять юных читателей по всему миру. Поздравляем Елену Макарову с заслуженной победой и желаем ей дальнейших творческих успехов!» — прокомментировала директор конкурса Анна Лари.
XIII Open Eurasia проводится с 2012 года и привлекает лучшие литературные умы со всего мира. В этом году на конкурс было подано более 20 заявок из 20 стран. Премия Марии Шевель была учреждена в рамках конкурса в 2016 году и стала настоящим стержнем поддержки детских авторов, помогая им издавать свои произведения в Лондоне и представлять творчество на мировой арене.
Эта победа Елены Макаровой — не только её личное достижение, но и признание таланта всего Узбекистана. Она показывает, что в стране есть талантливые люди, способные удивлять и вдохновлять мир своим творчеством.