Австриялик ссенограф Флорентина Холсингер саҳналаштирган «Sancta» операсининг премьераси куни Штутгарт Давлат операсида 18 томошабин ўзини ёмон ҳис қилди. Улардан баъзиларида кўнгил айниши ва бош айланиши бошланди. Уч томошабин ҳақиқатан ҳам тиббий ёрдамга муҳтож эди, деб хабар берди Stuttgarter Zeitung.
Ижтимоий тармоқдаги изоҳда опера театри «санъатдан жабр кўрган»лардан бирида спектакль билан боғлиқ бўлмаган қон айланиши билан боғлиқ муаммолар юзага келганини аниқлаган.
Холсингер Паул Ҳиндемитнинг бир пардали «Муқаддас Сусанна» операсини католик литургияси элементлари билан бирлаштириб, спектакль яратди.
Театрнинг расмий веб-сайтидаги янги спектаклнинг тавсифида томошабинлар спектаклда «очиқ жинсий саҳналар, шунингдек, жинсий зўравонлик тасвирлари ва тасвирлари» намойиш этилиши ҳақида огоҳлантирилган. Саҳнада, шунингдек, ҳақиқий қон ва саҳна қони, санчиш ва жароҳатлар, кўплаб яланғоч таналар мавжуд. Шунингдек, саҳналаштирувчиларнинг таъкидлашича, олинган тажриба травматик бўлиши мумкин.
«Операда австриялик аёл бир жинсли севги саҳналарини ҳайратланарли аниқлик билан кўрсатади, насроний маросимларини масхара қилади ва аёлларнинг жинсий эксплуатациясини фош қилади»,—дея аниқлик киритади нашр.
Daily Маil'нинг ёзишича, Исо ролини ўйнаётган актриса яланғоч аёлни «tepadi». Айниқса, кескин саҳнада актёрларнинг жасадлари хочга михланган Исо Масиҳга тақлид қилиб деворга осиб қўйилади, шундан сўнг уларга қалбаки қон қуйилган идишлар қуйилади.
Томоша танаффуссиз 2 соат 45 дақиқа давом этади.
Штутгарт операсининг бадиий раҳбари Виктор Шонер чегараларни ўрганиш ва уларни завқ билан кесиб ўтиш ҳар доим санъатнинг марказий вазифаси бўлганлигини таъкидлади.
Статсопер Штутгартнинг расмий вакили Себастян Эббингнинг ишончи комилки, «залда нима қилаётганини биладиган одамлар бор эди». Кўнгил айниши ва ҳушдан кетиш вақти-вақти билан содир бўлади, аммо премьера завқ-шавқ билан кутиб олинди. Кейинги бешта спектаклга чипталар тўлиқ сотиб олинди, ноябрь ойида Берлиндаги спектаклларга чипталар ҳам сотилди.
Театр порталида постановкани тавсифлашда Süddeutsche Зеитунғдан иқтибос ишлатилган: «Жанжал? Йўқ, хурсандман. Шовқин-сурон».
Бироқ Штутгарт операсининг ижтимоий тармоқдаги саҳифасида томошабинлар томонидан кўплаб салбий фикрлар билдирилган.
«Бу фоҳишахона ёки опера театри? Бу режиссёр ҳам исломга ҳужум қилармиди? Мен учун бунинг санъатга ҳеч қандай алоқаси йўқ. «Sancta» асарини ҳақоратли ва насронийлик туйғуларимни таҳқирловчи деб ҳисоблаганим ҳақидаги изоҳимни ҳозиргина ўчириб ташлашди. Яна бир суратни ҳам юбордим, унда аёл христиан хочини ютиб юборган. Қизиқ, Facebook бу расмни ёқтирмади. Шунга ўхшаш нарса ҳозир ҳам санъат сифатида сотилишига ишониш қийин. Бу санъат эмас, шунчаки жирканч... беҳаёлик ва қабиҳлик. Агар 18 киши тиббий ёрдамга муҳтожлик ҳақидаги ғоя билан шу қадар «ғайратланган» бўлса, унда нимадир нотўғри кетди, шундай эмасми? Саҳнада шунга ўхшаш нарсани кўришни истаган ҳар қандай одам буни қилиши мумкин. Мен хоҳламайман, бу жирканч»,— деб ёзмоқда фойдаланувчилар.
Шунингдек, баъзи епископлар ушбу постановкани «муқаддас ибодатга ҳурматсиз карикатура» сифатида танқид қилгани қайд этилган.
«Sancta» - бастакор Паул Ҳиндемит операсининг мослашуви. У 1921 йилда жанжал келтириб чиқарган, ўшанда премьера бекор қилинган.

В день премьеры оперы «Санкта», которую поставила австрийский сценограф Флорентина Хольцингер, в Государственной опере Штутгарта 18 зрителей почувствовали себя плохо. У некоторых из них началась тошнота и головокружение. Трем зрителям действительно потребовалась медицинская помощь, сообщает Stuttgarter Zeitung.
В комментарии в социальной сети оперный театр уточнил, что у одного из «пострадавших от искусства» возникли проблемы с кровообращением, которые не были связаны со спектаклем.
Хольцингер создала постановку, объединив одноактную оперу Пауля Хиндемита «Святая Сусанна» с элементами католической литургии.
Фото: Youtube.com | Staatsoper Stuttgart
В описании новой постановки на официальном сайте театра зрителей предупредили, что в спектакле будут представлены «откровенные сексуальные сцены, а также изображения и описания сексуального насилия». В постановке также присутствуют настоящая кровь и сценическая кровь, прокалывание и нанесение ран, множество обнажённых тел. Представление включает стробоскопические эффекты, высокую громкость и использование благовоний. Также постановщики указывают, что полученный опыт может быть травматическим.
«В опере австрийка с вызывающей ясностью показывает однополые любовные сцены, высмеивает христианские ритуалы и обличает сексуальную эксплуатацию женщин», — уточняет издание.
Как пишет Daily Mail, актриса, играющая Иисуса, «отшлепывает» обнаженную женщину. А в особенно напряженной сцене тела актеров навешиваются на стену, имитируя Христа на кресте, после чего на них начинают литься чаны с поддельной кровью.
Представление длится 2 часа 45 минут без антракта.
Виктор Шонер, художественный руководитель оперы Штутгарта, отметил, что исследование границ и их пересечение с удовольствием всегда было центральной задачей искусства.
Себастьян Эблинг, официальный представитель Staatsoper Stuttgart, уверен, что «в зале были люди, которые знали, на что идут». Тошнота и обмороки случаются периодически, но премьера была встречена с восторгом. Билеты на ближайшие пять спектаклей были полностью раскуплены, также были проданы билеты на спектакли в Берлине в ноябре.
На портале театра в описании постановки была использована цитата из Süddeutsche Zeitung: «Скандал? Нет, радость. Бурная радость».
Однако на странице оперы Штутгарта в социальной сети зрители оставили множество негативных комментариев.
«Это бордель или оперный театр? Стал бы этот режиссёр так же нападать на ислам? Для меня это не имеет никакого отношения к искусству. Только что удалили мой комментарий, в котором я написал, что считаю произведение Sancta кощунственным и оскорбляющим мои чувства как христианина. Ещё я отправил фото с нынешнего спектакля, где женщина глотает христианский крест. Странно, но Facebook эта картинка не понравилась. Невероятно, что нечто подобное до сих пор продаётся как искусство. Это не искусство, это просто отвратительно… непристойно и гадко. Если 18 человек явно были в таком «энтузиазме» по поводу идеи, что им потребовалась медицинская помощь, то что-то пошло не так, вы не думаете? Любой, кто хочет увидеть что-то подобное на сцене, может это сделать. Я не хочу, это отвратительно», — пишут пользователи.
Также отмечается, что некоторые епископы раскритиковали постановку как «неуважительную карикатуру на святую мессу».
«Sancta» — адаптация оперы композитора Пауля Хиндемита. Она вызвала скандал еще в 1921 году, тогда премьера была отменена.